REKLAMAZDZ
REKLAMApluszak

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 listopada 2015, 15:15

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹
W listopadzie ulica Jagiełły, w grudniu – na zakończenie cyklu „Historia jednej ulicy” – Konstytucji 3 Maja. Tak do końca tego roku prezentuje się plan wycieczek pieszych organizowanych przez dwóch miłośników Iławy: Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego.

Najbliższa wycieczka odbędzie się już w sobotę 28 listopada. Uczestnicy wyprawy o godzinie 14:00 wyruszą spod siedziby Nadleśnictwa Iława (ul. Królowej Jadwigi 30). Zwiedzą ulicę Jagiełły.

– Ulica Jagiełły, dawna ulica „Do Iławki”, to dziś tylko niepozorna uliczka – mówi Michał Młotek, organizator i pomysłodawca wycieczek. – Dawniej jednak pełniła ważne funkcje strategiczne. Była to nie tylko droga dojazdowa do koszar piechoty, ale też do wartowni, z których obserwowano ruch kolejowy. Tylko nieliczni mieszkańcy pamiętają, że dawniej łączyła się z ulicą Towarową i była bardzo popularnym miejscem spacerów – dodaje.

Po wiadukcie drogowym, który przebiegał nad linią kolejową Toruń – Olsztyn i który łączył ulice Jagiełły i Towarową, pozostały tylko przyczółki i wybrukowane fragmenty drogi.

– To niezwykłe miejsce, tajemnicze i zagadkowe – informuje Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. – Ukazanie jego historii będzie dla nas dużym wyzwaniem, bo też niewiele pozostało z dawnej świetności tego miejsca, ale z pewnością damy radę – dodaje.

Udział w wycieczce jest, oczywiście, nieodpłatny. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy, którzy przejdą całą trasę wycieczki, otrzymają w prezencie reprodukcję przedwojennego planu Iławy. To jednak nie koniec niespodzianek. Podobnie, jak w trakcie poprzednich wypraw, uzupełnieniem opowieści miłośników Iławy będą unikatowe materiały ilustracyjne i archiwalne, ukazujące piękno przedwojennego miasta.

Będzie to już ósma wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości i Biskupskiej. Cykl – w grudniu – zakończy wycieczka ulicą Konstytucji 3 Maja.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.463 sekundy