ZDZ
REKLAMAOlszta

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 stycznia 2016, 14:16 komentarzy 10

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława.)

Burmistrz Iławy Adam Żyliński spotkał się dzisiaj z przedstawicielami skrajnej prawicy: Łukaszem Tulwińskim z nieformalnej grupy Iławscy Patrioci i partii Ruch Narodowy, Norbertem Wojewodą z partii KORWiN i Dawidem Rykaczewskim z Obozu Narodowo-Radykalnego. W spotkaniu uczestniczyła też wiceburmistrz Ewa Junkier, Karol Chołaszczyński z miejskiej promocji oraz lokalne media.

Spotkanie w Urzędzie Miasta dotyczyło przede wszystkim gorącej kwestii uchodźców. Przedstawiciele lokalnych środowisk narodowych stanowczo sprzeciwiają się przyjmowaniu w naszym mieście imigrantów z objętej wojną Syrii. Jak potwierdził podczas spotkania burmistrz Żyliński, takich planów nie ma, a ratusz udzielił Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, który informacje na ten temat zbierał w całym regionie, odpowiedzi negatywnej. Burmistrz stwierdził, że powodem takiego stanowiska jest fakt, że miasto nie dysponuje lokalami, które można byłoby przeznaczyć dla uchodźców, a w pierwszej kolejności należy w tym zakresie zaspokoić potrzeby lokalnej społeczności.

- Żyjemy w wolnym państwie, w którym każdy ma prawo artykułować swoje poglądy. Musi być spełniony tylko jeden warunek: wzajemny szacunek do siebie nawzajem - zaznaczył podczas dyskusji burmistrz Żyliński, nawiązując do jakości debaty w sprawie uchodźców, która również w Iławie pozostawia wiele do życzenia. Jednocześnie burmistrz zaznaczył, że prywatnie nie podziela opinii swoich gości reprezentujących lokalne środowiska prawicowe, choć najważniejsze jest dla niego profesjonalne podejście do sprawowanego przez siebie urzędu i troska w pierwszej kolejności o mieszkańców i ich problemy. - Dzisiaj Iławy nie stać na jakiekolwiek ruchy (w sprawie uchodźców - przyp.red.) bez pomocy państwa - dodał burmistrz.

Podczas spotkania przedstawiciele lokalnych środowisk narodowych zaapelowali też do burmistrza, by ten przekonał Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego do zmiany jego stanowiska w sprawie uchodźców. Przypomnijmy, że gospodarz gminy wiejskiej zadeklarował, że jest gotów w sytuacji kryzysowej interwencyjnie przyjąć uchodźców (tylko na czas określony i w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowej). Burmistrz Żyliński stwierdził jednak, że nie jest to możliwe ze względu na samodzielny, autonomiczny charakter poszczególnych jednostek samorządu lokalnego, a próby perswazji w tej sprawie można byłoby interpretować jako wkraczanie w kompetencje innej gminy.

W trakcie spotkania Norbert Wojewoda przekazał też burmistrzowi Koran. Ten świętą księgę islamu przyjął, choć symbolicznym gestem nie był zachwycony.

Adam Żyliński stwierdził też, że sytuacja ma charakter dynamiczny i, jeśli zajdzie taka potrzeba, to ponownie spotka się z reprezentantami lokalnej skrajnej prawicy.

Fot. Info Iława.

REKLAMAgeodeta
Swojak

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Vito 10 ponad rok temu

  "Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej"- Józef Stalin

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianka 9 ponad rok temu

  Tak to sie dzieje, gdy ubzduraja sobie pseudo racje w swoich glowach nie majac ani grama wiedzy. Wstyd, ze p.burmistrz musial zajmowac sie takimi bzdetami, bo samozwanczym narodowcom zachcialo sie pogawedek...Jesli chca podjac sie rozmow to niech dowiedza sie o co biega, a nie p Zylinskiego obsmarowali w internecie zdjeciem w turbanie- swoja droga macie kiepskiego grafika! Burmistrz zdecydowanie odmowil przyjecia uchodźców, a ta trojka zrobila larum wokol czegos co nie mialo miejsca...zajmijcie sie praca, panowie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin do qwe 8 ponad rok temu

  Ja tylko przestrzegam przed tymi, którzy tę nienawiść sieją. Ja nie organizuję ulicznych manifestacji na wzór przemarszów dawnych bojówek nazistowskich i nie planuję wrzeszczeć na ulicach Iławy kogo najbardziej nienawidzę, kogo nie chcę wpuścić do Polski lub kogo należy potraktować sierpem i młotem. Nie łażę do Burmistrza starając się Go wcześniej upokorzyć na forum publicznym, nie staram się wywierać na niego żadnej presji w chamski sposób. A na forum piszę, gdyż uważam, że należy robić wszystko by w naszym kraju nie rozpanoszyła się brunatna zaraza, która kiedyś zrobiła mojemu Narodowi tyle strasznych krzywd. Ja wiem na czym one polegały, a ty nie masz chyba o tym zielonego pojęcia. I tyle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Qwe 7 ponad rok temu

  I tu poniżej macie dokładny przykład co to jest mowa nienawiści ( iławianin).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 6 ponad rok temu

  Należy serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi za grzeczną, ale stanowczą odpowiedź udzieloną tzw. narodowcom. Burmistrz reprezentuje wszystkich mieszkańców miasta i nie powinien w żadnym razie ulegać presji ze strony garstki krzykaczy, którym się wydaje, że są przedstawicielami większości iławian. Na 14 listopada planują oni kolejną hucpę propagandową w postaci marszu nienawiści, który ma przejść ulicami naszego miasta. Tak naprawdę nie są to żadni narodowcy tylko zwyczajna wrzaskliwa bojówka nacjonalistycznych aroganckich ignorantów historycznych, kompletnych ksenofobów i zwykłych rasistów, którzy z odrazą odnoszą się do pomysłu udzielenia humanitarnej pomocy nieszczęśnikom uciekającym ze swych krajów, gdzie są mordowni przez brutalnych dyktatorów. Niegdyś osobnicy o podobnych poglądach nazywali się po prostu faszystami. Ale obecnie zwą się oni dumnie w swym wyobrażeniu "narodowcami", choć Naród w ogromnej większości sobie zupełnie nie życzy by był reprezentowany przez takich szemranych "patriotów" spod brunatnej flagi. A świadczą o tym najlepiej mizerne wyniki polskiego ruchu nacjonalistycznego podczas ostatnich wyborów. I znów za kilka dni mieszkańcy miasta będą mieli wątpliwą przyjemność oglądania przemarszu garstki silnych w gębie osiłków marzących o wprowadzeniu w Polsce brutalnych porządków, wrzeszczących na całe gardło kogo to na świecie najbardziej nienawidzą, kogo nie należy wpuszczać do Polski bo oni sobie właśnie tego nie życzą i kogo również należy przejechać po gardle sierpem i walnąć w głowę młotem. Nic nowego pod słońcem. Iława już była niegdyś świadkiem podobnych brunatnych przemarszów. Na tej samej obecnej ulicy Niepodległości , którą chcą maszerować w imię nienawiści iławscy "narodowcy", w latach trzydziestych XX w. maszerowali równie dumni i wrzaskliwy ich duchowi protoplaści - czyli bojówki Hitlerjugend ze swastykami na rękach. Najwyraźniej historia lubi się niestety powtarzać i to w jak najgorszych wymiarach. Uważam, że mieszkańcy naszego miasta winni przemarsz planowany ciągle przez tych samych wrzaskliwych iławskich, pożal się Boże, "patriotów" całkowicie zignorować i pokazać im, że cały ich jawnie faszyzujący ruch winien znaleźć się tam gdzie od dawna jest jego właściwe miejsce - czyli na cuchnącym śmietniku historii. Jeszcze żaden uchodźca nie trafił do naszego kraju i w nasze okolice, a już brunatni młodzieńcy organizują swe głupawe i nienawistne "parademarsche" . Ale nie można na te rasistowskie, faszyzujące ekscesy odbywające się ostatnio na ulicach naszych polskich miast, patrzeć obojętnym okiem, gdyż w przeciwnym razie możemy pewnego dnia obudzić się w kraju, który będzie deptany grubym, ciężkim buciorem nazistowskiej dyktatury. Lepiej dmuchać na jeszcze letnie, bo już nie na zimne, gdyż jak widać i w Iławie zaczyna już wyłazić z nory nieświeża brunatna zaraza, której znany niemiecki protoplasta z głupawym wąsikiem utopił nasz Naród we krwi w czasach krwawej wojny w imię tej samej ideologii, której wyznawcami są dzisiaj żałośni "narodowcy". Ale iławscy "narodowcy", mający marne pojęcie o historii swego Narodu, też musieli sobie oczywiście poszukać sobie jakiegoś wroga, na którego będzie można wylać kubły swej nienawiści, naturalnej w ich mętnym ruchu politycznym. W związku z tym, że "ulubionych" przez ten żałosny ruch Żydów trudno już znaleźć w Polsce, to tym razem trafiło na uchodźców ratujących w Europie swe zagrożone życie. Wcześniej czy później znajdą sobie nasi miejscowi "superpatrioci" także jakiś innych, miejscowych wrogów - może swego sąsiada z klatki schodowej, może jakiegoś przechodnia na iławskiej ulicy, może osoby, które mają czelność krytykować ich na forach internetowych. Wróg zawsze się znajdzie, gdyż przecież bez niego nie można być "narodowcem" pełną gębą. Jest to oczywista oczywistość, jak mawia pewien współczesny polski klasyk.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piotr 5 ponad rok temu

  Nie chcecie wejsć do polityki???......a kto startował z listy Kukiz15??? chyba nie ja. Szanuje Wasze działania jeśli chodzi o wspominanie żołnierzy czy na rzecz domu dziecka. Nie chcę aby po Iławie pałętały się hordy ręcznikogłowych muslimskich (. ...) żyjących na mój koszt i spoglądających napastliwym wzrokiem na moją dorastającą córeczkę. Nienawidzę z całego serca tych (....................) Pytanie jednak moje- co chcieliście osiągnąć tym spotkaniem z Burmistrzem, jaki ono ma sens poza pokazaniem że jest/był z innej partii

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łukasz 4 ponad rok temu

  Zbychu, a na co Ciebie stać? My nie chcemy "wejść do polityki", my chcemy tylko żeby rządy czy samorządy reprezentowały interesy Narodu!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dad 3 ponad rok temu

  Z bandytami się nie rozmawia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 2 ponad rok temu

  Ludzie bez pomysłu na siebie właśnie komentują w taki sposób Panie Zbyszku. Zamiast wyrazić swoją opinie na temat problemu, Pan, Panie Zbyszku, woli hejtować chłopaków, którzy mają swoje zdanie, chcą coś zmienić i ciężko na to pracują. Do tego udzielają się charytatywnie. Czym Pan może się pochwalić? Jakimi osiągnięciami, zasługami może się Pan poszczycić?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zbyszek 1 ponad rok temu

  Czy ci prawicowcy mają coś w głowach? Ludzie bez pomysłu na siebie, chcący wejść do polityki i narobić wokół siebie szumu. Współczuję Burmistrzowi, że w ogóle musiał z nimi przebywać. A pomysł z Koranem? Żałosny... ale przecież na nic innego nie stać ani Tulwińskiego ani Wojewody ani Rykaczewskiego. DNO!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3422 sekundy