REKLAMAZDZ
REKLAMAsuknie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 stycznia 2019, 13:31 komentarzy 26
Makieta zamku w Szymbarku.

Makieta zamku w Szymbarku. (Fot. TEKA Tomasz Kuls.)

Nie jestem spekulantem, kupuję zamek w Szymbarku, by stworzyć tutaj hotel wraz z centrum konferencyjnym - podkreślał w rozmowie z dziennikarzami Grzegorz Słyszyk, prezes spółki IBC Investments tuż po tym, jak zwyciężył w komorniczej licytacji ruin okazałego zabytku w gminie Iława. 7 marca minie rok od tego głośnego wydarzenia. Nowy właściciel szymbarskiego zamku wywiązuje się z danego słowa- już wprawił w ruch inwestycyjną machinę.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, aktualnie w toku są szeroko zakrojone prace przygotowawcze dotyczące realizacji tego wielomilionowego przedsięwzięcia. W grę wchodzi odbudowa zamku, który ma pełnić funkcję obiektu o charakterze hotelowym i konferencyjnym, a także zagospodarowanie przyległego terenu. Przypomnijmy, że podczas licytacji komorniczej, która odbyła się 7 marca 2018 przed Sądem Rejonowym w Iławie, Grzegorz Słyszyk za 1 mln 830 tysięcy złotych kupił ruinę zamku, ale także inne budynki, w tym mieszkalny parterowy i obiekty inwentarskie, a ponadto działki gruntu o łącznej powierzchni około 12,75 ha.

Trwające prace dotyczą aspektów prawnych, technicznych i geodezyjnych związanych z realizacją odbudowy zamku. Ponadto inwestor bada możliwości pozyskania zewnętrznego dofinansowania. Wśród potencjalnych źródeł wsparcia są zarówno środki unijne, jak i krajowe, pochodzące z zasobów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest już gotowy roboczy harmonogram związany z realizacją tej inwestycji. Plan obejmuje zarówno roboty związane z odbudową zamku, obiektu wpisanego do rejestru zabytków, jak i urządzenia przyległego terenu. Szczegóły w tym zakresie właściciel przedstawi podczas konferencji prasowej, która ma odbyć się jeszcze w pierwszym półroczu. Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestora, odbudowany zamek w Szymbarku będziemy mogli podziwiać za 5 lat.

Inwestor podjął już współpracę z lokalnym samorządem, tj. gminą wiejską Iława.

- Inwestor liczy na możliwość dokonania pewnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, koordynację w zakresie procedur administracyjnych, a ponadto wspólne działania promocyjne - powiedział Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. - Na pewno będzie mógł liczyć na sprawne działanie Urzędu Gminy w Iławie - dodaje, oceniając, że dzięki odbudowie zamku o gminie Iława może się zrobić głośno w całej Polsce i za granicą.

Także o Iławie, bo - jak wiadomo nieoficjalnie - w planach dotyczących przyszłej działalności obiektu jest m.in. organizacja dużych, międzynarodowych konferencji. By obsłużyć uczestników takich wydarzeń,  potrzebna będzie także infrastruktura w mieście.

Do tematu będziemy wracać.

REKLAMANAJLAK
REKLAMATom-bet

25Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Galimatjas 25 8 miesięcy temu

  Mieszkam tutaj. Minęło już trochę czasu od kupna przez tego Pana. Tylko most jest troszkę odświeżony. Te żurawie o których ktoś tu wspomniał w komentarzu to chyba na niebie widział.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dżesika 24 ponad rok temuocena: 100% 

  Odbudowa zamku ruszyła pełną parą , dziś rano byłem i widziałem. Wjechał ciężki sprzęt i postawili wysokiego żurawia . Super że w końcu ruszyło .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dżesika 23 ponad rok temuocena: 88% 

  Aż mi się z wrażenia błędy wkradły hihi, oczywiście byłam i widziałam xd

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi 22 ponad rok temuocena: 50% 

  Ruskie spalili zamek więc ruskie powinni dofinansować odbudowę. To samo w Kamieńcu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hui 21 ponad rok temuocena: 50% 

  Ruskie wygrały wojnę. Zwycięzcy nie płacą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wania 20 ponad rok temuocena: 50% 

  Opowieści z mchu i paproci czyli porno bajki dla naiwnych. Są już nawet dwa lokalne przydupasy prezesa. Smutne i żałosne. Kupno zamku za psie pieniądze z gruntami to największy szwindel w dziejach powiatu. Dlaczego warszawka tak nagłaśniała w TV sprawę kupna? Nigdy się nie dowiemy kto tak naprawdę jest właścicielem, panowie z Izraela, Rosji czy służby PRL. Grunta to dzisiaj wielki biznes

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fanatyk 19 ponad rok temuocena: 100% 

  To kiedy otwarcie na zamku organizują ? Pewnie będzie huczna impreza , tylko żeby znowu nie poszedł z dymem jak za krzyżaków

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janek Kos 18 ponad rok temuocena: 73% 

  Gdzie ta odbudowa ja się pytam , jedna wielka mistyfikacja i oszustwo . Gmina powinna odkupić teraz zamek za 10% tamtej kwoty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 17 ponad rok temuocena: 67% 

  Odwiedziłem zamek w Szymbarku po 6 latach niebytności. Znalazłem zamkniętą bramę z tą samą kłódką co i wówczas. To tyleż o wspomnianych przez poprzedników inwestycjach. Nie znalazłem żadnego siedzącego na kamieniach przed zamkiem tubylca. Może dlatego, iż niewykoszone zarośla które otaczają zamek sięgają już paru metrów wysokości. A jak mówią mieszkańcy tej miejscowości właściciel twierdzi, iż nie ma pieniędzy na wykaszanie. Tyleż o inwestorze. Pytanie kto i ile wziął za umożliwienie tak haniebnej kradzieży. Żyła złota dla gminy i nie tylko, zamieniona na parę na chybcika wciśniętych do kieszeni zapewne banknotów. Nie chce się wracać do tego kraju.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TO MIKA 16 ponad rok temuocena: 50% 

  Prawda, popieram, weźmie milionowe dotacje z uni i za dwa lata powie, że nie zdobył wystarczających dokumentów, Szymbark tez miał odbudować , cwaniaki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nn 15 ponad rok temuocena: 75% 

  To super ze ktoś się znalazl

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zakochany w szymbarku 14 ponad rok temuocena: 100% 

  Witam ja pochodzę z tej wioski i wiem jedno perełka regionu się marnuje.Tyle obietnic było i klapa, dlatego nie dziwie się że dużo ludzi sceptycznie podchodzi do obietnic .Każdy wie że duże dofinansowanie się dostaje rocznie ze skarbu państwa na zabytki to i kupiec z obietnicami zaniedbanymi dębami i rzadko spotykanym bukiem czerwono listnym, piękny zawsze sie znajdzie.Tu jest piękny park z pięknymi wiekowymi i zaniedbany młyn i stare domy mieszkalne które też są zabytkowe a nikt o tym nie pisze a też trzeba by było o nie zadbać żeby pasowały do infrastruktury otoczenia?no i jezioro bardzo piękne z ostoją ciszy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 13 ponad rok temuocena: 50% 

  W samą odbudowę trzeba włożyć miliard złotych a gdzie wyposażenie itd.? Skończy się jak zawsze tylko na pustej gadce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPA 12 ponad rok temuocena: 43% 

  Masz swiętą rację. Zakeci się cena restauracji budowki, bo przecię to są ruiny, trzeba od fundamentów stawiac. Lecz teren owszem poszedł za darmo, bowiem to on jest tam wiele wart pod odpowiednie nowe inwestycje holelarskie. Powiadam NOWE. Ruiny mogą zostać jako Coloseum i wiele innych budowli rzymskich. Kolejny teren b edzie ogrodzony z zakazem wstępu. A piekny teren i te stare dęby...............

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec 11 ponad rok temuocena: 62% 

  wiem ze jestem zlosliwy ale wyremontowany zamek pieknie sie wkompinuje w krajobraz popiegeerowskiej wsi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rys 10 ponad rok temuocena: 94% 

  A co z tą patologia co siedzi na kamieniach pod zamkiem??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~krzyś 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Chłopaki przez 5 lat będą nadzorować budowę

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 8 ponad rok temuocena: 93% 

  W Lidzbarku Warmińskim jest zamek, w którym jest i hotel i świetne muzeum. Nie widzę powodu, dla którego nie miałoby się to udać w Szymbarku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja yeti 7 ponad rok temuocena: 64% 

  Urząd Gminy i sprawne działanie w zakresie planów zagospodarowania... żart. Od dwóch lat czekam na zmianę planu i nic...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Zapytaj byłego sołtysa Nowej Wsi P. [...] jak się takie sprawy załatwia ... 2 razy zmieniał plan zagospodarowania by sprzedać własne działki budowlane.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 5 ponad rok temuocena: 80% 

  O i to jest dobre miejsce na muzeum regionalne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bbc 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Niestety muzeum regionalnego nie będzie. Będzie za to centrum konferencyjno-hotelowe (jak się dogadają z konserwatorem zabytków). Albo nadal ruina (jak się nie dogadają). Normalni ludzie i niezamożni pasjonaci historii już nie będą mieli tam czego szukać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tez przyrodnik 3 ponad rok temuocena: 50% 

  w tym zamku można pokazać stroje i zwyczaje regionalne turnieje rycerskie itp. trochę historii polskiej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 2 ponad rok temuocena: 56% 

  Nie po to gość kase wywalił żeby mu się przedszkolaki w bamboszach plątały. Chcieliście muzeum to trzeba było z miasta i gminy hajs położyć i zrobić sobie miejsce kultu. To ma zarabiać a nie służyć za miejsce w którym będzie sobie wójt fotki robił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujek dobra rada 1 ponad rok temuocena: 54% 

  Popieram. Muzeum zamkowe + muzeum regionalne. W sezonie turystów zapewni Jeziorak i Tiffi, a po sezonie przedszkola i szkoły pomogą utrzymać placówkę. Powodzenia Panie Grzegorzu!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3047 sekundy