REKLAMAMeble
REKLAMAzielona aleja

(Fot. UM w Iławie.)

26,2 mln zł to kwota, jaką ratusz wydał na inwestycje do końca sierpnia br. Ten potężny zastrzyk finansowy dotyczy inwestycji, z których skorzysta każdy mieszkaniec naszego miasta.

26,2 miliona złotych to największa kwota przeznaczona na inwestycje w ostatnich latach. Imponuje nie tylko pod względem wielkości, ale także różnorodności jej przeznaczenia. Realizowane inwestycje dotyczą bowiem różnych dziedzin naszego życia od sportu, przez edukację i bezpieczeństwo, aż do poprawy codziennego komfortu życia. 

- Staramy się, by dobrze wydać każdą złotówkę. Inwestujemy z myślą o poprawie warunków życia mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta – stwierdza burmistrz Dawid Kopaczewski. 

Co już zrealizowaliśmy?

Ścieżki  rowerowe i drogi

751 tys. zł - tyle wydano na poszerzenie oferty dla miłośników rowerowych wycieczek, rozbudowując trasy łączące Iławę z gminą wiejską. Sporą część, bo aż 2,5 mln zł wydano na budowy i przebudowy ulic (m.in. Wodnej, Górnej, Sosnowej, Świerkowej, Szeptyckiego) oraz opracowanie dokumentacji modernizacji kolejnych (m.in. Jagiełły, łącznik Kopernika-PKP).

Komfort nauki naszych iławskich dzieci 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie to piękny i historyczny budynek, którego mury opuściło wielu absolwentów. Kolejni będą mogli uczyć się w bardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach dzięki wymianie dachu, na który wydano 308 tys. zł (łączna wysokość inwestycji wyniesie 534 tys. zł).

Sport

Sport to nie tylko zdrowie i współzawodnictwo, ale również świetna zabawa kształtująca charakter. Dlatego miastu zależy na rozwoju iławskiej ekomariny, która szkoli nasze dzieci i młodzież. Z tą myślą został opracowany projekt (o łącznej wartości 2 mln zł) dofinansowany przez UE, dzięki któremu zakupiono łódki, sprzęt i materiały edukacyjne w kwocie 100 tys. zł na szkolenia żeglarskie. 

Ochrona środowiska i komunikacja 

Największa część kwoty przeznaczona jednak została na inwestycje w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. 4,1 mln zł rozwiąże problem z zalewaniem ul. Wojska Polskiego przy zalewisku Marzyńsko. Kierowcy już nie będą musieli obawiać się, czy trasa jest przejezdna oraz ryzykować uszkodzeniem swoich aut. I w końcu wisienka na torcie, czyli 21 mln zł na rozbudowę komunikacji w Iławie w postaci: przebudowy Placu Iławskich Kolejarzy oraz zakupu komfortowych i nowoczesnych autobusów dla iławskiego ZKM. Plac stał się wizytówką miasta dla przyjeżdżających, jak i samych mieszkańców z atrakcjami w postaci zabytkowej lokomotywy i podświetlonej fontanny.

Bezpieczna zebra 

Z jednej strony duże inwestycje liczone w milionach, z drugiej mniej kosztowne, ale równie ważne jak doświetlenie przejść dla pieszych. Poprawa widoczności na ulicznych zebrach zapewni większe bezpieczeństwo osobom starszym oraz dzieciom. Na ten cel przeznaczono 43,4 tys. zł. Decyzją burmistrza kolejne środki zostaną przeznaczone na to ważne przedsięwzięcie. 

Co dalej? 

Burmistrz Dawid Kopaczewski podkreśla, że to nie koniec, a Iława wciąż ma apetyt na więcej. 

– Wykonaliśmy tytaniczną pracę, ale nie oznacza to końca planów rozwoju Iławy. Obecnie opracowana została już dokumentacja projektowa kolejnych inwestycji na kwotę 592 tys. zł. Mam tu na myśli m.in. modernizację i budowę kolejnych ulic, m.in. Radomskiej i rondo Mickiewicza-Sobieskiego, budowę nowoczesnego schroniska z całym zapleczem, rozbudowę układu komunikacyjnego cmentarza na ul. Ostródzkiej, czy chociażby budowę muzeum. Jednocześnie nie zapominamy o bieżących potrzebach mieszkańców. Będziemy starali się realizować je w miarę możliwości. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie owocna współpraca z radnymi Rady Miejskiej, za co serdecznie dziękuję.

Porównanie kwoty wydatków inwestycyjnych na koniec sierpnia w latach 2018-2020.

Publikacja Urzędu Miasta w Iławie.

REKLAMAwardrom2
Artykuł załadowany: 0.2096 sekundy