REKLAMAKaren
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 września 2020, 17:12 komentarzy 25
Szlabany są, opłat nie będzie. Zaskakująca sytuacja na Placu Iławskich Kolejarzy.

Szlabany są, opłat nie będzie. Zaskakująca sytuacja na Placu Iławskich Kolejarzy. (Fot. Info Iława.)

Jaki cennik obowiązuje w nowej strefie zaprojektowanej jako płatny parking krótkoterminowy przy dworcu PKP Iława Główna? Odpowiedź jest... zaskakująca. Okazuje się, że - chociaż przewidziano tutaj odpłatne miejsca postojowe, szlabany i parkometr - miasto, w związku z wymogami unijnego projektu, nie ma możliwości pobierania żadnych opłat.

Strefa przewidziana na płatny parking krótkoterminowy znajduje się przy nowym Placu Iławskich Kolejarzy od strony dworca. Została wyposażona w infrastrukturę niezbędną do egzekwowania przewidzianej odpłatności za postój samochodu: parkometr i szlabany przy wjeździe i wyjeździe. Okazuje się jednak, że ta infrastruktura długo nie będzie używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

- W okresie trwałości projektu (5 lat) miasto nie ma możliwości pobierania jakichkolwiek opłat z oddania inwestycji do użytkowania. Obecnie przez najbliższych 5 lat wszystkie parkingi wybudowane w ramach węzła są bezpłatne. Jednakże w ramach projektu unijnego, który został opracowany w poprzedniej kadencji, została przygotowana infrastruktura techniczna, aby w przyszłości była możliwość wprowadzenia opłat/kar dla osób, które korzystają zbyt długo z parkingu położonego przed dworcem - wyjaśnił Urząd Miasta w Iławie. - Zgodnie bowiem z założeniami jest to parking krótkoterminowy, na ok. 45 minut, dla osób, które chcą np. odebrać z dworca swoich bliskich. Takie rozwiązanie ma zapewnić dostępność tych miejsc dla podróżnych. Nie powinny być one blokowane na dłużej - dodają urzędnicy.

W przyszłości, aby opłaty mogły być pobierane zgodnie z prawem, cennik będzie musiała opracować i uchwalić Rada Miejska w Iławie. Natomiast z założenia bezpłatny i bezterminowy jest parking, który w ramach tego samego przedsięwzięcia zbudowano z drugiej strony placu - za lokomotywą i ulicą Wojska Polskiego. 

Sytuację z płatnym według założeń, a bezpłatnym w rzeczywistości parkingiem można uznać za unijny absurd - kolejny po Wyspie Młyńskiej, gdzie znajdujące się przy "słonecznej plaży" budki z założenia przewidziano np. na wypożyczalnie plażowych akcesoriów. Stoją jednak puste z uwagi na wymóg niekomercyjności w okresie trwałości projektu.

Ta kasa... przez 5 lat będzie nieczynna.
Fot. Archiwum własne.


 

REKLAMAwardrom2

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Nemesis 25 8 dni temuocena: 100% 

  Skorzystałam kiedyś z rządowego programu MDM, nawet nie 10% wartości i przez 5 lat nie mogłam sprzedać ani wynająć mieszkania. Jak godzisz się świadomie na taką rzecz, to teraz nie płacz, pewnie żaden urzędnik nie przeczytał warunków ze zrozumieniem....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anty złotówa 24 16 dni temuocena: 23% 

  Rozumiem że na miejscu taxi też mogę parkować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~altiero spinelli manifest 23 16 dni temuocena: 43% 

  Sytuacja podobna do tej z wyspy młyńskiej. Niby coś budujemy, ale nie możemy korzystać, tak jak byśmy chcieli. Znane są przypadki, że ludzie nie mają ciepłej wody w domach, ale marksistowska unia buduje im następny aquapark, barierki w lesie, albo finansuje horoskopy dla psów, bo tylko to przewiduje unijna perspektywa. Znane są także przypadki bankructw samorządów, które, aby skorzystać z tzw. dotacji musiały się zadłużyć w zagranicznym banku, wskazanym w projekcie. Z tego nie będzie chleba. Polska w unii jest płatnikiem netto, a członkostwo w tej organizacji wyzysku i terroru, gdzie hegemonem są Niemcy, jest dla nas społecznie, ekonomicznie i gospodarczo niekorzystne. Płacąc składkę członkowską-tylko ok. 3%PKB, nie pytamy na co (uchodzcy, lgbt, handel limitami CO2, gender, religia klimatyczna, feminazizm, miliony urzędników przekładających papierki itd.), łaskawie otrzymujemy ok. 1%PKB, ale z jednego euro wraca do unii 80 eurocentów( dywidendy, kredyty, regulacje).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 22 15 dni temuocena: 25% 

  Ciekawe czy bierzesz pod uwag koszty implementacji prawa, obsługi urzędniczej (wzrost zatrudnienia) itd. Zapewne nie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do bajarza powyżej 21 16 dni temuocena: 76% 

  "Polska jest w unii płatnikiem netto". Czyżby? A oto liczby - one nie kłamią bezczelnie tak jak Ty. Dopłaty Unii Europejskiej dla Polski: dopłata od 2004 r. -140,1mld euro (ok. 622 mld zł). Czyli lekko licząc 2 roczne budżety całego naszego państwa. Wpłata Polski do budżetu Unii-46,7 mld euro. Saldo na plusie dla Polski to 93,4 mld euro (ok. 414,7 mld zł). Dodatkowe dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników -28 mld euro. Dopłaty w ramach wspólnej polityki rolnej - 20 mld euro. Łączne dopłaty dla polskiej wsi-48 mld euro. Czyli same tylko dopłaty dla polskiej wsi były wyższe od wszystkich wpłat Polski do kasy Unii. Reszty Twych bzdetnych wynurzeń nie ma nawet sensu komentować, gdyż byłoby to obrazą inteligencji czytelników. I na koniec dobra rada - jeśli Cię Unia tak uwiera, to się z niej wypisz. Tylko oddaj wcześniej kwotę ok. 4947 euro (czyli ok. 21966 zł) jaka na Twoją głowę przypadła w przeliczeniu na jednego obywatela Polski ze wszystkich dopłat Unii. I wtedy krzyż Ci na drogę...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mundek 20 16 dni temuocena: 83% 

  zmień dilera albo bierz połowe

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fioletowy nos 19 16 dni temuocena: 39% 

  A władze Iławy i powiatu niech nie robią propagandy, że to nie jest prawda... Wszyscy to czujemy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fioletowy nos 18 16 dni temuocena: 22% 

  warszawko! Swoimi nieczystościami nie częstujcie Nas! Tylko sami pijcie to "pivo" co nawarzyliście...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fioletowy nos 17 16 dni temuocena: 25% 

  Chyba z Czayki wożą łayna, bo strasznie śmierdzi wieczorami... To już kilka wieczorów z rzędu, Iławiacy! Nie bądźcie naiwni...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 16 16 dni temuocena: 100% 

  Ktoś nas truje czuć że powietrze w mieście jest trudne do zniesienia jakieś wytłumaczenie??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rowerzysta 15 16 dni temuocena: 75% 

  ...kolejnym absurdem są uchwyty rowerowe pod wiatami. Blachy przykręcone na wkręty i do tego należy przypinać rower ? :p

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lena 14 16 dni temuocena: 89% 

  A przychodnia rodzina zamknięta bo boi się że będzie zamknięta. Apel do straży, jak będzie pożar to proszę udzielić im poramy telefonicznej jak maja doktorki sami go ugasić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smród nad Iławą 13 17 dni temuocena: 92% 

  Żadnego artykułu, że śmierdzi pół Iławy aż na wymioty zbiera, ciekawe kto za tym stoi, że taka cisza. Od obwodnicy za Kościuszki po środek miasta sama padlina 2 dni wali a tu ani słowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 12 16 dni temuocena: 100% 

  Do ja. To podjedź na wojska polskiego blisko Ziemiaczanki i zagadka się rozwiąże. Po drugiej stronie w lesie mają niby nie używane poletka. Niesamowite, że można dziś napisać co jest przyczyną, a połowa ludzi będzie przekonana, że to Czajka. Natłok informacji i pranie mózgów pozbawiło ludzi prostej umiejętności obserwacji i kojarzenia faktów. Ten artykuł na info z tymi parkingami to klasyczne bicie piany i robienie ludziom wody z mózgu. Jak nam pasuje to jesteśmy europejscy, jak nie, to typowa mentalność socjalistyczna, nam się należy, co tam jakieś umowy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 11 16 dni temuocena: 27% 

  Z ziemniaczanki już od dawna aż tak nie śmierdzi, bo kampania ziemniaczana już nie odbywa się na taką skalę jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. A nawet wtedy w trakcie kampanii nie było takiego smrodu na całe miasto.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 10 17 dni temuocena: 100% 

  Stoi za tym Ziemiaczanka. Ktoś musi złożyć pismo o uciążliwości zapachowej, wtedy cała machina administracyjna musi ruszyć, teraz nie ma impulsu więc stoi. Ludzie stojący za tym system generalnie mają to gdzieś. Procedura musi być zachowana, inaczej by się okazało, że system jest niesprawny i działa wbrew przepisom.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robol 9 17 dni temuocena: 67% 

  To nie jest tylko absurd. To realne pieniądze na które biedni ludzie musieli zapracować w fabrykach, i wyrzucone w błoto. Przeliczcie sobie na godziny. Złodzieje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek Kos 8 17 dni temuocena: 25% 

  Mogliby chociaż sprzedawać pokemony w tej klasie, po co ma stać bez użyteczna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dante 7 17 dni temuocena: 100% 

  A wLubawie się nie przejmują gołą aż miło a też za unijne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~asert 6 17 dni temuocena: 100% 

  Panowie, głupota nie boli. Macie takie same kasy przed Liedlem, Kauflandem. Jedziesz odebrać kogoś z dworca, ile czasu czekasz , nawet jak sie pociąg spóżni - 20-30 m9inut. A normalnie to ludzie parkowaliby tam pojazdy na kilka godzin. I nie mówcie że nie, bo tak samo jest np przy Wiejskiej gdzie od 8 do 15 na parkingu nie ma wolnego miejsca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 5 17 dni temuocena: 25% 

  Ale Kaufland i Lidl jest niemiecki...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel 4 17 dni temuocena: 75% 

  I bardzo dobrze ,że bezpłatny.Najlepiej wybudować z pieniędzy Uni i jeszcze żeby mieszkańcy płacili.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 3 17 dni temuocena: 44% 

  Nie z pieniędzy z Unii, ale z naszych składek płaconych do UE ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 2 17 dni temuocena: 91% 

  Ktoś nie przemyślał... Widać, że toaleta też będzie darmowa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tuz 1 17 dni temuocena: 67% 

  Jak z naszych składek to tym bardziej powinien być bezpłatny.A przy okazji, to przy dworcu nie potrzeba fontanny, parowozu tylko miejsc parkingowych i przystanku autobusowego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACEZ
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8232 sekundy