REKLAMAprofi
REKLAMAZielona aleja 2

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Źródło: redakcja serwisu www.infoilawa.pl)

Na mocy ustawy z dnia 16 czerwca ustanowiono rządowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych w postaci ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Choć słychać głosy, że lista dotychczas wypracowanych zniżek jest rozczarowująca, to jest to z pewnością krok w dobrym kierunku. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie jest zainteresowanie kartą w Iławie.

Przypomnijmy: Karta Dużej Rodziny przysługuje nam, jeśli mamy na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do lat 18, do lat 25, jeśli pociecha kontynuuje naukę lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Przy jej wydawaniu nie jest brane pod uwagę żadne kryterium dochodowe. Karta przysługuje bezpłatnie, a wniosek o jej wydanie w Iławie można złożyć w Urzędzie Miasta, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Ośrodku Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie, przy czym to MOPS jest instytucją koordynującą projekt, a pozostałe dwie instytucje utworzyły tylko punkty wydawania stosownych wniosków.

Posiadaczom karty ogólnopolskiej przysługują zniżki na terenie całego kraju. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że z aktualnie dostępnej oferty rabatowej korzystać będą głównie zamożniejsi posiadacze karty, a tych wśród rodzin wielodzietnych jest zdecydowana mniejszość. W spisie zniżek znalazł się mi.in 5% rabat na zakupy w Almie, sieci sklepów spożywczych zlokalizowanych głównie na bogatszych osiedlach wielkich miast. Do wyboru jest też 28 muzeów oraz blisko 30 obiektów z kategorii wypoczynek letni, w tym wiele ośrodków przygotowań olimpijskich, gdzie ceny za osobę na dobę zaczynają się od stu złotych. Tygodniowy wypoczynek 5-osobowej rodziny w takim obiekcie to koszt oscylujący wokół 4 tysięcy złotych już po odjęciu 20% zniżki. Dzięki karcie przysługuje również 10% zniżka na garnitury Vistuli oraz taki sam rabat na biżuterię u Wojciecha Kruka. Zdecydowanie bardziej udaną propozycją jest natomiast zniżka na przejazdy koleją.

Wiadomością z ostatniej chwili jest to, że zainteresowanie przystąpieniem do programu wyraziła sieć sklepów Netto, a Lidl i Biedronka rozważają taką możliwość.

Wnioski o wydanie karty można składać od 16 czerwca b.r. W dniu 21 lipca skontaktowaliśmy się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Iławie, by sprawdzić, jak duże jest zainteresowanie iławian tą formą wsparcia rodzin wielodzietnych.

- Na dzień dzisiejszy wydanych zostało około 115 kart - poinformowała nas Marta Janulewicz z iławskiego MOPS-u. - Początkowo zainteresowanie było niewielkie, ale obecnie odnotowujemy zwiększającą się ilość wpływających wniosków.

Zapytaliśmy również o lokalną Kartę Dużej Rodziny. Opisane powyżej rabaty obowiązują bowiem na mocy programu ogólnopolskiego. Wiele samorządów w Polsce skorzystało również z drugiej możliwości i uruchomiło lokalne karty. Jak na razie nie dotyczy to niestety Iławy. Na zniżki lokalne iławskie wielodzietne rodziny muszą jeszcze trochę poczekać. 

TEMATY
REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.406 sekundy