REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 stycznia 2019, 13:31 komentarzy 16
Makieta zamku w Szymbarku.

Makieta zamku w Szymbarku. (Fot. TEKA Tomasz Kuls.)

Nie jestem spekulantem, kupuję zamek w Szymbarku, by stworzyć tutaj hotel wraz z centrum konferencyjnym - podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Grzegorz Słyszyk, prezes spółki IBC Investments tuż po tym, jak zwyciężył w komorniczej licytacji ruin okazałego zabytku w gminie Iława. 7 marca minie rok od tego głośnego wydarzenia. Nowy właściciel szymbarskiego zamku wywiązuje się z danego słowa- już wprawił w ruch inwestycyjną machinę.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, aktualnie w toku są szeroko zakrojone prace przygotowawcze dotyczące realizacji tego wielomilionowego przedsięwzięcia. W grę wchodzi odbudowa zamku, który ma pełnić funkcję obiektu o charakterze hotelowym i konferencyjnym, a także zagospodarowanie przyległego terenu. Przypomnijmy, że podczas licytacji komorniczej, która odbyła się 7 marca 2018 przed Sądem Rejonowym w Iławie, Grzegorz Słyszyk za 1 mln 830 tysięcy złotych kupił ruinę zamku, ale także inne budynki, w tym mieszkalny parterowy i obiekty inwentarskie, a ponadto działki gruntu o łącznej powierzchni około 12,75 ha.

Trwające prace dotyczą aspektów prawnych, technicznych i geodezyjnych związanych z realizacją odbudowy zamku. Ponadto inwestor bada możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania. Wśród potencjalnych źródeł wsparcia są zarówno środki unijne, jak i krajowe, pochodzące z zasobów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest już gotowy roboczy harmonogram związany z realizacją tej inwestycji. Plan obejmuje zarówno roboty związane z odbudową zamku, obiektu wpisanego do rejestru zabytków, jak i urządzenia przyległego terenu. Szczegóły w tym zakresie właściciel przedstawi podczas konferencji prasowej, która ma odbyć się jeszcze w pierwszym półroczu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestora, odbudowany zamek w Szymbarku będziemy mogli podziwiać za 5 lat.

Inwestor podjął już współpracę z lokalnym samorządem, tj. gminą wiejską Iława.

- Inwestor liczy na możliwość dokonania pewnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, koordynację w zakresie procedur administracyjnych, a ponadto wspólne działania promocyjne - powiedział Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. - Na pewno będzie mógł liczyć na sprawne działanie Urzędu Gminy w Iławie - dodaje, oceniając, że dzięki odbudowie zamku o gminie Iława może się zrobić głośno w całej Polsce i za granicą.

Także o Iławie, bo - jak wiadomo nieoficjalnie - w planach dotyczących przyszłej działalności obiektu jest m.in. organizacja dużych, międzynarodowych konferencji. By obsłużyć uczestników takich wydarzeń,  potrzebna będzie także infrastruktura w mieście.

Do tematu będziemy wracać.

abs2

15Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Nn 15 5 miesięcy temu

  To super ze ktoś się znalazl

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zakochany w szymbarku 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Witam ja pochodzę z tej wioski i wiem jedno perełka regionu się marnuje.Tyle obietnic było i klapa, dlatego nie dziwie się że dużo ludzi sceptycznie podchodzi do obietnic .Każdy wie że duże dofinansowanie się dostaje rocznie ze skarbu państwa na zabytki to i kupiec z obietnicami zaniedbanymi dębami i rzadko spotykanym bukiem czerwono listnym, piękny zawsze sie znajdzie.Tu jest piękny park z pięknymi wiekowymi i zaniedbany młyn i stare domy mieszkalne które też są zabytkowe a nikt o tym nie pisze a też trzeba by było o nie zadbać żeby pasowały do infrastruktury otoczenia?no i jezioro bardzo piękne z ostoją ciszy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 13 5 miesięcy temuocena: 57% 

  W samą odbudowę trzeba włożyć miliard złotych a gdzie wyposażenie itd.? Skończy się jak zawsze tylko na pustej gadce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPA 12 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Masz swiętą rację. Zakeci się cena restauracji budowki, bo przecię to są ruiny, trzeba od fundamentów stawiac. Lecz teren owszem poszedł za darmo, bowiem to on jest tam wiele wart pod odpowiednie nowe inwestycje holelarskie. Powiadam NOWE. Ruiny mogą zostać jako Coloseum i wiele innych budowli rzymskich. Kolejny teren b edzie ogrodzony z zakazem wstępu. A piekny teren i te stare dęby...............

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 11 5 miesięcy temuocena: 67% 

  wiem ze jestem zlosliwy ale wyremontowany zamek pieknie sie wkompinuje w krajobraz popiegeerowskiej wsi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rys 10 5 miesięcy temuocena: 94% 

  A co z tą patologia co siedzi na kamieniach pod zamkiem??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzyś 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Chłopaki przez 5 lat będą nadzorować budowę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  W Lidzbarku Warmińskim jest zamek, w którym jest i hotel i świetne muzeum. Nie widzę powodu, dla którego nie miałoby się to udać w Szymbarku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja yeti 7 5 miesięcy temuocena: 62% 

  Urząd Gminy i sprawne działanie w zakresie planów zagospodarowania... żart. Od dwóch lat czekam na zmianę planu i nic...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 6 5 miesięcy temu

  Zapytaj byłego sołtysa Nowej Wsi P. [...] jak się takie sprawy załatwia ... 2 razy zmieniał plan zagospodarowania by sprzedać własne działki budowlane.

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 5 5 miesięcy temuocena: 80% 

  O i to jest dobre miejsce na muzeum regionalne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bbc 4 4 miesiące temu

  Niestety muzeum regionalnego nie będzie. Będzie za to centrum konferencyjno-hotelowe (jak się dogadają z konserwatorem zabytków). Albo nadal ruina (jak się nie dogadają). Normalni ludzie i niezamożni pasjonaci historii już nie będą mieli tam czego szukać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tez przyrodnik 3 5 miesięcy temu

  w tym zamku można pokazać stroje i zwyczaje regionalne turnieje rycerskie itp. trochę historii polskiej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 2 5 miesięcy temuocena: 53% 

  Nie po to gość kase wywalił żeby mu się przedszkolaki w bamboszach plątały. Chcieliście muzeum to trzeba było z miasta i gminy hajs położyć i zrobić sobie miejsce kultu. To ma zarabiać a nie służyć za miejsce w którym będzie sobie wójt fotki robił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek dobra rada 1 5 miesięcy temuocena: 58% 

  Popieram. Muzeum zamkowe + muzeum regionalne. W sezonie turystów zapewni Jeziorak i Tiffi, a po sezonie przedszkola i szkoły pomogą utrzymać placówkę. Powodzenia Panie Grzegorzu!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMABiesiada
REKLAMAick-gesi
REKLAMAsadek2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5163 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)