REKLAMAPluszak
REKLAMAAldortax
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 grudnia 2017, 11:39 komentarzy 4

(Fot. Czytelnik.)

- Temat wałkowany już wielokrotnie, ale ciągle aktualny. Drugi rok z rzędu mieszkańcy ul. Wiejskiej spędzą wigilię ze śmieciami za oknem. Nie wiem, czy firma, która zajmuje się wywozem śmieci, zdaje sobie sprawę z tego, że w okresie świątecznym wyrzucamy ich znacznie więcej - napisał do nas czytelnik, zgłaszając problem związany z wywozem odpadów w okresie świątecznym oraz nieporządkiem w okolicy kontenerów. Temat stanął także podczas obrad w ramach ostatniej, grudniowej sesji Rady Miejskiej w Iławie. Burmistrz Adam Żyliński zapowiada nawet całościowy raport na ten temat, który przedłożony zostanie w związku "Czyste Środowisko".

Na naszą redakcyjną skrzynkę tuż przed świętami trafiły zdjęcia przepełnionych kontenerów na odpady na osiedlu Podleśnym w Iławie. Jak relacjonuje czytelnik, który nadesłał fotki, na dzień przed wigilią dostawiono jeden kontener, ale nadal utrzymywał się problem z przepełnieniem pojemników na odpady segregowane.

Wreszcie, śmieci, które leżały pod pojemnikami, nie mieszcząc się w nich, zostały rozwiane po pobliskim parkingu i trawniku.

- O ile pamiętam, to śmieci pod blokiem nie należały do świątecznych tradycji - komentuje iławianin.

Nie jest jedyną osobą, której świąteczny śmieciowy problem rzucił się w oczy. Temat był omawiany podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Iławie w miniony piątek. Radny Grzegorz Przytuła otworzył dyskusję na ten temat, mówiąc o skargach mieszkańców osiedla Ostródzkiego. 

- Nie wszystkie śmieci zostały uprzątnięte przed świętami, zwłaszcza te znajdujące się poza kontenerami, a wiemy, że w tym okresie było ich dużo - zasygnalizował radny.

Radny Edward Bojko przyłączył się do dyskusji, mówiąc, iż kontenery na odpady plastikowe nie są wywożone systematycznie.

Z uwagami zgodził się burmistrz Iławy Adam Żyliński, który stwierdził, iż jego doświadczenie także potwierdza, że nie zawsze śmieci odbierane są regularnie. Włodarz zapowiedział działania samorządu w tej kwestii. 

- Na koniec roku przygotowany zostanie całościowy raport na temat usług wywozu śmieci w Iławie, który przedłożymy w Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko” - powiedział Adam Żyliński.

To właśnie „Czyste Środowisko”, w którego skład wchodzi 19 gmin (w tym gmina Lubawa, gmina i miasto Iława i gmina Zalewo), jest koordynatorem programu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie, który obejmuje swoim zasięgiem. W zakres kompetencji związku wchodzi m.in. kluczowe zadanie, jakim jest ogłaszanie i rozstrzyganie przetargów na odbiór odpadów komunalnych w poszczególnych gminach. W wyniku takiego przetargu w Iławie zadanie to przejęła od lokalnych spółek komunalnych firma Koma, spółka, która obecna jest także w wielu innych miastach w regionie, w tym w Olsztynie i Elblągu. Spór o wartościowe, trzyletnie zamówienie trafił nawet do Krajowej Izby Odwoławczej z siedzibą w Warszawie. Ta jednak nie dopatrzyła się w przetargu nieprawidłowości, tym samym ostatecznie przyznając iławski kontrakt Komie.

Do kwestii ustaleń raportu wrócimy w kolejnej publikacji.

Fot. Czytelnik.

REKLAMAgeodeta
Swojak

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ila 4 ponad rok temu

  Ludzie macie problem do firmy a nie znacie nawet szczegółów zawartej umowy może macie pretensje do złego podmiotu czemu mają wywozić śmieci częściej niż zapisano w umowie kto im za to zapłaci w co kogo interesuje że są święta i śmieci jest więcej,w następnym przetargu niech go rozpisze tak żeby nie było z tym problemu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenek 3 ponad rok temu

  A niech ktoś spróbuje odwiedzić dzisiaj cmentarz na ul.Ostródzkiej lub Piaskowej tam dopiero jest tragedia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jj 2 ponad rok temu

  bo koma potrafi bardzo dokładnie sprzątać tylko pieniążki z portfeli mieszkańców

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 1 ponad rok temu

  co eko spowrotem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5507 sekundy