REKLAMAAldortax
REKLAMAprofi

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 sierpnia 2015, 07:16 komentarzy 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława. )

Przy ulicy Kościuszki 15 właśnie dobiegł końca remont zewnętrznej elewacji zabytkowej kamienicy, która jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Iławie. Śmiało można powiedzieć, że budynek odzyskał dawny blask.

Wybudowany w drugiej połowie XIX wieku neorenesansowy obiekt przy ulicy Kościuszki 15 jest w całości wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską. Z tego powodu roboty przeprowadzała firma specjalizująca się w remontach tego typu obiektów (Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki "Akroterion" z Kętrzyna), a prace nadzorował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Zakres prac obejmował remont elewacji frontowej budynku, której został przywrócony pierwotny kolor. Uzupełnione zostały wszelkie ubytki, a zdobiące elewację figury, gzymsy i inne elementy dekoracyjne zostały odnowione lub zrekonstruowane. Od nowa wykonana została m.in. stylizowana metalowa balustrada balonu, która uległa całkowitej korozji. Przyjrzeć z bliska warto się zwłaszcza pieczołowicie odrestaurowanym detalom: rzeźbom, gzymsom i innym zdobieniom. 

Budynek pozostaje w zasobach Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Remont kosztował około 160 tysięcy złotych. Koszty pokryli właściciele mieszkań w stopniu proporcjonalnym do posiadanych przez nich udziałów. W przypadku tej konkretnej kamienicy właścicieli jest łącznie czterech, z czego największy, gmina miejska Iława, posiada 87% udziałów, a trzech indywidualnych właścicieli - pozostałe 13%.

Fot. Info Iława. Zdjęcia ze środy, 26 sierpnia.

Fot. Forum Skyscraper City. Tak budynek prezentował się, gdy rozpoczynano prace renowacyjne. 

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Eliza Drożdż 2 ponad rok temu

    Perełka - ok. !!! A tyle jest w naszej Iławie innych "perełek" do "zrobienia". A może niech Akroterion dokończy dzieła ? Moje pytanie nie jest żartem !!!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~qwerty123 1 ponad rok temu

    Pierwotnie pod balkonem tej kamienicy były podpory w kształcie Atlanta i Kariatydy. Były jeszcze parę lat temu, potem "zniknęły". Kamienicę odnowiono a o posągach cisza! Czy ktos zna ich losy???

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3983 sekundy