REKLAMAPatrz
REKLAMASadek

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Wojciech Laskowski.)

W Ogrodzieńcu powstały zdjęcia do filmu dokumentalnego „Druga stolica Rzeszy. Hindenburg i Hitler”. Za jego realizację odpowiada Internetowe Muzeum Iławy.

Będzie to już trzeci odcinek serii filmów dokumentalnych o nieznanych faktach z historii Prus Wschodnich. Pierwszy – „Wielka ucieczka” – powstał w czerwcu zeszłego roku. Do tej pory obejrzało go ponad 11 tysięcy osób. Gotowy, choć czeka jeszcze na swoją premierę, jest film opowiadający o tajemnicach zamku w Szymbarku.

„Druga stolica Rzeszy. Hindenburg i Hitler” opowiada o historii wsi Neudeck, w której w sierpniu 1934 roku zmarł Prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg. Od 1929 roku aż do śmierci spędzał on w swoim pałacu w Prusach Wschodnich większą część każdego roku. W trakcie pobytów pod Iławą wizyty składali mu tu kolejni kanclerze, ministrowie, ambasadorowie, a nawet głowy państw. Kilkanaście razy w Neudeck pojawił się Adolf Hitler.

W rolę prowadzącego wcielił się Michał Młotek (jednocześnie autor scenariusza), twórca Internetowego Muzeum Iławy i autor książki „Tajemnice pogranicza” o Paulu von Hindenburgu. Za montaż i realizację odpowiada Forest Grandfather Studio Mateusza Kowalskiego. W filmie będzie można usłyszeć znanego i cenionego lektora Marcina Ciborskiego. Całość przetłumaczona zostanie na język niemiecki.

„Druga stolica Rzeszy. Hindenburg i Hitler” powstaje w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Do końca tego roku, także w ramach stypendium, powstanie jeszcze jeden odcinek serii. Nosić będzie tytuł „Tajna akcja rotmistrza Żychlińskiego” i koncentrować się będzie na temacie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z 1920 roku.

W zeszłym roku, także w Ogrodzieńcu, z inicjatywy Michała Młotka powstały zdjęcia do jednego z odcinków programu dokumentalnego o bitwie pod Tannenbergiem. Film zrealizował znawca historii Prus Wschodnich Przemysław Kawecki przy wsparciu Muzeum Historii Polski.

Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl 

REKLAMALady D

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3844 sekundy