ZDZ
REKLAMAAldortax

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 września 2015, 12:08

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Archiwum własne. Tak lasek miejski prezentuje się dzisiaj.)

W połowie lipca informowaliśmy już naszych czytelników o tym, że Urząd Miasta w Iławie planuje przeprowadzić rewitalizację kompleksu leśnego znajdującego się pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Biskupską za stadionem miejskim. Wiadomo już nieco dokładniej, jak zostanie zagospodarowane to miejsce.

Miejski lasek pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Biskupską to miejsce o dużym potencjale przyrodniczym i rekreacyjnym, tzw. Dzielnica Pojezierza Iławsko-Brodnickiego i krainy przyrodniczo-leśnej zwanej Bałtycką. Znajduje się tu m.in. 260-letni drzewostan dębowy i stare drzewostany sosnowe. Dziś jednak jest to miejsce nieco zaniedbane i zapomniane i tylko nieliczni mieszkańcy korzystają z jego walorów. Bardziej otwarty, rekreacyjny charakter ma przywrócić kompleksowi planowana przez miasto inwestycja.

Jak ratusz zamierza zagospodarować lasek? Powstaną tu aleje spacerowe wraz z elementami małej architektury, zintegrowane ciągi pieszo-rowerowe, park linowy (projekt ma zawierać szczegółowe wytyczne dla minimum trzech tras), a także oddzielny tor rowerowy do jazdy grawitacyjnej, czyli tzw. pumptrack. Park ma zostać oświetlony w technologii LED. Zakłada się również, że lasek będzie objęty monitoringiem. Powstaną też ciągi dydaktyczne, na obecnym etapie planuje się oznakowanie około 15 miejsc, w których znajdują się ważne okazy lub grupy drzew. Ze względu na wspomnianą już dużą wartość przyrodniczą kompleksu zadaniem projektanta będzie również wykonanie inwentaryzacji cennych okazów drzew i krzewów, które zostaną następnie wyeksponowane na ścieżkach edukacyjnych. Powstanie również spis siedlisk zwierząt bytujących na tym terenie.

Na inwestycję wygospodarowano już pierwsze środki. W połowie lipca b.r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Iławie radni przekazali 30 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowej. Ratusz jest obecnie na etapie poszukiwania jej wykonawcy. Informację o wszczęciu postępowania przetargowego w tej sprawie podano do publicznej wiadomości 28 sierpnia. Wykonawca na przedłożenie kompletnej dokumentacji będzie miał czas do 10 grudnia b.r.

Ważnym elementem całego przedsięwzięcia będzie ochrona bioróżnorodności objętego planowaną inwestycją terenu. Ratusz już zapowiada, że zamawiana dokumentacja będzie podstawą do ubiegania się o środki z nowego rozdania środków unijnych dla regionów, tj. z RPO Warmia i Mazury na lata 2014-2020 (z osi priorytetowej "Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystywanie zasobów").

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3228 sekundy