REKLAMAPanczen1
REKLAMASadek

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 listopada 2015, 09:59

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹
W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy naszych czytelników o tym, że w sąsiedztwie kompleksu sportowego przy ulicy Sienkiewicza już w 2015 roku może powstać sztuczne lodowisko. Po pytaniach od czytelników i w związku z porą roku, która pozwala już myśleć o zimowych formach rekreacji, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest to przedsięwzięcie.

- Z przykrością muszę powiedzieć, że przedsięwzięcie polegające na stworzeniu w Iławie sztucznego lodowiska jest na takim samym etapie, na jakim było w roku ubiegłym. Na razie w budżecie miasta nie udało się na ten cel znaleźć środków finansowych - poinformował nas Roman Radtke, kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu w Urzędzie Miasta w Iławie. - Gdy w ubiegłym roku informowaliśmy o planach dotyczących lodowiska, rysowały się dla nas realne szanse na uzyskanie dofinansowania z oszczędności Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te jednak przeznaczono na inne cele, co jest od nas niezależne.

Przypomnijmy, że na samym lodowisku plany dotyczące zagospodarowania kompleksu sportowego przy ulicy Sienkiewicza się nie kończą. Lodowisko miało być dopiero pierwszym krokiem do realizacji kompleksowej rewitalizacji samego stadionu i zagospodarowania terenów bezpośrednio do niego przylegających. Rozległa inwestycja miałby objąć również m.in. przebudowanie widowni stadionu, modernizację oświetlenia, budowę nowoczesnej bieżni lekkoatletycznej, oraz remonty płyty głównej i treningowej boiska, a także budowę hoteliku, który mógłby pełnić funkcję bazy szkoleniowo-przygotowawczej.

Wydział Planowania, Inwestycji i Monitoringu dysponuje już programem funkcjonalno-użytkowym dla tego przedsięwzięcia. Koszty realizacji inwestycji wstępnie oszacowano na około 30 milionów złotych. Dla około 100-milionowego (w dużym zaokrągleniu) budżetu Iławy to oczywiście potężny wydatek, nawet biorąc pod uwagę możliwość uzyskania unijnego dofinansowania. Nie oznacza to jednak, że ratusz z realizacji sportowej inwestycji zamierza zrezygnować.

- Chcielibyśmy tę inwestycję przeprowadzić w oparciu o mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Roman Radtke. - W kraju realizuje się w ten sposób wiele różnorodnych inwestycji, np. budowę sądu w Nowym Sączu, lub zagospodarowanie terenu przy dworcu kolejowym w Sopocie.

W praktyce partnerstwo publiczno-prywatne oznacza, że partner prywatny finansuje część (w niektórych przypadkach nawet całość) danej inwestycji, a w długoterminowej perspektywie po oddaniu obiektu do użytku czerpie z jego operowania zyski, które rekompensują poniesiony wkład finansowy. Z kolei korzyści dla podmiotu publicznego polegają na stworzeniu elementów infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług o charakterze publicznym.

Do tematu wrócimy.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAogłoszenie

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAFabryka urody
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3792 sekundy