REKLAMALavard
REKLAMAbanieczka2

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 listopada 2015, 10:21

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Lotnisko w Szymanach to jedna z największych inwestycji w regionie zrealizowana z udziałem środków unijnych. Czy pasażerowie będ)

W przygotowanym przez pismo Wspólnota rankingu pozyskiwania środków unijnych Warmia i Mazury zajęły pierwsze miejsce pod względem ilości środków pozyskanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Z okazji dziesięciolecia obecności Polski w Unii Europejskiej pismo samorządu terytorialnego Wspólnota przygotowało ranking podsumowujący wydatki samorządów ze środków europejskich w latach 2004-2014. Wynika z niego, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca to Warmia i Mazury pozyskały najwięcej unijnych pieniędzy, dokładnie 1125 zł. 

Zdaniem wicemarszałka (a w poprzedniej kadencji marszałka) województwa Jacka Protasa świadczy to o wysokiej skuteczności samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w tym zakresie.

- Przez wiele lat lwią część budżetu województwa przeznaczaliśmy na inwestycje, a nie na wydatki bieżące – argumentuje wicemarszałek Protas. – W każdym z ostatnich lat na projekty infrastrukturalne wydawaliśmy ponad połowę budżetu. Wyniki rankingu pisma Wspólnota pokazują, że w ostatniej dekadzie byliśmy najskuteczniejszym samorządem regionalnym pod względem pozyskiwania unijnych funduszy. Nie ukrywam, że czuję satysfakcję z tego faktu, bowiem przez 8 lat przewodniczyłem zarządowi województwa. Był to okres wynegocjowania dwóch programów operacyjnych oraz realizacji strategicznie ważnych dla regionu projektów.

Odrębną kwestią pozostaje koszt utrzymania i rentowność sfinansowanych ze środków unijnych inwestycji. Niektóre z nich uważa się za dość kontrowersyjne. Dotyczy to choćby portu lotniczego w Szymanach. Jak jednak argumentują samorządowcy, pełen obraz będziemy mieli dopiero, gdy poszczególne projekty zostaną ukończone i uruchomione. 

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAreperator
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4209 sekundy