REKLAMAMartex
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 czerwca 2020, 11:21 komentarzy 11

(Zdjęcia: archiwum Krzysztofa Kurpieckiego.)

- Chciałem tylko wyskoczyć z dzieciakami na biwak w lesie. Okazuje się, że się nie da... - mówi iławianin Krzysztof Kurpiecki. Mieszkaniec naszego miasta chce to zmienić tak, by było możliwe swobodne biwakowanie w lokalnych lasach, "na legalu".

Dlatego mieszkaniec naszego miasta przekonuje do poparcia jego petycji w sprawie utworzenia w lokalnych lasach tzw. Leśnych Kompleksów Promocyjnych. To i przystąpienie miejscowych nadleśnictw do pilotażowego programu "Bushcraft i surwiwal" ma umożliwić właśnie takie swobodne i zgodne z prawem biwakowanie.

Przedstawiciele pokolenia 30 i 40-latków, a także starsi zapewne pamiętają z dzieciństwa pobyty na biwakach w lasach niedaleko jezior. Właśnie na taki wypad chciał ostatnio zabrać synów Krzysztof Kurpiecki z Iławy.

- Chciałem tak po prostu rozbić sobie namiot na leśnym polu biwakowym, jak za dawnych czasów - opowiada mężczyzna. - Znalazłem takie pola w okolicy na oficjalnej stronie Lasów – www.czaswlas.pl i podjechałem do jednego z nich zobaczyć, jak to wygląda z bliska. Przywitała mnie tabliczka – "Zakaz biwakowania". Zdziwiony sytuacją zapytałem Nadleśnictwa w Iławie i Suszu, czy mają jakiekolwiek bezpłatne leśne pola biwakowe. I okazało się, że nie. 

Oczywiście, są i w lasach nad Jeziorakiem i w innych stronach prywatne pola namiotowe, gdzie można biwakować za opłatą, ale iławianinowi nie o taki wypoczynek chodzi. 

- Takie pola poza sezonem są nieczynne, a w sezonie często zatłoczone. Ja szukałem czegoś bardzo wyciszonego. Żeby móc poczuć kontakt z naturą i zapewnić dzieciom trochę przygody - podkreśla Kurpiecki.

Dlatego tabliczka "Zakaz biwakowania" nie zniechęciła iławianina.

- Zapytałem nasze nadleśnictwa (Iława i Susz) o indywidualne pozwolenie na biwak. Niestety się nie dało. Napisałem nawet do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (anonimowo, nie podając nawet, o jaki obszar chodzi, żeby nie robić nikomu problemów) z prośbą o informację, jak to można załatwić - opowiada Krzysztof Kurpiecki. - Okazuje się, że się nie da. Nie mogę jechać z synami na biwak do lasu. Ta sytuacja kompletnie mnie zaskoczyła. A wydawało się na początku, że to taka prosta i naturalna sprawa.

Wreszcie rozwiązanie się znalazło.

- W poprzednim roku Lasy Państwowe uruchomiły pilotażowy program "Bushcraft i surwiwal". W ramach programu wyznaczone zostały w Polsce tereny, na których można biwakować pod warunkiem, że wyśle się informację o miejscu biwaku do nadleśnictwa. Ot tak, po prostu. Ale w naszej okolicy nie ma takich miejsc. Do programu mogą zgłaszać się nadleśnictwa, ale tylko takie, na których terenie ustanowione są Leśne Kompleksy Promocyjne. A LKP  ustanawia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w drodze zarządzenia (art. 13b, ust. 1 ustawy o lasach). Takich LKP jest w Polsce 19, w tym jeden w Olsztynie - wyjaśnia Krzysztof Kurpiecki. - Więc sprawa jest, teoretycznie, prosta. Abyście mogli wyskoczyć z dziećmi na biwak do lasów wokół Jezioraka, trzeba namówić Dyrektora Lasów Państwowych na ustanowienie tu Leśnych Kompleksów Promocyjnych, a potem namówić nasze nadleśnictwa do przystąpienia do programu "Bushcraft i surwiwal". Takie jest prawo i nie ma innego wyjścia. Jeżeli pomożecie waszymi głosami i podpisami pod petycją, szansa będzie większa - apeluje.

Zainteresowanym udostępniamy link do materiału wideo, pochodzącego z kanału Echa Leśne prowadzonego w serwisie YouTube, na którym założenia pilotażowego programu zostały zaprezentowane w praktyce. 

A jeśli chcecie poprzeć petycję iławianina, aby taki bushcraft i surwiwal można było uprawiać "na legalu" w lasach na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i wokół Iławy, to znajdziecie ją tutaj.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: archiwum Krzysztofa Kurpieckiego.
Wideo: YouTube/Echa Leśne.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Krzysztof 11 miesiąc temuocena: 50% 

  Bardzo fajny pomysł a ten wybieg dla psów to porażka

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesiu 10 miesiąc temuocena: 60% 

  Tyle że jak "za darmo", to "ludzie" niczego nie poszanują, wkoło będzie syf, brud i hałasy. A w lesie to raczej nie jest na miejscu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof Kurpiecki 9 miesiąc temuocena: 50% 

  To jest aktywność dla ludzi poszukujących ciszy, zwykle kulturalnych, szanujących naturę. Obszary można wyznaczyć tak żeby nie było tam infrastruktury przy której zwykle występuje zaśmiecanie i wtedy nikomu nieszanującemu przyrody nawet nie będzie chciało się tam zajrzeć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lenin 8 miesiąc temuocena: 45% 

  Najpierw afera o wybieg dla psów, teraz problem z biwakowaniem. Ludzie, kto publikuje tu tego kolesia od dronów z zakupami?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof Kurpiecki 7 miesiąc temuocena: 0% 

  A o co chodzi z tymi dronami z zakupami? Wspominałem o tym kiedyś i ktoś nie uwierzył? No to Amazon w tym roku ma zamiar wystartować z masowymi doręczeniami przez autonomiczne roboty. To jest teraźniejszość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 6 miesiąc temuocena: 55% 

  Pan z Lasów Państwowych? Bo co by nie mówić to pomysł bardzo dobry!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Haha 5 miesiąc temuocena: 52% 

  Polecam sprawdzić profil inicjatora akcji bo mija się on z prawdą zresztą nie pierwszy raz, nie o biwak z dziećmi chodziło tylko o cel zarobkowy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ha 4 miesiąc temuocena: 60% 

  Nie trzeba nic tropić wszystko widać pomysły na życie chyba się kończą:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof Kurpiecki. 3 miesiąc temuocena: 44% 

  Zarobkowo to biwaki są bez problemu dostępne. I kosztuje to kilka, kilkanaście złotych. Polecam sprawdzić cenniki. A surwiwalowcy nie będą płacić za coś co jest za darmo. Proponuję pomyśleć zanim się wytropi aferę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ksawery 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Trzy tygodnie temu był w mojej wiosce reporter z TVN, bez kamery i pytał się o nadleśnictwo Iława, zapewne szykują ciekawy materiał... raczej z tych nie miłych materiałow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 1 miesiąc temuocena: 47% 

  Niema to jak pierw założyć firmę i szukać naiwniaków za Euro na wycieczkę do lasu a później się kapnąc że to nielegalne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.0716 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)