REKLAMAPluszak
REKLAMAinkubator

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 grudnia 2015, 11:51 komentarzy 3

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Archiwum własne. Na pytania naszego czytelnika w sprawie polityki cenowej ZKM odpowiedział prezes zarządu spółki Andrzej Or)

"Dla mieszkańca Iławy liczy się każda złotówka, tymczasem ZKM pobiera od pasażerów opłatę manipulacyjną za zakup biletu u kierowcy, nie ma też karnetów ze zniżką. Dlaczego?" - pyta nasz czytelnik. Wątpliwości przedstawiliśmy szefowi Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie Andrzejowi Orzechowskiemu.

Na naszą redakcyjną skrzynkę skarg otrzymaliśmy sygnał od pasażera Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie, który ma wątpliwości odnośnie polityki cenowej spółki.

- Dlaczego w iławskich autobusach ZKM pobierana jest opłata manipulacyjna za zakup biletu? - pyta pan Tomasz. - W Olsztynie, Toruniu, czy Poznaniu się tego nie stosuje. W Iławie wiele punktów, głównie kioski ruchu, gdzie można było kupić bilety, zostało zlikwidowanych i zakup często możliwy jest tylko u kierowcy. Dodatkowo w autobusie można kupić tylko bilety dwukrotnego kasowania. Osoba, która jedzie tylko raz w jedną stronę, jest pokrzywdzona i może poczuć się naciągnięta na zakup przez ZKM.

Pan Tomasz uważa też, że ZKM powinien oferować pasażerom możliwość zakupu karnetu kilku biletów (np. 10) ze zniżką.

- Dla mieszkańców Iławy liczy się każda złotówka - argumentuje.

Powyższe zastrzeżenia przekazaliśmy szefowi ZKM w Iławie Andrzejowi Orzechowskiemu.

- Opłata manipulacyjna to rodzaj bodźca ekonomicznego, którego celem jest zachęcanie pasażerów do nabywania biletów w punktach przedsprzedaży. Gdyby żadnej różnicy w cenie nie było, duża część pasażerów mogłaby kupować bilety u kierowców, a to z kolei spowodowałoby opóźnienia w kursowaniu autobusów - argumentuje Andrzej Orzechowski. - Z tego samego powodu u kierowców nie są dostępne wszystkie rodzaje biletów. Różne miasta mają w tym zakresie wiele własnych rozwiązań, ale co jest korzystne dla jednych, niekoniecznie sprawdzi się w innym miejscu. Olsztyn nie pobiera co prawda opłaty manipulacyjnej, ale u kierowcy pasażer może kupić tylko bilet na cztery przejazdy, co nie dla wszystkich jest najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnie braku dostępności karnetów proponowanych przez naszego czytelnika szef ZKM wyjaśnia natomiast, że taka możliwość była już testowana w przeszłości i nie spotkała się z zainteresowaniem ze strony pasażerów, ZKM musiał natomiast ponosić dodatkowe koszty, np. druku.

- Polecamy pasażerom regularnie korzystającym z naszych autobusów bilety dekadowe i miesięczne, w ramach których dostępne są spore oszczędności - dodaje Andrzej Orzechowski.

Przy okazji przypominamy też miejsca, w których takie bilety są dostępne.

Kasa ZKM
ul. Wojska Polskiego 29

Biuro Turystyczne
ul. Niepodległości 10

Sklep Spożywczo-Przemysłowy
ul. Wyspiańskiego 20

Salonik Prasowy przy Biedronce
(ul. Smolki)

Salonik Prasowy przy Biedronce
(ul. Ostródzka 54)

Salonik Prasowy Dom Parkowy
(ul. Niepodległości)

Salonik Prasowy INTERMARCHE
(ul. Dąbrowskiego 21)

Salonik Prasowy przy Biedronce
(ul. Wyszyńskiego 6A)

Totalizator Sportowy
(ul. 1-go Maja 15)

REKLAMAgeodeta
Swojak

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Kwiii 3 ponad rok temu

  W Poznaniu nie pobiera się opłaty manipulacyjnej... owszem, ponieważ tam nie ma możliwości kupienia biletu w tramwaju czy autobusie. Wyjątkiem są jedynie linie nocne i autobusy podmiejskie. Także nie używałabym Poznania jako przykładu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~giet 2 ponad rok temu

  Jak sprzedają w autobusach, to powinni wystawiać klientowi paragon czyż nie??! Możecie o to spytać prezesa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława98 1 ponad rok temu

  Te same pytanie rok temu zadała Prezesowi Młodzieżowa Rada Miasta Iława, Prezes wskazywał wtedy, że opłata manipulacyjna pobierana jest po to aby zniechęcić do zakupu tych biletów w autobusie. Mówił także, że chciałby aby zamontować w iławskich autobusach biletomaty... choć to chyba niezbyt możliwe...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3002 sekundy