REKLAMAMOZART
REKLAMAWiatrak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 lipca 2020, 12:20 komentarzy 40

(Fot. Chris Niewiadomski.)

Od Lotniczej Majówki 2021, jeśli taka impreza w ogóle się odbędzie, dzieli nas 10 miesięcy. To dużo i mało. Jak przyznają urzędnicy, którzy w iławskim ratuszu zajmują się tym wydarzeniem, by je zorganizować, przygotowania powinny właściwie już trwać. Pora zatem na decyzję, ale ta, w obliczu niepewności związanej z koronawirusem, nie należy do łatwych. 

Temat wywołał podczas czerwcowego wspólnego posiedzenia miejskich komisji radny Dariusz Paczkowski. Jak przypomniał, wcześniej w tym roku zapadła decyzja, że Lotnicza Majówka ma być organizowana co dwa lata. W tym roku miasto zrezygnowało z podniebnego show przez trudny budżet i konieczność szukania oszczędności, zatem - zgodnie z tymi ustaleniami - Lotnicza Majówka miałaby powrócić do lokalnego kalendarza imprez w roku 2021.

- Powinniśmy pochylić się nad tym tematem, bo dochodzą mnie słuchy, że inne miasta z Warmii i Mazur starają się tę imprezę przejąć - alarmował Dariusz Paczkowski. - Musimy podjąć decyzję dotyczącą przyszłorocznej edycji imprezy.

Fakt, iż w tym zakresie rzeczywiście jest już pora na decyzję, potwierdziła Beata Furmanek, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej w iławskim ratuszu. Jak mówiła, urząd potrzebuje wielu miesięcy, nawet roku przygotowań, by to wydarzenie zorganizować i pozyskać sponsorów. 

Ten ostatni wątek kontynuowała zastępca burmistrza Dorota Kamińska. Przyznała ona, że o sponsorów, w kontekście strat poniesionych przez wiele firm przez pandemię koronawirusa, może być trudniej niż zwykle, ale Lotnicza Majówka to produkt, który jej zdaniem jest miastu potrzebny. 

- Decyzję pozostawiamy radnym - dodała zastępca burmistrza.

Na to radna Ewa Jackowska odpowiedziała, że trudno taką decyzję podjąć teraz, nie znając jeszcze szczegółów przyszłorocznego budżetu. 

- Jeśli, w związku z Lotniczą Majówką, trzeba będzie np. zrezygnować z ważnych inwestycji, to jak wytłumaczymy to mieszkańcom? - pytała radna. - Nie wyobrażam sobie podjęcia tej decyzji bez znajomości budżetu na przyszły rok - dodała.

Na razie zatem przyszłość Lotniczej Majówki 2021 trzeba uznać za bardzo niepewną. Do tematu wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANotus_nowa

40Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Boguslaw 40 25 dni temuocena: 100% 

  wydajcie kase na cos co w miescie zostanie, wyremontujcie stare miasto!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciek 39 25 dni temu

  a swoją drogą mi tez nie podoba się obecna kadencja, slabe zarzadzanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek 38 26 dni temuocena: 100% 

  Ja nie chce, i tak nomie chodze, mnostwo ludzi zadeptuje trawe, tlok, korki, a co roku to samo, bez pomyslu. Missto wydaje kupe kasy a z tegi nic nie zistaje dla miasta. Zrobcie za to cos trwalego i dovtego, remont starego miasta w koncu! Moze zasadzcie drzewa w miescie? Wszystko k... wycięte!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żeglarz 37 miesiąc temuocena: 75% 

  Jamroży...brzmisz trochę jak ktoś z tej pożal się Boże ekipki, która organizowała majówkę, kompletnie nieprzygotowany , debiutujący tam team dumnych z siebie kumpli z wojska. Iława miała totalnego pecha, że to właśnie takie towarzystwo zajęło się tym projektem. Burmistrz jeśli jest mądry to już tej ekipy nie zatrudni kolejny raz, zrobi audyt i odpali imprezę tańszą i lepszą i kompletnie inną niż to co rozrzutną rączką zorganizowali byli kumple z wojska. Musze Cię zmartwić Jamroży - moja opinia opiera się na doświadczeniu. Iława to piękne miasto i prędzej czy później będzie miało porządną lotniczą imprezę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 36 miesiąc temuocena: 57% 

  Obecny burmistrz miał dużo pomysłów gdy był kandydatem na burmistrza. Dużo jest nie trafionych projektów np klatki na śmieci które i tak nie zdały relacji. Nasz burmistrz chce pozyskać środki przez wykup mieszkań komunalnych i uważa że lokatorzy tam mieszkający powinny je nabywać po cenie rynkowej, tylko nie wiem czemu nikt nie patrzy na stan mieszkam komunalnych i jakie czynsze płacą najemcy. Zamiast lotniczej majówki może zainwestować w remont ulicy Jagiełły, bo kwota która przeznaczył w budżecie na ten rok jest śmieszna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żeglarz 35 miesiąc temuocena: 67% 

  A może zamiast przeciągać tę linę w nieskończoność należałoby zrobić AUDYT? Co Wy na to drodzy radni i mieszkańcy Iławy? Może zamiast robić hałas usiąść w zaciszu gabinetu i policzyć na to wydano 500 tyś zł w jeden dzień trzeci raz z rzędu??? Dla niewtajemniczonych cenna podpowiedź - sporo wojska była na Majówce prawda? Odrzutowce, śmigłowce, soliści, zespoły. Ogrom sprzętu i paliwa. A wiecie o tym, że ten sprzęt kosztował Iławę równiutkie, okrąglutkie... 0zł? Zdziwieni? Zdziwieni to będzie jak zobaczycie na co wydano 500 tyś zł. Kto tam poza wojskiem latał - parę samolotów... raptem... Najpierw audyt a później porządna lotnicza impreza - założę się, o każde pieniądze, że wyjdzie dwa razy taniej i nawet tego nie zauważycie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jamroży 34 miesiąc temuocena: 30% 

  Rozumiem, że jesteś specjalistą od lotnictwa. Od organizacji takich imprez i wiesz ile one kosztują. Proszę przedstaw swój dorobek w tej dziedzinie. Nie mów półsłówkami i jakimiś bliżej nieokreślonymi faktami. Wiesz coś napisz żeby ludzie wiedzieli. A nie rzucasz szczura na stół i udajesz mądrego pisząc w ten sposób można książkę napisać l, która jest tylko i wyłącznie fikcją literacką. Panu żeglarzowi z takimi wpisami życzymy dobrych wiatrów na jeziorze. Tam zostań. PS. Lotnicza majówka powinna się odbywać nie co dwa lata ale co rok. Ale obawiam się, że ten projekt jest już pogrzebany przez obecną ekipę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 33 miesiąc temuocena: 50% 

  Kadencja Kopaczewskiego będzie przykrym wspomnieniem dla historii naszego miasta. Zawsze będzie się kojarzyć z włodarzem bez pomysłu na Iławę, odcinaniem kuponów z pracy poprzedników i wszechobecnym bałaganem w mieście. I rządami pt zatrudniam kolesiów, a tak mocno zarzekałem się, że tego nie zrobię. Jest po prostu niedojrzały do tak ważnej funkcji w mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do locomi 32 miesiąc temuocena: 91% 

  Skoro uważasz, że jedynym miernikiem wartości i zdolności człowieka jest jego majątek, to dlaczego ty ze swą wspaniałą furą nie zostałeś jeszcze np. starostą, prezydentem jakiegoś dużego miasta, czy nie daj Boże, nawet prezydentem całego państwa? Przecież dzięki posiadanemu krążownikowi szos, ogromnej miłości własnej, wrodzonej "skromności " oraz bardzo rozdętemu tzw. ego, przynajmniej jedno z tych stanowisk należy się tobie jak przysłowiowemu psu przysłowiowa buda. A tu ciągle nic?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 31 miesiąc temuocena: 37% 

  Bez przesady Panowie, nic nie kumacie, bałagan to łąki kwietne, zatrudniani koledzy to świetni fachowcy, pomysłów jest mnóstwo, będą nowe autobusy, nowe trasy, bilet dzienny. Profil na fejsie jest gdzie można przyklasnąć, pochwalić i ogrzać się w atmosferze wzajemnej adoracji i zrozumienia, wywiady w lokalnym radiu. Nie nadążacie za nowymi czasami, zawiść przez Was przemawia, a w ogóle to anonimowa krytyka się nie liczy, nie macie konta na fejsie, to w sumie jesteście zawistną ujadającą zgrają zazdrośników!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~locomi 30 miesiąc temuocena: 42% 

  Niedojrzały to jest to słowo, patrząc na jego oświadczenie majątkowe nic nie osiągnął niczego się nie dorobił a obecna pensja to szczyt góry z której zostanie strącony. Mam droższy samochód niż jego cały majątek, o czym mogę z nim rozmawiać bez sensu nie przekona mnie bo widzę w nim słabego człowieka.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 29 miesiąc temuocena: 57% 

  Do tego samego ludziska dążą w wyborach prezydenckich gdy zostanie wybrany Don Corleone szambiarz lub krzak jak kto woli oby do tego nie doszło

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 28 miesiąc temuocena: 64% 

  Po co jeden drugiego obraża zróbmy głosowanie kto za łapka w górę kto przeciw łapka w dół i tyle dzięki. Ja oczywiście jestem przeciwny oglądanie tego samego co rok

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 27 miesiąc temu

  Ludziska nie no proszę was

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Luk 26 miesiąc temuocena: 18% 

  Czytając komentarze rzeczywiście mam wrażenie że Iława to miasto emerytów i rencistów dla których liczy się wyłącznie infrastruktura i wybiegi dla psów. Nie zapominajcie że większość podatków miasta pochodzi z turystyki. Sklepów u was żadnych, ani się ubrać, ani pobawić, nie mowie nawet o tym że pracy też nie ma, więc młody stamtąd ucieka. Wszystkie imprezy zamykane, tu za głośno, tam kiepsko, tu za droga impreza. Pamiętajcie że przyjezdni utrzymują Wam miasto ale niedługo będziecie ze swoich rent i emerytur skręcać budzet. Majówka jest potrzebna Iławie miastu jak woda na młyn. Promuje miasto, chcąc nie chcąc ludzie nieprzekonani do Iławy po takich imprezach jak choćby jazz czy majówka często wracają do Iławy by odpocząć. Pieniędzmi trzeba proporcjonalnie operować a nie tylko grabic do siebie. Macie fajne turystycznie miasto z bazą noclegową i gastronomią zareklamujcie się, zróbcie coś żeby ludzi przyciągać a nie staruszkom dogadzac bo oni do knajpy zjeść nie pójdą bo szkoda pieniędzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miasto z dykty 25 miesiąc temuocena: 88% 

  "Większość podatków miasta pochodzi z turystyki". No padłem. Człowieku nie masz zielonego pojęcia, a się wypowiadasz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 24 miesiąc temuocena: 87% 

  Coś na zasadzie zastaw się a postaw się ? Nie ma kasy na podstawowe potrzeby to nie ma również na szaleństwa. I bez lotniczej majówki jest mnóstwo turystów. Iława sama w sobie jest piękna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 23 miesiąc temuocena: 79% 

  Trzeba mieć głowę na karku, szacunek dla publicznego grosza i troszkę cywilnej odwagi by zanegować kosztowną imprezę. Tylko jedna osoba w radzie mogła to zrobić. Burmistrz zamiast kłopotać się o lotniczą majówkę powinien opracować plan wysprzątania zasyfionego miasta. Tak źle nigdy nie było. Przestaje mnie bawić jego zabawa w burmistrzowanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łobuz 22 miesiąc temuocena: 100% 

  Wiele lat temu było kilka pokazów w sezonie. Z uwagi na unikatowość takich wydarzeń cieszyły się ogromnym powodzeniem. Od kilku lat obserwujemy istny wysyp tego typu imprez. Jest ich tak dużo, a program jest tak podobny, że nawet najwięksi fani pokazów siedzą w domach i jadą najwyżej na jedną najlepsza imprezę... Dlaczego tych imprez jest tak wiele? Bo zrobił się z tego biznes, "specjaliści" od pokazów jeżdżą po Polsce i namawiają każdego prezydenta, burmistrza... tu się uda, tam się nie uda... Cała branża eventowa siadła w tym roku... w 2021 o ile nie będzie problemów z jakąś pandemią wszyscy będą chcieli reaktywować swoje imprezy... ceny za wynajem samolotów pójdą w górę... Promocja? Jaka promocja, skoro za tydzień będzie kolejna impreza a za tydzień kolejna.... wymyślcie coś innego, bo na majówce to ciężką kasę zarabiali nieliczni. Reszta musiała ciężko pracować aby nazbierać dla nich 500 000 zł. Jak tych "specjalistów" odstawiono na boczny tor, to poszli do innych miast...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 21 miesiąc temuocena: 0% 

  A gdzie masz ten wysyp imprez które są powielane????? Bo ja w promieniu 50km nie widzę. Każda jest całkowicie inna ale jak Ty nie odrozniasz dyskoteki w ibizie, od dni szynaki, dnia mleka, dni kasztelana, tarki czy lotniczej majówki, czy disco polo w Ostródzie albo dożynek na gminie to jesteś bardzo ograniczony umysłowo i ciężko będzie Cię z jakąkolwiek imprezą zadowolić. To że tobie lato z radiem otwiera i zamyka roczny kalendarz imprez to nie znaczy że każdemu się to podoba. W tygodniu do roboty łaź a w weekend powtórkę "Kiepskich" sobie włącz z browarem w ręku albo idź na balkon i inwigiluj ludzi czy przypadkiem się nie bawią, jak cos to dzwon na 997.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fen 20 miesiąc temuocena: 100% 

  Lepiej niech się wezmą za drogi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławinin 35 19 miesiąc temuocena: 74% 

  Oczywiście, że nie organizować i nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Jest wiele ważniejszych potrzeb. Może np. zacząć wreszcie budować ul. Jagiełły z prawdziwego zdarzenia? Tylko raz wybrałem się tam samochodem. Przejazd tą "ulicą" to istny koszmar. A przecież mieszka tam wiele mieszkańców naszego miasta. I co z tego, że ulica leży nieco na uboczu? Ale dla mieszkańców jest bardzo potrzebna. Poza tym nieszczęsna lotnicza majówka to tylko i jedynie kilka godzin okropnego ryku silników. Oraz smrodu ich spalin. I tylko należy się cieszyć, że podczas tego widowiska nie było jeszcze żadnego poważnego wypadku z udziałem wielu widzów. Lepiej dmuchać na zimne. Bowiem na świecie podczas takich pokazów trup niekiedy ściele się pokotem...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michal 18 miesiąc temuocena: 75% 

  Widac, ze to jedyne pokazy na jakich byles. Moja rada - w domu siedz i okna zamknij zeby Cie nie przewialo. I absolutnie na dwor nie wychodz bo tam tak niebezpiecznie, mozna sie potknac i kolano zedrzec.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do Michała 17 miesiąc temuocena: 42% 

  Jak to się nie lata na publicznością? A na pokazach iławskich gdzie się lata? Hen daleko nad lasami? Przecież samoloty latają tuż obok zwężających się brzegów Jezioraka. Przy osiąganej znacznej prędkości drobny błąd pilota, nieznaczna kolizja dwóch rozpędzonych samolotów, nieudane wyjście z prawie pionowego nurkowania może skończyć się bardzo szybko tym, że jakiś samolot walnie całym impetem w zgromadzony w pobliżu tłum gapiów. I dopiero wtedy będzie płacz, lament i zastanawianie się nad sensem takich niebezpiecznych i bezsensownych masowych pseudoimprez. A nawet dość dawny wypadek we Lwowie winien być do dzisiaj wystarczającą przestrogą dla ludzi myślących i przewidujących. Więc jednak chyba lepiej dmuchać na zimne...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał 16 miesiąc temuocena: 58% 

  Kiedy ostatnio na pokazach jak to nazwałeś "trup się ścielił"? Jedyne pokazy które kojarzę, na których faktycznie zginęło dużo osób (ponad 70) to wypadek Ukraińskiego Su-27 kolo Lwowa. Tyle że było to 18 lat temu i od tamtego czasu na żadnych pokazach nie lata się nad publicznością. Ale musiał byś być na jakiś żeby to wiedzieć. Ja byłem na wielu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyskus 15 miesiąc temuocena: 82% 

  Lepiej te 50tys wydać na remonty dróg. Iława jest chyba jednym z miast najmniej wydających na naprawy ulic. Niedługo autobusy mają podobno jeździć Zieloną,a studzienki na niej wystają aż 'miło'. Na osiedlu Ostródzkim uliczki jeszcze ze starych płyt chodnikowych i po każdych opadach jest tam basen.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dyskus 14 miesiąc temuocena: 92% 

  500 a nie 50 tys, zero mi uciekło :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 13 miesiąc temuocena: 96% 

  Wieloletni wyborco mam z goła odmienne zdanie. Uważam, że w chwili obecnej należy zachować zdrowy rozsądek. Wydać pół miliona na kilkugodzinną imprezę, gdzie za rogiem infrastruktura i inne potrzeby mieszkańców są zbywane na święte nigdy jest ogromnym nieporozumieniem. W gwoli przypomnienia Iława ma zadłużenie sięgające 32 mln.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wieloletni wyborca 12 miesiąc temuocena: 19% 

  Uważam, że pokazy lotnicze sa niezbędne co do kosztów to jako miasto nie zareklamujemy sie taniej w Polsce i Europie.Pani Jackowska zamiast czekać na krytykę niech się weźmie do pracy na rzecz popularyzacji miasta i przedstawi swoje propozycje, być radną nie polega na tym aby czerpać korzyści z nieswoich incjatyw trzeba być ich także twórcą a nie grzać się i oprotestowywać innych incjatyw. Do roboty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej 11 miesiąc temuocena: 95% 

  Z krytyką radnej trafiłeś kulą w płot. To jedna z niewielu osób w radzie, która aktywnie wypełnia swój mandat. W tej kadencji wypełnia go bez wrzasku i bardzo dobrze. Częstokroć jej uwagi są podparte racjonalnymi argumentami. Ta postawa jest zdecydowanie lepsza od tej z poprzedniej kadencji. Moim zdaniem radny ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Od promowania miasta jest burmistrz i podległy mu wydział komunikacji społecznej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tylko pytam 10 miesiąc temuocena: 64% 

  Jakoś w tym roku nie ma pokazów, a info pisze, że turystów przybywa. Zdziwiony?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 9 miesiąc temuocena: 93% 

  Jaki sens jedno i to samo oglądać nic nowego,tylko wyrzucanie pieniédzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolejarz 8 miesiąc temuocena: 71% 

  Dlaczego nie impreza kolejowa? Iława od lat koleją stała, mamy piękny dworzec, idealną infrastrukturę torową, stacja jest duża, są 3 perony. Można byłoby zorganizować zwiedzanie lokomotywowni która ma bogatą historię. No i najważniejsze ściągnąć jakieś zabytkowe składy przy parowozach, drezyny no i zaprezentować nowoczesny sprzęt polski i zagraniczny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 7 miesiąc temu

  A nie lepiej zrobić wystawę znaczków pocztowych :) Było by o wiele , wiele taniej. A że w Iławie mieszka znany filatelista i pewnie co nieco u siebie posiada to może by udostępnił swoje zbiory /może nawet nieodpłatnie/

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paliniak 6 miesiąc temuocena: 31% 

  Nie no jeblem hahaha

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 5 miesiąc temuocena: 77% 

  Bardzo proszę zorganizować taką imprezę. W porozumieniu z PKP to można co najwyżej bilet na pociąg sobie kupić i to też nie zawsze. Kto cokolwiek, kiedykolwiek miał do czynienia z PKP, ten wie co to za zgnilizna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a sio 4 miesiąc temuocena: 91% 

  a na diabła nam potrzebni nawiedzeni ? kasy nie ma i spadówcia natchnieni artyści

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nie 3 miesiąc temuocena: 97% 

  Organizowanie lotniczej majówki rok w rok jest bez sensu, bo dużo jedna się nie różni od drugiej (dla zwykłego widza). Powinno być w tradycji każdego Burmistrza, że raz na kadencje robi lotniczą majówkę, niech wyda nawet nie 600 tyś a milion zł ale raz na kadencje! Na cały sport w mieście jest przekazywane 400 tyś zł, gdzie dzieci mają przez rok z tego zajęcie a na jedną imprezę ma iść 600 tyś? Bezmyślne!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 2 miesiąc temuocena: 30% 

  Precz z burmistrzem i lotniczą majówka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 1 miesiąc temuocena: 93% 

  Tak . Naprawde sa inne potrzeby np. ulica Jagielly.Mieszkalam tam 46 lat temu i obiecywano ze bedzie zrobiona i co . nIC. ... Lacznik od wyspy Mlynskiej w kieronku Jagielly mial byc zrobiony i co NIC. Jest wiele rzeczy do zrobienia a nie tylko majowka samolotowa. Dla kogo to samo wydarzenie.. dla pasozytow ??? bo ludzie realnie myslacy zapewne sa innego zdania. Burmistrzu , kogo chcesz zadowolic??? Lekka reka wydac pieniadze , gdzie wylozone w inne miejsce przyniosa korzysc mieszkancom.!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbudzyk
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.0507 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)