REKLAMAmbank2
REKLAMADPK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 listopada 2019, 16:06 komentarzy 53

(Fot. Info Iława.)

Stosunkiem głosów 13 za, 7 przeciw i jeden wstrzymujący się Rada Miejska w Iławie podjęła dzisiaj (25 listopada) uchwałę, na mocy której w górę pójdą lokalne podatki od nieruchomości. 

Podczas poniedziałkowej sesji radni nie podjęli w tej sprawie dyskusji, jednak ich argumenty, przedstawiane już na infoilawa.pl, są znane. Najważniejszy, podnoszony m.in. przez Ewę Jackowską, czy Andrzeja Rykaczewskiego dotyczy potrzeby szukania oszczędności, a nie tylko zwiększania dochodów miasta kosztem portfeli mieszkańców. Zwłaszcza przedsiębiorców, bo, jak podkreślała radna Jackowska, opłata za lokale zajmowane na działalność gospodarczą właśnie wzrosła o 1,1 zł za 1m2 - teraz wynosi 23,40 zł za 1 m2. Dla porównania, za budynek mieszkalny iławianie zapłacą 0,79 zł od 1 m2 - wzrost w tym przypadku to 6 groszy. Szczegóły dotyczące tych i innych stawek - tutaj.

Jak z kolei argumentował burmistrz Dawid Kopaczewski, podwyżki mają częściowo pokryć budżetową dziurę będącą skutkiem zmian wprowadzonych przez rząd. Mowa jest o podwyżkach dla nauczycieli, zmianach w systemie pobierania podatku dochodowego oraz podwyżkach płacy minimalnej. Jak wyliczył ratusz, te reformy uszczupliły budżet miasta o około 6 mln zł. 

Rada Miejska w Iławie dzisiaj zgodziła się na podwyżkę lokalnych podatków od nieruchomości, ale radni nie byli jednomyślni. Imienne wyniki dzisiejszego głosowania - poniżej.

ZA:

Bojko Edward, Kamiński Michał, Miecznikowski Zbigniew, Młotek Michał, Paczkowski Dariusz, Pogodowska Anna, Prasek Elżbieta, Ptasznik Włodzimierz, Rochowicz Feliks, Rychlik Aneta, Szymański Wojciech, Woźniak Tomasz, Żyliński Adam.

PRZECIW:

Foryś Ryszard, Hatała Stefan, Jackowska Ewa, Rozborski Dariusz, Rykaczewski Andrzej, Rykaczewski Piotr, Wyżlic Martyna.

WSTRZYMAŁ SIĘ:

Sławiński Tomasz.

REKLAMANotus_nowa

52Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Szymon 52 6 miesięcy temuocena: 80% 

  PO obrało taktykę, że w samorządach w których rządzą mają być podwyżki. Teraz podatek od nieruchomości. Następne będą śmieci itd. Wszystko po to aby zrzucić problem na obecny rząd i pokazac, że to przez nich. W Warszawie robią już to samo. Jest to jakis pomysł do objęcia władzy tylko kosztem nas, ale dla nich swoje koryto jednak jest najważniejsze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Przedsiębiorca z Iławy 51 6 miesięcy temuocena: 29% 

  No tak podatki podnoszą ale zero pomocy z ich strony dla ilawskich przedsiębiorców żenada i ręce opadają jak na to zarobić ale kogo to obchodzi i jak tu prowadzić działalność jak wszędzie tylko drą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Drwęca 50 6 miesięcy temuocena: 79% 

  Być przedsiębiorco to nie znaczy brać całe zyski dla siebie a jak nie pojmujesz na kasę do biedronki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 49 6 miesięcy temuocena: 60% 

  No cóż władza ma to do siebie, że odbiera ludziom rozum, jednak większość z tych ludzi uważa, że nie jest to wygurowana cena.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyjdzie szydło z worka 48 6 miesięcy temuocena: 85% 

  teraz poczekajmy na uchwałę rady , która uchwali , że radni nie będą pobierać żadnych diet ani profitów za dalsze obradowanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~samiswoi 47 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Tak! Kłóćcie się dalej! Kto lepszy? Kto ma gorzej? A kto ma więcej... itp. i itd.? Kto zrobił to, a kto tamto? Obojętne kto rządzi, zawsze "szary lud" musi To zrobić, za To zapłacić, na "wojnie" zginąć i poświęcić się! Że zacytuję klasyka a "rząd się sam wyżywi". :( Nie znacie polskiej historii - rozbiorów i wojen? Czy znowu musimy dostać w dupę, aby się zjednoczyć i pokochać. Jeszcze zatęsknicie do czasów gdy symbolicznie: "z kranu leciała zimna i ciepła woda". Głosowanie - Radzie w politykę zachciało się bawić - 13:7, a tu trzeba rachunki płacić ! Czy leci z nami GOSPODARZ! Boże chroń nas przed politykami! Nie daję już rady Was czytać!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak było 46 6 miesięcy temuocena: 89% 

  ten klasyk , który twierdził , że rząd się sam wyżywi , miał d..ę zamiast głowy....przyklejmy uszy i urban gotowy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nick 45 6 miesięcy temuocena: 40% 

  Jak prościej wytłumaczyć zestawienie przychodów i wydatków w ustalonym czasie//sukces w finansach// w 80% decyduje postawa a tylko 20% wiedza Głosuj i oszczędzaj

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rysz 44 6 miesięcy temuocena: 59% 

  Do Veto. Jak Ty nie widzisz różnicy między PO a PiSem, to lepiej nie zajmuj głosu. Ponieważ jestem osobą empatyczną, to Ci podam kilka przykładów: 500+,300+,podwyższenie płacy minimalnej i dla nauczycieli,obniżony wiek emerytalny, trzynasta emerytura,Polska bez uchodźców, odebrał przywileje ubekom,likwiduje kastę sędziowską itd., itd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~No, no 43 6 miesięcy temuocena: 50% 

  No właśnie, kogo... VAT to temat tabu, budżet bez deficytu powoli już też. Czasy prawdy kontekstualnej...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pytaj dalej 42 6 miesięcy temuocena: 80% 

  @No?- ma jakieś wątpliwości, których sam nie może rozwikłać ,,dlatego zadaje pytania ,,,,,,,,,,,, tylko kogo pyta ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~No? 41 6 miesięcy temuocena: 25% 

  A kiedy będzie VAT obniżony? Miało być tymczasowo i cisza? Miałbyć budżet BEZ deficytu, a tu jednak deficyt nadal będzie? Jaka będzie siła nabywcza tego 500 zł za kilka lat?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~c.d. 40 6 miesięcy temuocena: 76% 

  a za złotych czasów PO , był złoty pociąg, ludzie żyli po 140 lat a kamienice kupowali za 500 złotych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyborca iławski ze starówki 39 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Galeria jazzowa, park za stadionem, remont ciuchci, sprzedawanie terenów deweloperom, zwolnienia podatkowe dla kolegów finansujących kampanie wyborczą - to są realne koszty i dzisiejsze długi miasta! Żyliński piękną nam Iławę zostawiłeś! DO tego PiS dokłada swoje w edukacji! Twarz sobie wszyscy wycierają obecnym burmistrzem, a ja pytam: gdzie była Jackowska kiedy miasto szło pod wodę w poprzedniej kadencji - no gdzie?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 38 6 miesięcy temuocena: 14% 

  Radna Jackowska o ile pamięć mnie nie myli to corocznie była przeciw budżetu, który proponował Żyliński. Grzmiała z mównicy, że idziemy na totalne dno. Oczywiście były podśmiechy, a dziś okazuje się że miała rację. Jesteśmy na totalnym finansowym wygwizdajewie. Toniemy w długach, a stery miasta przejął niedoswiadczony burmistrz. Nie wróżę temu dobrze.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 37 6 miesięcy temuocena: 60% 

  Jackowska wówczas gęgała coś naprzeciw Adamowi. I wała jej wyszło

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 36 6 miesięcy temuocena: 28% 

  Komunistyczny bełkot towarzyszu. Żyliński nie budował lewackich struktur dla byłych sekretarzy PZPR i lewaków i nie jeździł po instrukcje działania. Nie pluj na ludzi bo ktoś cie opluje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolec 35 6 miesięcy temuocena: 86% 

  Więcej ciuchci za 500 tyś, więcej interesów czyt. Imprez, z których miasto nie zarabia ani grosza. Najleiej udezyc w "plankton" bo i tak nie może nic powiedzieć A jest to najwięcej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Chak 34 6 miesięcy temuocena: 20% 

  Niech lepiej miasto rozważy podwyżkę dla pomocy nauczyciela zarabiają po 1800 zł wstyd. Taka jest pensja pracy jako pomoc w szkole specjalnej nr 6 w Iławie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 33 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak dla przypomnienia to szkoła specjalna nr 6 jest jednostką powiatową a nie miejską. Miasto nie ma nic do tego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Drwęca 32 6 miesięcy temuocena: 87% 

  Te pomoce nic nie umieją to zbierania bez przygotowania chaku i za co płacić

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Miasta 31 6 miesięcy temuocena: 52% 

  A kto ma pokryć obiecane podwyżki PIS-u za nauczycieli ,chyba nie rząd tlko samorząd i oto świetna polityka PIS-u ....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Długoletni wyborca 30 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Myśliciele a z czego składa sie budżet, zdziwienie duże bierze sie z stąd, że przedstawiciele siły narodu nie protestowali przeciwko manipulacjom przy budżecie który nałożył duże straty w budżetach gminnych które doprowadzają do kolejnych podwyżek ale w gminach są za wprowadzają zamęt w gminach, ale niedouczeni wybrańcy ze słusznej siły uważają, że po nich choćby potop też będzie choćby mile widziany. Na zakończenie zastanawiam się jak długo będzie się społeczeństwo tak dawało nabierać na obiecanki za które bedzie musiało samo przez długie lata płacić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~długoletni mędrzec ? 29 6 miesięcy temuocena: 75% 

  och ! długoletni wyborco ! och myślicielu i pouczający niedouczonych ! pewnie powinieneś być decydentem skoro masz tak jasne poglądy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 28 6 miesięcy temuocena: 43% 

  Mój wpis radiusa był tylko prowokacją by zbadać moc reakcji. Ale tylko jedna. Czyli jest podobnych w Iławie co najmniej 50% pośród wyborców. Niech te suki szczekające na PIS pojadą do USA to przekonają się jakie od pensji potrafi rząd ściągnąć podatki. Tylko w Polsce są niskie, bowiem i pensje bardzo niskie, do zarobków na zachodzie. I długo dobrych zarobków się nie doczekamy, nawet bardzo długo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawą może być lepiej 27 6 miesięcy temuocena: 64% 

  Radius roobisz sobie dobrze która ręką?hmm dlaczego uważasz że 500+ dostaje patologia? tzn wszyscy to patologia? zgadłam - LEWĄ

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 26 6 miesięcy temuocena: 41% 

  Należy zabrać patologi 500+; trzynastkę bo za co ją płacić tej patologii; po co nam inwestycje w stocznie które PO zwinęło; kopalnie zalać należny, zejdzie problem CO-2; Jeśli Polacy nie bedą swego produkować to zgina jako naród

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ona 25 6 miesięcy temuocena: 95% 

  Masz dobrze jeden z drugim byś nie chciał nic dać tylko brać bąć patriotą bierz trochę odpowiedzialności za swoje miasto państwo a nie bąć tylko ojczyznożercą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 24 6 miesięcy temuocena: 35% 

  Nie rząd podnosi opłaty za śmieci, a wy sami wy ciemni ludkowie kręcicie sobie sznur na szyję . to nie większośc a mniejszośc tak dba o smieci. Nie zgniatanie kartonów i butelek plastykowych daje to, ze za miast jedna KOMA wywozi śmieci, to dwie. Ponadto do szkła wrzucane są odchody biologiczne lub inne syfy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 23 6 miesięcy temuocena: 78% 

  Nie za bardzo rozumiem radnego wstrzymującego się od za lub przeciw. taka bezpłciowość.chcę ale się wstydzę......

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~radek i tadek 22 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Sekta nie śpi. Zapytaj go wprost dziewczyno. Ale wprost to trzeba się ujawnić i co teraz? Bezjajecznosc wyszła anonimowe bohatery.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 21 6 miesięcy temuocena: 91% 

  @Kasia, ma rację na 100%. określ się gościu -- masz jajka , czy nie ! bo na bezjajecznych następnym razem nie zagłosję.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sąsiad 20 6 miesięcy temuocena: 94% 

  Dokładnie. Wstrzymać się to można w kwestiach światopoglądowych, a nie podatkach. Zagranie pod publiczkę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Samorządowiec 19 6 miesięcy temuocena: 61% 

  Edukacja wykończy wam budżet! No chyba, że odważnie podejdziecie do tematu i dostosujecie ilość szkół do faktycznej potrzeby.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gondur 18 6 miesięcy temuocena: 30% 

  Wszyscy przeciwni - populiści. Nikt z nich nie powinien zasiadać w ławach rady. Populizm straszny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NILka 17 6 miesięcy temu

  Powiedział co wiedział

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~populysta 16 6 miesięcy temuocena: 100% 

  zasiądź sam Gondurze w tych ławach. Tylko kto ciebie wybierze ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ekonom 15 6 miesięcy temuocena: 82% 

  Ot złote myśli Twoje :))) Platforma Obłudy głosowała ZA

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lulek 14 6 miesięcy temuocena: 59% 

  widzę ,że za byli m.inn. (...) na emeryturach ! a ile na LUWR ?

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Veto 13 6 miesięcy temuocena: 32% 

  JAKĄ KWOTĘ da podwyższenie daniny od nieruchomości da wpływu? Czym się różni totalitaryzm od demokracji? Tym, że w totalitaryzmie rząd decyduje ile da ludziom, a w demokracji rząd decyduje ile ludziom zostawi. Ot, prawda... A ludzie żrą się między sobą i nie widzą, że każda władza, niezależnie od opcji robi ich w konia oraz skłóca ich ze sobą. Dziwnym trafem nikt nie pomyśli żeby zrobić referendum w tej sprawie wśród mieszkańców miasta ;-).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 12 6 miesięcy temuocena: 56% 

  Z tym referendum to bym nie przesadzał , ale generalnie masz rację ! Poczekajcie jeszcze trochę i niestety trzeba będzie podnieść opłaty za wywóz śmieci /średnio co najmniej 100 %/ Rząd zwiększa drastycznie podatki za śmieci. Jak wspomniałeś mamy "demokrację" radni będą się i tak kłócić między sobą , winien będzie pewnie i tak burmistrz miasta , ludzie będą się "podniecać" który radny chciał bronić ich interesów - śmiech na sali :) Przy takim "rozdawnictwie'" władzy wszelkie opłaty , podatki , akcyzy będą tylko rosły i rosły , a i tak będzie radość - dostałem 500 + super rząd . Pozdrawiam myślących !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tak jest 11 6 miesięcy temuocena: 63% 

  wymyśliłeś ? to rup

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 10 6 miesięcy temuocena: 32% 

  O JEDNĄ ZŁOTÓWKĘ ZA METER KWADRATOWY WIĘCEJ wielkie halo robicie. Cały świat podnosi podatki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podleśnianin 9 6 miesięcy temu

  Zeby tak wszyscy sie skumali i przestali placic czensz, spodzielnia zbankrutuje a bloki pujda po kei we wspolnoty..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~z 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

  ~Podleśnianin oni mają ciężkie wydatki . Pracowników trzeba sowicie opłacić a taki na przykład hucznie corocznie obchodzony Dzień Spółdzielcy, żebyście wiedzieli jak ta szlachta baluje za Waszą kasę ! Możecie sobie tylko poszczekać , to i tak nic nie zmieni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Podleśnianin 7 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Na podlesnym w spodzielni praca dwa razy w roku drozeje czynsz... Zlodzieje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 6 6 miesięcy temuocena: 55% 

  Nawet nie złotówka.... 6 groszy za metr mieszkania. W Iławie od wielu lat nie było podwyżek. Za to wójt Gminy Iława każdego roku dba o swój budżet i systematycznie są podwyżki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Veto 5 6 miesięcy temuocena: 31% 

  Cały świat. Ależ demagogia. Ciekawe dlaczego rosną podatki, a pensje drgnąć nie chcą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~echszkodagadać... 4 6 miesięcy temuocena: 55% 

  Cóż, Platformie i przystawkom, jeśli już coś wychodziło, to właśnie podnoszenie podatków. Cała reszta to czcze gadanie. Jak widać schemat centralny działa też na poziomie lokalnym, niezależnie od etykietek jakie "niezależni" radni aktualnie sobie przypięli. Głosowania są jak papierek lakmusowy - barwią na czerwono. Oczywiście najważniejsze to zrzucić na kogoś winę. Tu też klasycznie - winny PIS bo .. ( tu wstaw dowolny zarzut).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do do veto... 3 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Daje i dalej zadłuża zamiast generować nadwyżkę (kiedy ściana?). To, że PiS KREUJE się na partię porządną to nie znaczy, że taką jest. Gdzie ustawa antyaborcyjna, gdzie zapowiadane obniżenie vatu. Co do tego dawania: jaka będzie siła nabywcza "dawanych" 500 zł za takie 10 lat? Czy kwota jest uzależniona od corocznego wskaźnika inflacji? Nie. Ot, prawda...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do veto 2 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Diametralna pis daje, po kradnie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Veto 1 6 miesięcy temuocena: 33% 

  A jaka jest różnica między PiS i PO?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
woznicki2019
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.8043 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)