REKLAMAfredom
REKLAMAOlszta

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 kwietnia 2017, 08:43 komentarzy 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława. )

Na naszą redakcyjną skrzynkę skarg trafił sygnał od zapalonego rolkarza, który często korzysta ze ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej z Iławy wzdłuż drogi w kierunku Sampławy. Mieszkaniec skarży się na dużą ilość piasku, która rolkarzom grozi bolesnym upadkiem i obrażeniami. Zarządca tej infrastruktury, z którym skontaktowaliśmy się, by uzyskać odpowiedzi na pytania naszego czytelnika, zapowiada, że sprzątanie zostanie przeprowadzone, ale jednocześnie zastrzega, że prace utrzymaniowe pod kątem rolkarzy nie są prowadzone, gdyż jest to ścieżka dla pieszych i rowerzystów.

W naszych okolicach ścieżek o przyjaznej dla rolkarzy nawierzchni asfaltowej jest jak na lekarstwo. Nie ma się zatem co dziwić, że ścieżka na ulicy Lubawskiej w Iławie o właśnie takiej nawierzchni cieszy się wśród miłośników jazdy na rolkach dużym powodzeniem.

- Może redakcja poruszyłaby temat piachu na ścieżce pieszo-rowerowej, która zaczyna się przy znaku "koniec Iławy" przy stacji Orlen na ul. Lubawskiej, a kończy przy skręcie na Dziarny/Ławice - napisał do nas czytelnik. - Chodzi o to, że jest to najlepsza trasa do jazdy na rolkach (ładny równy asfalt i mały ruch). Bardzo dużo ludzi w różnym wieku tam jeździ, ale po zimie niestety zostało strasznie dużo piachu, a najechanie rolkami na piach zazwyczaj kończy się poślizgiem i w wielu przypadkach wywrotką.

Sygnał i postulat mieszkańca przekazaliśmy administratorowi drogi, Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Otrzymaliśmy już odpowiedź, z której wynika, że choć ścieżka jest popularna wśród rolkarzy, to ze względu na jej charakter prace utrzymaniowe pod kątem rolkarzy nie są prowadzone.

- W odpowiedzi na emaila z 27 marca 2017 r. w sprawie utrzymania ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 536 Iława – Sampława na odcinku Iława – skręt do msc. Dziarny, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie informuje, że na tym odcinku została wybudowana dwukierunkowa ścieżka rowerowa oraz chodnik. Jest to infrastruktura drogowa przeznaczona do ruchu rowerów i pieszych, nie przewiduje się prowadzenia odrębnych działań utrzymaniowych pod kątem specyfiki ruchu rolkarzy - odpowiedział nam zespół prasowy ZDW.

Zarządca ścieżki przekazał nam również, że jednorazowe sprzątanie ścieżki po okresie zimowym, w tym usunięcie zalegającego piasku i zanieczyszczeń, zostanie wykonane w ramach prowadzenia takich prac na wszystkich drogach będących w gestii Obwodu Drogowego w Iławie w okresie od 1 kwietnia do 12 maja br.

A w jaki sposób utrzymywana będzie ścieżka w okresie wiosennym i letnim?

- W ciągu całego roku prowadzone będzie systematyczne sprzątanie pasa drogowego oraz dwukrotne koszenie, pierwsze koszenie całą szerokością pasa drogowego, natomiast drugie dotyczyć będzie poboczy szerokości 1,5 m - informuje ZDW. - Zakres takich działań uzależniony jest od wielkości środków finansowych, jakie tutejszy Zarząd jest w stanie przeznaczyć na bieżące utrzymanie dróg.

Fot. Info Iława.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Aleksander Krygier 2 ponad rok temu

    Już kilka razy widziałem rowerzystów, którzy wpadli w poślizg na piasku i jedną "glebę". Ciekawe czy jak ktoś się połamie to zarządca drogi też będzie taki elokwentny. Jeśli ścieżka jest niezdatna do użytku to się ją zamyka i doprowadza do użyteczności.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~K. 1 ponad rok temu

    większość ścieżek rowerowych jest w opłakanym stanie jeśli chodzi o ilość zalegającego piachu.. Jeśli pomijane jest bezpieczeństwo rolkarzy to warto zwrócić uwagę, że te ilości piasku na ścieżkach rowerowych nie są również bezpieczne dla cyklistów... przykre jest to, że miasto skupia się na tym aby o 4 40 rano "odkurzać" parking przy dworcu Iława Miasto- zakłócając tym samym możliwość wypoczynku mieszkańcom tego osiedla, a nie skorzysta z możliwości odświeżenia ścieżek, których lokalizacja pozwala aby nawet we wczesnych godzinach porannych usunąć zalegający piach.. m.in. wzdłuż obwodnicy Iławy czy też na trasie Iława – Smolniki.. Ta ilość piachu zwiększa ryzyko poślizgu i wywrócenia się w trakcie jazdy… niestety ulokowanie ścieżek głównie wzdłuż ulic o wysokim natężeniu ruchu zwiększa ryzyku upadku w takich warunkach nie na miękką trawę tylko na jezdnię, a z tym wiążą się już bardziej poważne konsekwencje… Całe szczęście – przynajmniej trasa rowerowa nad Jeziorakiem jest na tyle zamieciona, że spokojnie można tam jeździć..

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5463 sekundy