REKLAMAFigura
REKLAMABiblioteka

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 listopada 2015, 10:19

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Zdjęcie ilustracyjne. )

Już 1 stycznia w całym kraju ruszają punkty darmowej pomocy prawnej. To inicjatywa rządowa, a do realizacji zlecono ją powiatom. Jak system będzie funkcjonował na terenie powiatu iławskiego?

Punkty darmowej pomocy prawnej to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W całym kraju już od 1 stycznia ma rozpocząć funkcjonowanie ponad 1500 punktów, w których nieodpłatnie świadczone będą profesjonalne usługi prawne.

- Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają: młodzież do 26. roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci i weterani oraz osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowy rok coraz bliżej, postanowiliśmy się zatem przyjrzeć sposobowi, w jaki lokalny samorząd wywiąże się z realizacji zleconego przez rząd zadania.

Na terenie naszego powiatu powstaną następujące punkty, w których na rzecz osób objętych ustawą świadczona będzie bezpłatna pomoc prawna:

- Iława, Starostwo Powiatowe w Iławie (32 godzin/tydzień) - Zalewo, Urząd Miejski w Zalewie (8 godzin/tydzień) - Kisielice, Zespół Szkół Rolniczych (8 godzin/tydzień) - Susz, Zespół Szkół w Suszu (12 godzin/tydzień) - Lubawa, Zespół Szkół w Lubawie (20 godzin/tydzień)

Na prowadzenie punktów Powiat Iławski otrzymał dotację z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w wysokości 247 200 zł. Starostowie (nie tylko w Iławie) mają jednak pewne wątpliwości dotyczące sprecyzowania limitu środków, jakie mogą być przeznaczone na adaptację pomieszczeń. W przypadku powiatu iławskiego na ten cel samorząd mógłby wydać około 7 tysięcy złotych, co zdaniem Starosty Iławskiego Marka Polańskiego jest kwotą niewystarczającą. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy wojewoda przekaże na adaptację pomieszczeń dodatkowe środki, czy też konieczne będzie wydatkowanie środków z własnego budżetu.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAreperator
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZdrowo nacudowane
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3581 sekundy