REKLAMALumen
REKLAMAciechanow

O ubezpieczeniu OC słyszał, a przynajmniej powinien, każdy kierowca. Nie jest to jednak jedyne ubezpieczenie samochodu. Drugą najbardziej popularną polisą dla aut jest AC. Poznaj 6 powodów, dla których warto mieć takie ubezpieczenie samochodu. 

Każdy, kto choć trochę interesował się tematem „ubezpieczenie samochodu”, wie, że AC kosztuje więcej niż OC, czasem kilkukrotnie. Wystarczy wejść na kalkulator OC i AC i sprawdzić oferty. Dla niektórych składka casco to spory wydatek, dlatego spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto w ogóle mieć tego typu ubezpieczenie samochodu.

Powód nr 1 – święty spokój 

Generalnie w ubezpieczeniach samochodu (i nie tylko) chodzi o to, żeby mieć święty spokój. Nie inaczej jest więc w przypadku AC. W ruchu ulicznym o szkodę, nawet drobną nie trudno. Biorąc pod uwagę że casco dotyczy aut młodszych a więc bardziej wartościowych, obcierka czy wgniecenie zderzaka boli podwójnie. Raz, że nasza maszyna „ucierpiała”. Dwa, każda, nawet najdrobniejsza naprawa jest droższa. Jeśli mamy AC, nie odczujemy finansowego „bólu”. A po porządnie zrobionej robocie warsztatowej nie powinno być śladu po szkodzie. W końcu w ramach ubezpieczenia możemy wybrać solidny punkt naprawczy, a nie szemrane „złote rączki”, byle po tzw. taniości.

Powód nr 2 – sam sobie winien 

Ubezpieczenie samochodu AC zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy samochód zostanie uszkodzony w wypadku lub kolizji – i tu uwaga - spowodowanej przez nas samych (zupełnie inaczej niż OC). Jeśli więc wjedziemy w kogoś lub w coś, nie będziemy musieli naprawiać pojazdu na swój koszt. Od tego właśnie mamy ubezpieczenie AC.

Powód nr 3 – kradzież

AC zadziała także, gdy nasza maszyna zostanie skradziona. Ta cecha ubezpieczenia samochodu typu casco jest szczególnie ważna dla posiadaczy marek popularnych wśród złodziei. Ale… polisa AC dotyczy nie tylko kradzieży całego auta. Jeśli ktoś przywłaszczy sobie część wyposażenia czy „przygarnie” koła, odszkodowanie z casco pokryje stratę i umożliwi nam zakup nowych elementów - wyjaśniają eksperci firmy Beesafe.

Powód nr 4 – nieznany sprawca

Szkoda wyrządzona przez nieznanego sprawcę to jedna z „plag” posiadaczy aut. Najczęściej myślimy w tym kontekście o szkodach parkingowych lub aktach wandalizmu (wybita szyba, farba na karoserii, podpalenie czy porysowany lakier). Słusznie, ale ubezpieczenie samochodu AC jest też ratunkiem finansowym w sytuacji, gdy ktoś w nas wjechał, uciekł z miejsca wypadku i jego identyfikacja jest niemożliwa. Mając tylko OC za naprawę uszkodzonego pojazdu odszkodowania nie dostaniemy. Z AC już tak.

Powód numer 5 – żywioły i klęski 

Z roku na rok przybywa informacji o ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Ich „ofiarami” często padają samochody. A zdarzyć się może wiele. Podtopienie, drzewo na masce, uszkodzenia od spadających sopli czy zerwanego dachu. Nierzadko szkody spowodowane żywiołami są na tyle duże, że auta nie da się uratować. Mając AC możemy liczyć w takiej sytuacji na odszkodowanie, które osłodzi stratę.

Powód numer 6 - dzikie zwierzęta i inne 

Zderzenie z dzikiem czy jeleniem   nie jest niczym przyjemnym. Nawet przy niewielkich prędkościach skutki mogą być opłakane. Raz, potrącone zwierzę, dwa – uszkodzony samochód. Ubezpieczenie samochodu AC nie pomoże w ratowaniu zwierzęcia, od tego są odpowiednie służby. Pomoże natomiast w pokryciu kosztów naprawy. Podobnie zresztą, gdy zniszczysz samochód wjeżdżając w dziurę na drodze. Zgłaszasz zdarzenie i rozmiar uszkodzeń do towarzystwa i zaczynasz proces naprawy w ramach odszkodowania.

Co jeszcze warto wiedzieć o AC?

W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie samochodu w zakresie casco jest dobrowolne i nie reguluje go żadna ustawa. Nie musimy się więc obawiać kar za brak AC. O szczegółowym zakresie tego ubezpieczenia decyduje dane towarzystwo, dlatego na rynku jest wiele polis AC, które mogą znacznie się różnić zakresem i warunkami. Ważne, by wybrać produkt, który odzwierciedla nasze potrzeby. O to nie trudno, bo coraz częściej możemy wybierać zakres, który nas interesuje według zasady, by płacić tylko za taką ochronę, która nas interesuje.

Niech nas nigdy nie zwiedzie niska lub bardzo wysoka cena, która widnieje w kalkulatorze OC i AC. Różnice w składkach mogą oznaczać, że dane polisy mają odmienne zakresy. Jedna zawiera podstawowe opcje, a druga daje najszerszą ochronę z możliwych. Zawsze więc, gdy kupujemy ubezpieczenie samochodu casco, np. poprzez kalkulator OC i AC dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/, popatrzmy na zakresy. Sprawdźmy też, czy wybrane ubezpieczenie samochodu obowiązuje tylko w Polsce, czy także w innych krajach europejskich (jeśli tak, to w jakich).

Artykuł sponsorowany.

TEMATY polecamy
REKLAMANAJLAK
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbudzyk
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.8479 sekundy