REKLAMAmbank2
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 marca 2018, 10:14 komentarzy 2
Mikołaj Ryll z pucharem za zajęcie pierwszego miejsca w matematycznym konkursie WAT.

Mikołaj Ryll z pucharem za zajęcie pierwszego miejsca w matematycznym konkursie WAT. (Fot. Sebastian Jurek)

99 najzdolniejszych matematyków ze szkół średnich, którym patronuje Wojskowa Akademia Techniczna, wzięło udział 16 marca 2018 r. w finale IX Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego. Zwyciężył Mikołaj Ryll z iławskiego Żeromka. W eliminacjach, przeprowadzonych w 61 szkołach w grudniu zeszłego roku, startowało ponad 1100 uczniów.

Pięcioro laureatów tegorocznego konkursu ma już zapewnione miejsce na wybranym przez siebie kierunku cywilnym WAT: zdobywca I miejsca Mikołaj Ryll z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, II – Przemysław Podleśny z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie, III – Tomasz Szałkowski z ZSO w Iławie, IV – Roksana Pawlic z Zespołu Szkół Technicznych w Turku i V – Kamila Biernacka z II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Otrzymali oni również promesy bezpłatnego zakwaterowania w domu studenckim na pierwszym roku akademickim. Warunkiem wykorzystania nagród jest zdanie przez nich matury i podjęcie studiów cywilnych w Akademii od razu po maturze.

Komisja przyznała też tradycyjne wyróżnienie dla najlepszego finalisty ze szkoły im. gen. Kaliskiego – w tym roku najlepsza okazała się Roksana Pawlic z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Turku. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, laureat I miejsca kalkulator graficzny, zegarek i ebook, a pozostali tablety lub ebooki.

Puchary i nagrody wręczył laureatom rektor-komendant WAT. 

- Na tej sali nie ma przegranych, wszyscy jesteście zwycięzcami. Samo to, że trafiliście do finału tak trudnego konkursu, świadczy o tym, że jesteście naprawdę bardzo dobrzy. Dlatego najchętniej jako rektor chciałbym Was wszystkich widzieć na studiach w Wojskowej Akademii Technicznej – mówił płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek. 

Jednocześnie gratulował nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie swoich uczniów do udziału w konkursie. 

- To jest również Wasz sukces i efekt Waszej wielkiej i trudnej pracy – dodał.

W konkursie matematycznym organizowanym przez WAT udział biorą uczniowie szkół imienia generała oraz szkół objętych patronatem Akademii. Przygotowując się i biorąc udział w konkursie, młodzież może rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia matematyczne, a także sprawdzić poziom wiedzy przed czekającym ich sprawdzianem maturalnym. Autorami zadań i pytań testowych, zarówno w eliminacjach, jak i w finale są nauczyciele akademiccy z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT, dr Lucjan Kowalski i mgr Wojciech Matuszewski. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu był prof. dr hab. n. mat. inż. Jerzy Gawinecki.

Finał konkursu składa się z dwóch części, najpierw uczniowie rozwiązują 3 zadania problemowe, a w drugiej części odpowiadają na 10 pytań testowych. Do każdego z pytań są zaproponowane 4 odpowiedzi, z których jedna, dwie, trzy lub cztery są poprawne.

Łącznie w dziewięciu dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad 7000 uczestników. Fundatorami nagród rzeczowych w tegorocznej edycji konkursu byli rektor-komendant WAT, burmistrz Błonia, burmistrz warszawskiej dzielnicy Wola i starosta Bartoszyc.

Agata Reed

Uczniowie "Żeromka" Mikołaj Ryll i Tomasz Szałkowski zajęli odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w matematycznym konkursie Wojskowej Akademii Technicznej. Obaj mają już zapewnione miejsce na wybranym przez siebie kierunku cywilnym WAT (fot. Sebastian Jurek).

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAwoznicki2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9161 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)