REKLAMAZDZ
REKLAMAsuknie

Info Iława - redakcja

ostatnie aktualności ‹

(Źródło: redakcja serwisu www.infoilawa.pl)

Na mocy ustawy z dnia 16 czerwca ustanowiono rządowy program wsparcia dla rodzin wielodzietnych w postaci ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Choć słychać głosy, że lista dotychczas wypracowanych zniżek jest rozczarowująca, to jest to z pewnością krok w dobrym kierunku. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie jest zainteresowanie kartą w Iławie.

Przypomnijmy: Karta Dużej Rodziny przysługuje nam, jeśli mamy na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do lat 18, do lat 25, jeśli pociecha kontynuuje naukę lub bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Przy jej wydawaniu nie jest brane pod uwagę żadne kryterium dochodowe. Karta przysługuje bezpłatnie, a wniosek o jej wydanie w Iławie można złożyć w Urzędzie Miasta, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Ośrodku Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie, przy czym to MOPS jest instytucją koordynującą projekt, a pozostałe dwie instytucje utworzyły tylko punkty wydawania stosownych wniosków.

Posiadaczom karty ogólnopolskiej przysługują zniżki na terenie całego kraju. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że z aktualnie dostępnej oferty rabatowej korzystać będą głównie zamożniejsi posiadacze karty, a tych wśród rodzin wielodzietnych jest zdecydowana mniejszość. W spisie zniżek znalazł się mi.in 5% rabat na zakupy w Almie, sieci sklepów spożywczych zlokalizowanych głównie na bogatszych osiedlach wielkich miast. Do wyboru jest też 28 muzeów oraz blisko 30 obiektów z kategorii wypoczynek letni, w tym wiele ośrodków przygotowań olimpijskich, gdzie ceny za osobę na dobę zaczynają się od stu złotych. Tygodniowy wypoczynek 5-osobowej rodziny w takim obiekcie to koszt oscylujący wokół 4 tysięcy złotych już po odjęciu 20% zniżki. Dzięki karcie przysługuje również 10% zniżka na garnitury Vistuli oraz taki sam rabat na biżuterię u Wojciecha Kruka. Zdecydowanie bardziej udaną propozycją jest natomiast zniżka na przejazdy koleją.

Wiadomością z ostatniej chwili jest to, że zainteresowanie przystąpieniem do programu wyraziła sieć sklepów Netto, a Lidl i Biedronka rozważają taką możliwość.

Wnioski o wydanie karty można składać od 16 czerwca b.r. W dniu 21 lipca skontaktowaliśmy się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Iławie, by sprawdzić, jak duże jest zainteresowanie iławian tą formą wsparcia rodzin wielodzietnych.

- Na dzień dzisiejszy wydanych zostało około 115 kart - poinformowała nas Marta Janulewicz z iławskiego MOPS-u. - Początkowo zainteresowanie było niewielkie, ale obecnie odnotowujemy zwiększającą się ilość wpływających wniosków.

Zapytaliśmy również o lokalną Kartę Dużej Rodziny. Opisane powyżej rabaty obowiązują bowiem na mocy programu ogólnopolskiego. Wiele samorządów w Polsce skorzystało również z drugiej możliwości i uruchomiło lokalne karty. Jak na razie nie dotyczy to niestety Iławy. Na zniżki lokalne iławskie wielodzietne rodziny muszą jeszcze trochę poczekać. 

TEMATY
REKLAMANAJLAK
REKLAMAJysk

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMACh2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4255 sekundy