ZDZ
REKLAMAprofi

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 września 2015, 10:04 komentarzy 1

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Archiwum własne. Burmistrz Adam Żyliński. )

Burmistrz Iławy Adam Żyliński jest powściągliwy w ocenie dokonań swoich poprzedników. Słowa krytyki publicznie padają rzadko. Niezbyt często też można usłyszeć pochlebne opinie o poprzednim włodarzu i jego ekipie. Odstępstwo od tej reguły miało miejsce podczas ostatniej, poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Iławie. Za co burmistrz pochwalił swoich poprzedników?

Burmistrz Żyliński ocenił pracę swoich poprzedników w iławskim ratuszu w odpowiedzi na interpelację złożoną przez przewodniczącego rady Wojciecha Szymańskiego, który wrócił do tematu urwanych ścieżek rowerowych w centrum Iławy. Chodzi zwłaszcza o odcinki na bulwarze obok amfiteatru w kierunku Galerii Jeziorak oraz w pobliżu Domu Handlowego "Pod Kasztanem".

- W tej sprawie składałem już interpelację wiosną. Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego tak długo czekamy na podjęcie działań w tej sprawie - mówił przewodniczący Szymański, który chciałby, by ścieżki rowerowe w wymienionych wyżej miejscach wyznaczyć po prostu farbą. Mowa zatem o niewielkiej inwestycji, która zdaniem przewodniczącego uporządkowałaby natężony ruch pieszo-rowerowy w tym miejscu.

W odpowiedzi burmistrz Żyliński pokusił się o szerszą ocenę stanu infrastruktury dla rowerzystów dostępnej w naszym mieście.

- Dziękuję wszystkim, którzy byli tutaj przede mną, łącznie z radnymi i burmistrzami, za to, że dzisiaj możemy powiedzieć, że nasze miasto pod względem ścieżek rowerowych to po prostu rewelacja - powiedział burmistrz Żyliński. - W zasięgu kilkuset kilometrów nie ma ośrodka, który realizowałby ścieżki z takim rozmachem. Myślę, że warto to kontynuować. Chciałbym, by ścieżki była zawsze naszą atrakcją i tworzyły wizerunek Iławy. Już jest ich dużo, a powinno być jeszcze więcej.

Odnośnie konkretnego zapytania Wojciecha Szymańskiego burmistrz dodał, że kwestia nie została jeszcze załatwiona nie dlatego, że nikt nie poświęca jej uwagi, a dlatego, że powinna zostać zrealizowana z konsekwencją i jako część szerszej strategii dla całego miasta.

- To nie jest aż takie proste. Dwukierunkowa ścieżka rowerowa musi mieć 2,5 metra szerokości - wyjaśniał radnym szczegóły Roman Radtke, kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu. - Odcinek od Yellow w kierunku kolejnej restauracji jest zbyt wąski na wydzielenie takiej ścieżki. Pozostawilibyśmy wtedy zbyt wąski chodnik. Podobnie wygląda sytuacja przy Galerii Jeziorak, gdzie występuje duże natężenie ruchu pieszego. Jeśli wyznaczymy w tym miejscu trasę rowerową, zrobimy więcej złego niż dobrego.

- Zupełnie nie zgadzam się z panem w tej kwestii - odpowiedział radny Szymański. - Nawet wyznaczona ścieżka dla rowerzystów nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności.

Głos w sprawie zabrała jeszcze wiceburmistrz Mariola Zdrojewska, która powiedziała, że sprawa ścieżki przy galerii nie jest ostatecznie przesądzona, ale z pewnością nie uda się wyznaczyć oddzielnej trasy rowerowej przy Yellow. Jest tam po prostu zbyt wąsko.

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~jasam 1 ponad rok temu

    Można zrobić ścieżkę pieszo-rowerową. Tutaj potrzeba chyba 3 m.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3369 sekundy