ZDZ
REKLAMAAldortax

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 listopada 2015, 11:48

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława. )

Dużym zainteresowaniem iławian cieszyło się spotkanie podsumowujące projekt "Iława niezapomniana". W ramach tego przedsięwzięcia zgromadzono i zapisano wspomnienia 20 osób, które tworzyły niełatwą powojenną historię naszego miasta, tym samym gromadząc i udostępniając nową wiedzę na ten temat i ocalając ją od zapomnienia.

"Iława niezapomniana" - pod taką nazwą Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Stowarzyszenie Przystań, Program Działaj Lokalnie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie realizowali projekt mający na celu ocalenie od zapomnienia świadectw osób tworzących powojenną historię naszego miasta.

- Impulsem do realizacji tego projektu była śmierć w marcu b.r. pani Haliny Krajewskiej, która uświadomiła nam, że niezapisane wspomnienia odchodzą wraz z ludźmi - mówi Dariusz Paczkowski, jeden z liderów projektu. - Postanowiliśmy je zebrać, zapisać i w ten sposób ocalić od zapomnienia.

Przedsięwzięcie dobiegło już końca, a w piątek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie odbyło się spotkanie podsumowujące. Zainteresowanie było duże, sala MBP wypełniła się miłośnikami lokalnej historii po brzegi.

- W spotkaniu uczestniczyły osoby w różnym wieku, także, co nas bardzo cieszy, młodzież z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Iławie - dodaje Dariusz Paczkowski.

W ramach realizacji przedsięwzięcia zebrano i zapisano wspomnienia 20 osób, w tym zarówno ludności autochtonicznej, jak i napływowej. Część świadectw zaprezentowano podczas spotkania.

- Wybraliśmy mozaikę i kompilację różnych wspomnień, tak by pokazać historię z różnych perspektyw - mówi Dariusz Paczkowski.

Przedstawiono okraszone zdjęciami świadectwa Gertrudy Kwiatkowskiej, Gertrudy Girginas, Łucji Twardej, Mariana Wysockiego, Moniki Krajnik i Herty Jarmużewskiej. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie zebranych.

Jak zapowiedziała po spotkaniu Edyta Perges ze Stowarzyszenia Przystań będą podejmowane starania o to, by zebrany materiał opublikować. Osoby zaangażowane w realizację projektu będą też odwiedzać lokalne szkoły, by tam przedstawiać zebrane wspomnienia.

Fot. Info Iława.

REKLAMAgeodeta
Swojak

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4907 sekundy