REKLAMAPatrz
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 lipca 2020, 17:58 komentarzy 10

(Fot. Czytelniczka/nadesłane.)

W Iławie zarastają w tym roku nie tylko trawniki. Także rzekę Iławkę porastają teraz wyjątkowo bujne zarośla. Obawy Czytelniczki związane z utrudnionym przepływem wody i możliwością poruszania się w takiej wodzie ptaków konsultowaliśmy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Iławianka, ilustrująca swoje zgłoszenie załączonym zdjęciem, ma zastrzeżenia co do stanu utrzymania rzeki Iławki w Iławie, na odcinku od okolic ul. Kościuszki do mostku przy ul. Narutowicza.

- Piszę do Państwa właściwie nie w sprawie skargi, a zwrócenia uwagi na to, jak obecnie wygląda stan Iławki. Zdjęcie zostało wykonane z mostku znajdującego się naprzeciwko świeżo budowanych bloków na ulicy Kościuszki. Miejsce jest zarośnięte wzdłuż i wszerz, aż do mostu przy ul. Narutowicza. Swobodny przepływ wody jest maksymalnie ograniczony, zauważyłam też, że łabędzie, kaczki czy łyski mają często problem z przepłynięciem przez ten teren. Zastanawia mnie zatem, czy jest to świadome postępowanie, czy w związku z obecną sytuacją nie ma funduszy na ewentualne podjęcie czynności.

Za sprawy związane z utrzymaniem wód odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zatem to tam, a dokładnie do pozostającego w strukturach Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, skierowaliśmy pytania w tej sprawie. Czy zarządca wód planuje usunięcie zarośli we wskazanym miejscu?

- Pojawienie się roślinności w korycie rzeki Iławki jest naturalnym procesem wynikającym z działań sił przyrody. Roślinny są źródłem pokarmu dla ptactwa, ryb i ssaków żyjących w środowisku wodnym - skomentował Bogusław Pinkiewicz z zespołu komunikacji społecznej i edukacji wodnej. - Biorąc pod uwagę zagrożenie powodziowe, nadmiar roślinności zmniejszający naturalny przepływ rzeki zostanie usunięty. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy tych prac. Otwarcie ofert nastąpi 6 lipca br. 

Jak zapowiadają pracownicy RZGW, prace utrzymaniowe będą polegały na mechanicznym wykoszeniu roślinności wodnej dennej wraz z jej wywiezieniem.

Rzeka Iławka też nam zarosła...
Red. kontakt@infoilawa.pl.
Fot. Czytelniczka/nadesłane.

REKLAMAwardrom2

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~autochton 10 3 miesiące temuocena: 100% 

  Trawniki na Sobieskiego, jednej z głównych ulic miasta sięgają już do pasa. W Iławie nie ma niestety gospodarza z prawdziwego zdarzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 9 3 miesiące temuocena: 100% 

  Na ul Mickiewicza sciezka rowerowa / fajna rzecz/ tylko wierzby zwisaja do chodnika . Nalezaloby podciac zwisajace galezie, bo o wywrotke latwo. . Zjazd ze sciezki rowerowej ul,Mickiewicza w kierunku tunelu na lodowisko po lewej stronie w chaszczach lezy wyrwany * nie wiem jak nazwac( wkladane sa tam worki na psie odpady . Czy tak wiele trzeba aby takie proste sprawy naglasniac??? A wystarczyloby aby raz na 2 tygodnie ktos z wydzialu utrzymania miasta przejechal sie rowerem. i zapewniam wiele by zobaczyl tak jak ja . Burmistrzu prosze o spowodowanie usuniecia tych trudnosci .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jungingen 8 3 miesiące temuocena: 100% 

  Sęk w tym, że my mamy ogromny problem z załatwianiem prostych spraw. To wstyd w jakim stanie jest miasto.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rubin 7 3 miesiące temuocena: 33% 

  Rośliny te wbudowują w swoją biomasę syfu z Iławki i oczyszczają tym samym wodę. Ale dobrze jak zostaną usunięte w odpowiednim czasie, nim się rozłożą, bo to co wyciągnęły z wody znów do niej wróci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~inga 6 3 miesiące temuocena: 75% 

  Jezeli mozna to tak przy okazji chcialabym zwrocic uwage na sterte !!! tak sterte smieci po lub przy ( jak kto woli) smietniku w ciagu chodnika od str. Nadlesnictwa . Jwst to smietnik postawiony dla mieszkancow ITBS!!!! Prosze zobaczyc co tam sie dzieje. A tamtendy przechodza ludzie , bo jest to lacznik miedzy ul Sonieskiego / nad torami/ a ul. Kr.Jadwigi . Co robi KOMA???? Ale syf !!!!! Niech urzad zobaczy za co placi firmie wywozowej smieci !!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Syf dlatego że ludziom ciężko się domyśleć że teraz mają śmietnik przy parkingu od strony media expert.Jak nie wiedzą gdzie to najlepiej na chodnik ludziom pod nogi brak słów ręce opadają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 4 3 miesiące temuocena: 13% 

  Nie można dać luz wodzi e by odpłynęła, bowiem jej zatrzymanie jest celowe w celach kumulacji wody w ogóle. Zawsze garaż-owcy walczyli o odpowiedni poziom wody bowiem nie mogli wypłynąć na Jeziorak swymi łodziami w celach kłusowniczych przeważnie. Porosty nie są zupełnie związane z zatrzymaniem przepływu. musi być usunięte porosty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Wystarczyło by otworzyć zaporę w odpowiednim czasie i nie było by problemu A co z boiskiem za garażami do kogo to należy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  W takim razie kiedy koszenie jeziora Karaś , bo podobnie zarasta. A nie lepiej zostawić tak jak jest. Przyroda sobie poradzi sama lepiej bez ingerencji człowieka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 1 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ws jezior to jest tak. Przeważnie zgodnie z naturą klimatu albo zarastają albo się powiększają. Ostanie 10 tys lat od końca zlodowacenia jezira zarastają ze względu na ciepło promieni słonecznych

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.2866 sekundy