REKLAMAPanczen1
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 lutego 2018, 00:00 komentarzy 6
Ruiny zamku w Szymbarku z lotu ptaka.

Ruiny zamku w Szymbarku z lotu ptaka. (Fot. Archiwum gminy Iława.)

Na licytację komorniczą wystawione zostały ruiny zamku w Szymbarku w gminie Iława wraz z przyległymi użytkami rolnymi i gruntami zadrzewionymi, zachowany jedynie w niewielkiej części, ale i tak jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym powiecie. Sprawę prowadzi kancelaria komornicza Macieja Garczyńskiego, Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Iławie, który poinformował, iż pierwsza licytacja wskazanej nieruchomości, należącej obecnie do dłużnika, przeciwko któremu wszczęto postępowanie egzekucyjne, odbędzie się 7 marca tego roku.

W skład nieruchomości, która zostanie wkrótce zlicytowana, wchodzą działki gruntu o łącznej powierzchni około 12,75 ha, ruina zamku i inne budynki, w tym mieszkalny parterowy i obiekty inwentarskie. 

Przylegającą do jeziora Szymbark nieruchomość, wpisaną do rejestru zabytków i wymagającą prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych, wyceniono na 1 mln 953 tys. zł (to tzw. suma oszacowania). Natomiast cenę wywoławczą nieruchomości określono na 3/4 tej sumy, czyli 1 mln 464 750 zł. Od osób przystępujących do licytacji wymaga się wniesienia rękojmi w kwocie 195 300 zł. 

Pierwsza licytacja ruin zamku wraz z przyległościami zaplanowana jest na 7 marca. Wtedy przekonamy się, czy obiekt zmieni właściciela.

Dzieje zamku w Szymbarku (źródło: Urząd Gminy w Iławie)

Zamek został wzniesiony przez kapitułę pomezańską w latach siedemdziesiątych XIV w. i był drugim co do świetności zamkiem po malborskim. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stał się własnością rodu von Polentzów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Od 1699 r. należał do rodu Finck von Finckenstein. W 1857 r. część południową zamku przebudowano w stylu neogotyckim. Zamek został spalony w 1945 r. przez wojska radzieckie. Dobrze zachowały się mury obwodowe z 10 basztami. W listopadzie 1999 r. w ruinach zamku kręcono sceny do filmu „Król Olch” w reżyserii Volkera Schloendorffa. Koło Szymbarka znajduje się cmentarz rodziny von Finckenstein.

Do ruin zamku przylega park, w którym wiele drzew stanowi pomnik przyrody. W starych dziuplastych drzewach liściastych bytuje rzadki w Polsce chrząszcz – pachnica. Owad ten, jako gatunek zagrożony wyginięciem, został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Odchodząca od wsi Szymbark sosnowa aleja, licząca sobie dwieście lat, która w całości stanowi pomnik przyrody, nosi nazwę Alei Napoleona. Jak głosi miejscowy przekaz, tą aleją podążał Napoleon w kierunku pałacu w Kamieńcu, w którym stacjonował przez dwa miesiące 1807 r.

Architektura

Zamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 75 na 92 metry. Powstał on na nasypie wcześniejszego grodu pruskiego. W ciąg ceglanych murów wkomponowano dziesięć baszt: cztery narożne i sześć kurtynowych. Wszystkie wysunięte były nieznacznie przed lico muru, wzmacniając w ten sposób siłę konstrukcyjną i obronną całego założenia. Wjazd na teren warowni prowadził od wschodu przerzuconym nad fosą zwodzonym drewnianym mostem, zastąpionym w XIX wieku istniejącym do dziś murowanym mostem arkadowym. Nieopodal bramy wzniesiono wysoką na ok. 24 metry wieżę główną (zegarową), w której usytuowano kaplicę oraz loch więzienny. Od wewnątrz dziedziniec był zabudowany z czterech stron: główne budynki zamykały go od zachodu i wschodu na całej długości oraz od strony południowej i północy na krótkich odcinkach. Funkcję reprezentacyjną pełniło skrzydło zachodnie – mieściło się w nim mieszkanie proboszcza, refektarz i kaplica.

REKLAMAPellet
REKLAMAogłoszenie

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~t 6 ponad rok temu

  niech nowy właściciel mortęg kupi i zrobi coś fajnego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Joop 5 ponad rok temu

  Niejaki byznesmen Myślinski

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nass 4 ponad rok temu

  To co piszesz jest nie prawdą, w ogłoszeniu komorniczym jest zupełnie inne nazwisko ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Smok Wawelski 3 ponad rok temuocena: 100% 

  A tak właściwie to kto jest teraz właścicielem tego zamczyska /??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 2 ponad rok temuocena: 40% 

  Myślę a nawet jestem przekonany, że nawet multimiliarder nie dałby rady podnieść z tych ruin zamku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marmoto 1 ponad rok temuocena: 100% 

  nie bylby w stanie bo przepisy o zabytkach nie pozwola praktycznie na nic...tak wiec pozostanie ruina do konca...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAFabryka urody
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3053 sekundy