REKLAMAMOS
REKLAMAOlszta

Aktualności

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 czerwca 2017, 07:12 komentarzy 1

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Fot. Info Iława. Stara brama wjazdowa na teren, który w przeszłości zajmował Zakład Karny w Iławie. )

Zaplecze ulicy Wiejskiej za siedzibą iławskiej komendy Policji i na tyłach Zakładu Karnego to dzisiaj miejsce, w którym lepiej nie błądzić wieczorową porą. Ma się to jednak zmienić. Urząd Miasta w Iławie planuje wyburzyć sześć znajdujących się w tym miejscu budynków-straszaków oraz okalające je stare mury więzienne i poprowadzić w tym miejscu drogowy łącznik ulic Wiejskiej i Gdańskiej.

Po raz pierwszy o tym, że taka inwestycja jest planowana, burmistrz Adam Żyliński publicznie powiedział w połowie lipca b.r. Miała wtedy miejsce nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zwołana po to, by asygnować zaoszczędzone na budowie ulicy Bydgoskiej środki na inne przedsięwzięcia: zagospodarowanie lasku miejskiego przy ulicy Sienkiewicza oraz właśnie łącznik ulic Wiejskiej i Gdańskiej. Ze wspomnianych oszczędności na ten drugi cel asygnowano wtedy 40 tysięcy złotych. Potrzeba będzie oczywiście znacznie, znacznie więcej, ponieważ skala planowanej w tym miejscu inwestycji jest ogromna.

Z mapy Iławy mają zniknąć stare mury więzienne, które pozostały jeszcze z czasów, gdy Zakład Karny zajmował znacznie rozleglejszy niż dzisiaj teren. Do rozbiórki przeznaczonych jest również sześć budynków znajdujących się na wyznaczonym tymi murami terenie. Pierwsze dwa budynki znajdziemy zaraz za starą bramą wjazdową, która graniczy z siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Duży budynek po prawej w przeszłości pełnił funkcje produkcyjne, a ten po lewej - magazynowe. Nieco w głębi znajdują się dwa kolejne, największe budynki (hale produkcyjne), które również przejdą do historii. Jeszcze dalej stoją dwa ostatnie, najmniejsze straszaki, których rozbiórka również nie ominie. Te graniczą już bezpośrednio z murem, który obecnie dzieli przestrzeń publiczną od tej zajmowanej przez Zakład Karny. W tym miejscu w przyszłości pobiegnie łącznik ulic Wiejskiej i Gdańskiej.

Ratusz wyłoni wkrótce wykonawcę projektu. Stosowna dokumentacja ma zostać wykonana do 25 lutego 2016 roku. Na tę część inwestycji Urząd Miasta pozyskał współfinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. W następnej kolejności ratusz będzie szukał dofinansowania na realizację zadania i jego wykonawcy.

Z dokumentów Urzędu Miasta w Iławie. Teren, który będzie objęty inwestycją i przeznaczone do rozbiórki budynki.

Fot. Info Iława. Więcej zdjęć z zaplecza ulicy Wiejskiej. Tak ten teren prezentuje się dzisiaj. Za jakiś czas ma przejść prawdziwą transformację.

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Luki 1 ponad rok temu

    Chcecie połączyć Wiejską i Gdańską? Czy mało ulic jest w Iławie? Brodnicką nie można przejechać? To ma być dobre zagospodarowanie terenu? Coraz bardziej przekonuję się, iż ludzie w tym mieście nie mają pomysłu na planowanie w mieście.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAchełmzyca
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5259 sekundy