REKLAMAKaren
REKLAMAGaleria2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 sierpnia 2020, 11:53 komentarzy 12

(Fot. Info Iława.)

Czytelnicy dopytują o termin otwarcia Placu Iławskich Kolejarzy, zmodernizowanego w ramach ogromnej miejskiej inwestycji. Mają rację, nieco się w tym zakresie niecierpliwiąc - w stosunku do pierwotnych planów nastąpiło łącznie 8-miesięczne opóźnienie. Urząd Miasta w Iławie wyjaśnia przyczyny.

Umowę na realizację przebudowy przydworcowego skweru podpisał jeszcze poprzedni burmistrz, Adam Żyliński. Miało to miejsce dokładnie 14 listopada 2018 roku. Roboty, których wykonawcą był Spomer, miały trwać niemal dokładnie rok i zakończyć się do 29 listopada 2019. Ten termin jednak został zmieniony. Dlaczego, tłumaczy Roman Radtke, kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu w Urzędzie Miasta w Iławie.

- Na etapie postępowania przetargowego termin wykonania inwestycji wydłużono do 30 czerwca 2020 r. ze względu na warunki, jakie otrzymaliśmy z Polskiej Spółki Gazownictwa. Nałożony został warunek wykonywania przebudowy sieci gazowej wyłącznie poza sezonem grzewczym. W związku z tym, że przebudowa infrastruktury mogła odbyć się tylko w sezonie letnim niemożliwe było wykonanie całości prac do końca listopada 2019r. - wyjaśnia urzędnik.

Później miało miejsce kolejne wydłużenie terminu, tym razem na wniosek wykonawcy i z innej przyczyny.

- Wykonawca w trakcie realizacji inwestycji (15.06.2020 r.) wystąpił z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji zadania do 31.07.2020 r. ze względu na panującą sytuację w kraju  - stan epidemii - mówi Roman Radtke. - Zaistniała sytuacja wpłynęła na wstrzymanie dostaw oraz komponentów produktów i materiałów. Szczególnie wydłużył się termin dostawy podzespołów do zegara dworcowego pomimo złożenia zamówienia z dużym wyprzedzeniem. Termin 31 lipca 2020 r. został dochowany przez wykonawcę. Odbiór techniczny odbył się 7 sierpnia 2020 r., natomiast odbioru końcowego dokonano 12 sierpnia br. Tego samego dnia tj. 12.08.2020 r. powiadomiono Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. W tej chwili oczekujemy na przyjęcie przez PINB złożonego zgłoszenia - dodaje.

To już zatem ostatnie chwile przed otwarciem skweru - Placu Iławskich Kolejarzy, nazwanego tak latem ubiegłego roku przez Radę Miejską w Iławie. Mieszkańcy już wkrótce będą mogli zobaczyć na własne oczy i w pełnej krasie efekty tej wielomiesięcznej i wielomilionowej inwestycji. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Plac Iławskich Kolejarzy - przed inwestycją (fot. Iława z drona Michał Krysztofiak).

W trakcie... (fot. Iława z drona Michał Krysztofiak).

Fot. Karol Kowalski.

I po... (fot. Iława z drona Michał Krysztofiak).

REKLAMANAJLAK

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~hmmm... 12 miesiąc temuocena: 55% 

  Może chociaż jakieś skrzynki z kwiatami kwitnącymi, żeby betonu było mniej, przepraszam, ale wkradł mi się błąd ortograficzny w poprzednim komentarzu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 11 miesiąc temuocena: 55% 

  Nic nie szkodzi. To tylko zwykła tzw. literówka. Każdemu się zdarza. Tylko tym się nie zdarza, którzy nic nie piszą. A pomysł ze skrzynkami jest świetny. Pozdrawiam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hmmm... 10 miesiąc temuocena: 50% 

  Może chociaż jakieś skrzynki z kwiatami kwitnącymi, że by betonu było mniej,,,,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 9 miesiąc temuocena: 79% 

  Wkrótce to znaczy kiedy? Czy "wkrótce" oznacza tyle co trzy razy "za moment" czy może pięć razy "już niedługo"? Przecież całość robót i tak jest już opóźniona o ponad 8 miesięcy. Jak wynika z tekstu pan Radke złożył zgłoszenie do PINB-u 12 sierpnia. Dziś mamy już przecież 18 sierpnia. I co? W PINB-ie w ciągu 7 dni nie potrafiono nawet przyjąć tego zgłoszenia? Czyli przenieść kartki papieru ze zgłoszeniem z biurka jaśnie pani sekretarki przyjmującej zgłoszenie na biurko Jakiejś Bardzo Ważnej i Nadzwyczaj Zapracowanej Osoby z PINB-u? Czy tam pracują żółwie? Ale jak znamy tempo pracy różnych urzędników w naszym kraju, to zarówno wykonawca jak i inwestor inwestycji winni już teraz przygotowywać się do generalnego remontu placu zanim zostanie on oficjalnie otwarty. No bo jeśli PINB w podobnym tempie co przyjmowanie wniosku będzie dokonywał z kolei swego odbioru technicznego placu, to potrwa to jeszcze z okładem parę dobrych lat. Oby tylko. BINB najwyraźniej sobie bimba...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 8 miesiąc temuocena: 38% 

  Ciekawe co miasto i wykonawca zrobią z odszkodowaniem dla bloku przy Żeromskiego 1. Póki co się wypinają a mieszkańcy przygotowują protest na otwarcie. Może ktoś wreszcie spotka się z zarządem wspólnoty i zamknie temat uszkodzeń po budowie placu Kolejarzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 7 miesiąc temuocena: 33% 

  Proste w trakcie inwestycji popękały ściany bo nikt nie zabezpieczył bloku i usunęły się fundamenty schronu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 6 miesiąc temuocena: 53% 

  A o co chodzi z odszkodowanie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Parowóz 5 miesiąc temuocena: 88% 

  Co już remont robicie przed dworcemPKP

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jestem architektem 4 miesiąc temuocena: 51% 

  i tylko drzew szkoda...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jamroży 3 miesiąc temuocena: 63% 

  Ostatnio przeszedłem się w okolice placu żeby zobaczyć na żywo ten "beton". Polecam każdemu. Naliczyłem ponad 200 (dalej mi się nie chciało liczyć) drzew posadzonych na placu i okolicach. Nie liczyłem całych skarp róż krzaczków tuj i innych roślin. Więc powiem krótko, po wcześniejszym przeświadczeniu, że faktycznie tam będzie beton i kamień pozostało tylko wspomnienie. Jak to za rok dwa się rozrośnie to będzie kilka razy więcej zieleni niż było. Polecam każdemu przejść się na miejsce i sprawdzić organoleptycznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 2 miesiąc temuocena: 28% 

  Jakich drzew szkoda jaja sobie robisz same chwasty tam rosły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 1 miesiąc temuocena: 44% 

  Raczej tych krzaków co były wcześniej nie chciałbym osobiście widzieć na nowym skwerze. Znów starych dużych drzew chyba nie da rady przesadzić od tak, a nowe muszą urosnąć co trochę potrwa ale pewnie doczekamy. Niektórym niedogodzi i szukacie chyba tylko problemu z niczego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.959 sekundy