REKLAMAMeble
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 sierpnia 2020, 11:47 komentarzy 14

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Czy "Czyste Środowisko" już nakładało kary na mieszkańców, którzy nie segregują swoich odpadów w sposób poprawny? Jakie mamy w Iławie i innych gminach poziomy segregacji śmieci? Sprawdzamy to po tym, jak od wprowadzenia rewolucyjnych zmian w tym zakresie minęło już 2,5 miesiąca.

Rewolucyjna zmiana, jaka zaszła w Związku "Czyste Środowisko" z dniem 1 czerwca 2020 roku w zakresie powszechnego obowiązku segregowania odpadów jest przedsięwzięciem logistycznym o bardzo dużej skali - obejmuje 19 gmin, w tym m.in. Iławę i gminę wiejską Iława. Nie tylko wszyscy mieszkańcy muszą teraz segregować swoje śmieci, ale i grożą im kary w przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku. Na naszym terenie taka kara to dwukrotność stawki podstawowej, czyli 44 zł od osoby. Dotychczas jednak jeszcze nikt nie jej otrzymał.

- Pierwsze trzy miesiące (czerwiec, lipiec i sierpień) uznaliśmy za czas, w którym nastawiamy się na pouczenia i ostrzeżenia mieszkańców nakazujące prawidłową segregację odpadów - podkreśla Adam Żyliński, wiceprzewodniczący Zarządu Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko". - Surowe restrykcje przewidujemy w kolejnych miesiącach, szczególnie wobec tych mieszkańców, którzy w sposób uporczywy będą łamać zasady segregacji odpadów. Wykaz nieruchomości, na których nie wywiązano się z obowiązku segregacji odpadów (co spowodowało wydanie ostrzeżenia,) jest częścią składową raportów opracowywanych co miesiąc przez operatorów. W tej fazie funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie całego Związku nie chcemy z różnych względów rozpowszechniać informacji o ilości takich ostrzeżeń - dodaje wiceprzewodniczący.

A jakie poziomy segregacji są osiągane w gminach z powiatu iławskiego wchodzących w skład "Czystego środowiska"? W ocenie Adama Żylińskiego, przedstawiającego dane za lipiec tego roku, "zupełnie przyzwoite". Warto to rozpatrywać w kontekście faktu, iż - zgodnie z unijnymi wymogami - w 2020 roku w Polsce 50% wytwarzanych odpadów komunalnych powinno być kierowanych do recyklingu; w 2035 roku ma to być natomiast już 65%.

W gminach z powiatu iławskiego w lipcu 2020 r. wskaźnik wyniósł:

 • - w mieście Iława - 60,32%;
 • - w gminie wiejskiej Lubawa - 57,66%;
 • - w gminie wiejskiej Iława - 54,53%;
 • - w mieście i gminie Zalewo - 45,17%.

f

- Tego rodzaju analizy, w rozbiciu na wszystkie rodzaje frakcji odpadów, będziemy prowadzić po upływie każdego miesiąca - zapowiada Adam Żyliński. - Pozwoli to nam uważnie obserwować postępujący proces segregacji odpadów i w konsekwencji ukierunkuje na podejmowanie stosownych działań wszędzie tam, gdzie ten proces uznamy za niewystarczający - podsumowuje.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

14Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~.... 14 2 miesiące temu

  Na Piastowskim dla ulic Zielonej 72 i Odnowiciela 1 dali 6 pojemników które należą do 300 osób. I co wy na to?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenek 13 2 miesiące temu

  przyślę Wam filmik faryzeusze jak oni zabierają śmieci!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 12 2 miesiące temuocena: 100% 

  A ile gospodarstw domowych do tej pory nie złożyło deklaracji? Kiedy Związek weźmie się za to?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 11 2 miesiące temuocena: 57% 

  Niech lepiej zajmą się odbieraniem poszczególnych koszy. Osobiście widzę jak przyjeżdżają do mnie i sypia wszystko do jednej śmieciarki. A ja płacę za segregowane, następnym razem nagram i wyślę tym co trzeba.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ok 10 2 miesiące temuocena: 56% 

  Wszystko i tak na końcu do jednego wora ważne że kasa większa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaro 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  Tłumacz jak Abel krowie a swoje co za tępe ciule co za naród

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ok 8 2 miesiące temuocena: 57% 

  Wszystko i tak na końcu do jednego wora ważne że kasa większa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~babcia z okna 7 2 miesiące temuocena: 100% 

  C.Skłodowskiej 2a na 100 rodzin 1 pojemnik na papier,2 pojemniki na plastik i 2 małe pojemniczki na bio .SKANDAL.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie to że śmierdzi z tego pojemnika bio to jeszcze pełno robaków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lokatorka 5 2 miesiące temuocena: 82% 

  kazdy blok powinien miec swoja klatke i zamykana na klucz dlatego ze ptrafia podjechac samochodem i wrzucac smieci widzialam to nie raz z okna nie bede stala przy smietniku i pilnowala

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iza 4 2 miesiące temu

  przecież klatki są na klucz, więc o co chodzi? kto ci podjeżdża i wyrzuca do twojego śmietnika? Nasz na Gdańskiej jest zawsze zamknięty

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~icek 3 2 miesiące temuocena: 86% 

  i znow w gre wkracza odpowiedzialnosc zbiorowa. !!!!!!!!!!! Szesc blokow na jedno gniazdo okratowane. 2 poj. zolte,4 czarne 2 niebieskie i 1 doslownie jeden maly 120 l na bio. Smiechu warte. Uwazam ze kazdy blok powinien miec swoja klatke, wtedy jest mozliwosc ????? dokladnej segregacji. a nie tylko obciazac lokatorow!!!!! i zastraszac. JAKIE TO LATA NAM PRZYPOMINAJA.??!!!Czy w prawie polskim jest paragraf mowiacy o odpowiedzialnosci zbiorowej ,kiedy nie ustalono przestepcy ??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 2 2 miesiące temuocena: 93% 

  Największym problemem przy segregacji śmieci jest za mała ilość pojemników albo zbyt mała częstotliwość ich odbioru. Jak sortować smieci, kiedy nie ma gdzie ich wyrzucić. Większość smieci jest odbierana raz na tydzień, a po dwóch dniach wszystkie pojemniki są pełne. Jak nie ma gdzie wyrzucić śmieci, to ludzie kładą je obok pojemników, albo najczęściej wszystko wrzucają do zmieszanych, bo tych pojemników jest najwięcej. Za takie pieniądze, śmieci powinny być odbierane przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeszcze jeden problem to pojemniki bio, w których smieci leżą przez tydzień i śmierdzą niesamowicie. W końcu jak śmieci zostaną zabrane, brudny pojemnik zostaje postawiony i dalej śmierdzi. Dobrym rozwiązaniem są worki biodegradowalne, które mieszkańcy powinni dostać na smieci bio i wyrzucać je w tych workach a nie luzem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mag 1 2 miesiące temuocena: 76% 

  wielki znawca i fachowiec od 7 boleści, do brania pieniędzy i tyle, śmiechu warte

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.2853 sekundy