SKOK
REKLAMAzielona aleja

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Źródło: warminsko-mazurskie.fotopolska.eu)

Niedokończoną historię związaną z jednym z najpiękniejszych zabytków w Iławie, Dworcem Głównym, opowiada przewodnik miejski, pan Dariusz Paczkowski. Tych, którzy chcieliby wysłuchać całej opowieści o dziejach budynku oraz posłuchać o wpływie kolei na rozwój Iławy, zapraszamy na poświęcone historii kolejnictwa piesze wycieczki. Pierwsza z nich odbędzie się w środę, 27 sierpnia (zbiórka na przystanku w zatoce autobusowej), kolejna w sobotę, 30 sierpnia (zbiórka przy zabytkowej lokomotywie przy dworcu Iława Główna), a ostatnia w niedzielę, 31 sierpnia (zbiórka przed budynkiem dworca Iława Miasto). Wycieczki zaczynają się zawsze o godzinie 12. Polecamy!

"Życie spokojnego, niewielkiego nadgranicznego miasteczka Deutsch Eylau zostało zakłócone w roku 1872.

Co takiego się wydarzyło? Do dzisiejszej Iławy dotarła budowa linii kolejowej łączącej Toruń z miejscowością Insterburg (po polsku: Wystuć, dzisiejszy Czerniachowsk na terenie Obwodu Kaliningradzkiego). Początkowo, niewielki dworzec kolejowy wystarczał do obsługi małej ilości pasażerów. Stacja była oddalona o około 2,5 km od centrum miasta. W roku 1876, po otwarciu nowej linii kolejowej stanowiącej część połączenia Gdańsk-Warszawa, rola Iławy znacząco wzrosła, a stacja stała się węzłowa. Zaczęto nazywać ją Iława Wschodnia. Uruchomiona w roku 1902 kolejna linia Iława-Brodnica/Strasburg/ wymusiła rozbudowę dworca kolejowego. Autorem projektu niezwykle okazałego dworca kolejowego w Iławie był Paul Thoemer, niezwykle wówczas znany i ceniony architekt. Dworzec powstał w roku 1905. Jako głównego budulca użyto bardzo popularnej w tamtych czasach cegły oblicowanej warstwą półklinkieru.

Osobną i niezwykle ciekawą historią są dzieje remontu iławskiego dworca, który, rozpoczęty w roku 2010, przyniósł nieoczekiwane odkrycie. W czasie prac remontowych znaleziono cokół z płytek ceramicznych wykonany przez meklemburską fabrykę Boizenburger Wandplattenfabrik Hansa Duensinga. Okazało się, że fabryka ta istnieje i działa do dnia dzisiejszego, postanowiono więc, że…

O reszcie tej historii i innych ciekawostkach związanych z dziejami iławskiego kolejnictwa opowiem w czasie trzech wycieczek "Szlakiem kolejnictwa" w dniach 27, 30 i 31 sierpnia, na które serdecznie Państwa zapraszam."

Dariusz Paczkowski

REKLAMA1%

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.541 sekundy