REKLAMAPluszak
REKLAMAAldortax
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 grudnia 2017, 11:09 komentarzy 1

(Fot. Info Iława.)

Czy nie da się przyspieszyć zapalania w Iławie lamp ulicznych? - postuluje nasza czytelniczka, zwracając uwagę na to, że popołudniami, jeszcze przed włączeniem latarni, panuje szarówka, która może być niebezpieczna. W Urzędzie Miasta w Iławie dowiedzieliśmy się, jak ustalane są godziny zapalania i gaszenia lamp. Korekta ustawień, która umożliwiłaby ich wcześniejsze włączanie, nie jest wykluczona. Urząd zapowiada, że przeanalizuje ten postulat.

- Rzecz w tym, że ściemnia się już o 15:10, a lampy uliczne zapalane są o wiele później, co stwarza niebezpieczeństwo - napisała do nas iławianka. - Może da się to przyspieszyć?

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Bieżącego Utrzymania Urzędu Miasta w Iławie, latarnie uliczne w naszym mieście włączają się w zależności od zaciemnienia dzięki synchronizacji z kalendarzem astronomicznym. Lampy wyposażone są w specjalne sterowniki, które pozwalają na uwzględnienie m.in. takich czynników jak pora roku, czy szerokość geograficzna i włączają się automatycznie, w zależności od tego, o której dokładnie godzinie zgodnie z kalendarzem astronomicznym danego dnia następuje wschód i zachód słońca.

Panująca danego dnia pogoda - to akurat czynnik, którego sterowniki nie uwzględniają, a jak wyjaśniają urzędnicy, w tym roku mamy do czynienia z wyjątkowo pochmurną i deszczową pogodą i to zjawisko przyczynia się do panującej przed włączeniem lamp szarówki.

Nie ma możliwości ręcznego ustawienia lamp na każdy dzień z osobna - to kolejna istotna informacja. Można natomiast wprowadzić drobne korekty dotyczące dłuższego okresu. Wprowadzenie ewentualnych zmian wymaga jednak gruntownej analizy. Zbyt duża korekta w połączeniu ze sprzyjającą, słoneczną pogodą może doprowadzić do sytuacji, w której lampy będą długo zapalone bez żadnej potrzeby. Urzędnicy zapowiadają, że dokładnie przyjrzą się tej kwestii i taka analiza zostanie przeprowadzona. Czy jej efektem będzie wprowadzenie korekty sugerowanej przez naszą czytelniczkę? Poinformujemy o tym na portalu.

REKLAMANAJLAK
Swojak

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~zenek 1 ponad rok temuocena: 100% 

    Wyjaśnienie urzędnika powala ! Lampy włączają się dzięki synchronizacji z kalendarzem astronomicznym ,uwzględniają też jaka jest pora roku raz jaka jest szerokość geograficzna danego miejsca nie uwzględniają za to jaka jest aktualnie pogoda i jakie jest naświetlenie więc o co chodzi niby tak nowocześnie a o d..ę potłuc.A nie prostszy byłby zwykły czujnik zmierzchu ?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3486 sekundy