REKLAMAMetal serwis
REKLAMASadek

(Fot. UM Lubawa.)

Zakończyła się realizacja najdroższego przedsięwzięcia inwestycyjnego w historii samorządu miasta Lubawy. Dzisiaj, 18 września huczne - jak na obecne warunki - otwarcie Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej.

LCAS powstało wśród ruin dawnego Zamku Biskupów Chełmińskich. Jak podkreślał Burmistrz Lubawy Maciej Radtke, jest symbolem 800-letniej historii miasta, wpisując ją w teraźniejszość i przyszłość.

Budowa pochłonęła niespełna 21 milionów złotych, z czego 13 milionów pochodzi ze środków unijnego RPO. Lubawa otrzymała też finansowe wsparcie ze środków dedykowanych miasteczkom zrzeszonym w sieci Cittaslow. W ramach przedsięwzięcia firma Kamaro Sp. z o.o. z Gdańska zaadaptowała na Centrum Aktywności Społecznej zabytkową substancję dawnego zamku; wśród ruin wzniesiono nowoczesny obiekt. Ma służyć, jak sama nazwa wskazuje, celom społecznym. Wśród nich lubawski urząd wymienia przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, w tym aktywizację na rynku pracy, czy świetlicę środowiskową. Swoją siedzibę znajdą tutaj ponadto uniwersytet III wieku oraz stowarzyszenia, których działalność jest związana z historią Lubawy. Możliwe, że powstanie tutaj punkt informacji turystycznej, czy interaktywne "muzeum" historii miasta. Dodatkowo do dyspozycji będzie dziedziniec, gdzie będą organizowane wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Otwarcie Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej zaplanowano na 18 września, początek o godzinie 16:30. Ci, którzy postarali się o odebranie bezpłatnej wejściówki, na dziedzińcu dawnego zamku posłuchają koncertu Mietka Szcześniaka z zespołem. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego koncert będzie też wyświetlany na telebimie pod zamkowymi murami od strony północnej na ul. Biblii Gutenberga.


Burmistrz Lubawy Maciej Radtke komentuje załączony materiał wideo:

Tak, w wielkim skrócie, przebiegała budowa Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej na terenie po dawnym Zamku Biskupów Chełmińskich. Krótki spot dokumentuje stan tego obiektu od 2015 roku poprzez prowadzone w latach 2015 - 2016 badania archeologiczne oraz prowadzoną w latach 2018 - 2020 inwestycję.


Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: UM Lubawa.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3269 sekundy