REKLAMAhullo
REKLAMAORKA

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 marca 2016, 08:30 komentarzy 1

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Nadleśnictwo Iława, ZPK w Jerzwałdzie.)

Komplet uczestników, warsztaty teoretyczne, spotkanie z żywym puszczykiem i to, na co wszyscy czekali najbardziej – nocna wycieczka do lasu. Tak w skrócie wyglądała iławska odsłona „Nocy sów”, która rozpoczęła się w Porcie Śródlądowym w Iławie, a zakończyła w lasach Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

„Noc sów” – ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie – była pierwszym wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, który pełnił rolę koordynatora lokalnego oraz Port Śródlądowy w Iławie i Nadleśnictwo Iława. Dla uczestników była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wygląda życie sów w Polsce, dla organizatorów – by po raz kolejny przybliżyć uroki najcenniejszego pod względem przyrodniczym obszaru Pojezierza Iławskiego.

Iławską „Noc sów” rozpoczęły warsztaty teoretyczne, które odbyły się w Porcie Śródlądowym w Iławie, w jedynej w Polsce sali konferencyjnej na wodzie. Tam przez pierwszą godzinę spotkania opowiadano o gatunkach i biologii sów, o metodach badań i ochronie ptaków.

Po części teoretycznej odbyła się nocna wyprawa do lasu, gdzie spodziewano się usłyszeć odgłosy puszczyka – najpospolitszej w Polsce sowy. I udało się, a wszystko dzięki pracownikom Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich: Alinie Rodziewicz i Tadeuszowi Markosowi, którzy wcielili się w rolę przewodników i doprowadzili uczestników do miejsca, w które udało się też zwabić nocnego łowcę.

Na uczestnikach „Nocy sów” duże wrażenie zrobiło spotkanie z żywym puszczykiem, który po czteromiesięcznym pobycie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Jerzwałdzie – na oczach dzieci i młodzieży – został wypuszczony na wolność.

To nie koniec spotkań o charakterze edukacyjnym, które odbywają się w nowym porcie. 24 marca odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Jezioraku”. Tym razem gościem Portu Śródlądowego będzie Krystyna Kacprzak, która opowie o historii i funkcji Kanału Dobrzyckiego, łączącego jezioro Jeziorak z jeziorem Ewingi.

Fot. Nadleśnictwo Iława, ZPK w Jerzwałdzie (Cezary Korkosz).

O nocnych łowcach opowiadali: Alina Rodziewicz i Tadeusz Markos.

Budka lęgowa dla płomykówki.

W głębi lasu trwają przygotowania do wypuszczenia na wolność puszczyka, który przez 4 miesiące był rehabilitowany w Ośrodku w Jerzwałdzie.

Tadeusz Markos za chwilę wypuści swojego podopiecznego na wolność. Puszczyk odleciał tak szybko i sprawnie, że nie udało się uwiecznić tego momentu, ale wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mają ten moment w pamięci.

REKLAMATom-bet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Łoł 1 ponad rok temu

    A ten puszczyk to ile ma żagla?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4374 sekundy