ZDZ
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lutego 2018, 14:37 komentarzy 4

(Fot. Internetowe Muzeum Iławy - www.ilawasprzedlat.pl.)

Na 7 marca tego roku zaplanowano pierwszą licytację komorniczą  zamku w Szymbarku, popadającego w ruinę, ale i tak jednego z najważniejszych zabytków w naszym powiecie. Kto będzie przyszłym właścicielem obiektu i czy ta zmiana otworzy nową, lepszą kartę w historii zabytku? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wpływ na dalsze losy zamku może mieć każdy z nas - przekonuje Wilk Korwin Szymanowski z Fundacji Twoje Dziedzictwo, która chce zebrać środki na wykupienie zamku w ramach akcji crowdfundingowej.

Zbiórka pod hasłem "Kup sobie gotycki zamek!" na ogólnopolskim portalu Pomagam.pl ruszyła w tym tygodniu. Potrwa, według aktualnych założeń, do 7 marca. To dzień, gdy ma odbyć się pierwsza licytacja komornicza należącego obecnie do dłużnika zamku. Niewykluczone jednak, że 7 marca obiekt nie zmieni właściciela, wtedy zbiórka będzie mogła być przedłużona.

Przypomnijmy, że zamek wraz z przyległościami wyceniono na 1 mln 953 tys. zł (to tzw. suma oszacowania). Natomiast cenę wywoławczą nieruchomości określono na 3/4 tej sumy, czyli 1 mln 464 750 zł. To ogromne pieniądze, a czas goni. Ale Wilk Korwin Szymanowski z Fundacji Twoje Dziedzictwo, która zachęca internautów, by pomogli odkupić zamek, mówi, że jest dobrej myśli.

- Udało się we Francji, gdzie w ramach akcji crowdfundingowej internauci zebrali 1,6 mln euro na ratowanie zamku La Mothe-Chandeniers, może udać się także w Polsce - powiedział nam, nie ukrywając, że inspiracją dla fundacji jest właśnie sukces głośnej francuskiej akcji, o której rozpisują się nie tylko tamtejsze, ale i światowe media. - Nikt z nas samodzielnie nie udźwignie ciężaru kupna, zabezpieczenia i odbudowy gotyckiej twierdzy, ale z łatwością możemy zrobić to wspólnymi siłami! Warto podkreślić, że każdy, kto dorzuci się do tej zbiórki, nie tylko pomoże ocalić zamek w Szymbarku dla przyszłych pokoleń, ale też zyska realny wpływ na jego przyszłość. Akcji ratowania popadających w ruinę założeń jest wiele, ale nieliczne angażują internautów w sposób, który my proponujemy. 

Fundacja Twoje Dziedzictwo chciałaby, by - po wykupieniu zamku dzięki środkom zebranym przez internautów - obiekt był zarządzany przez nową, specjalnie w tym celu powołaną fundację. Każdy, kto dorzuci się do trwającej się zbiórki, miałby prawo głosu i współdecydowania o przyszłości obiektu. Dziedzic, bo taki tytuł zyskają wspierający zbiórkę, skorzysta z szeregu innych praw - wynika z informacji udostępnionych przez fundację. To m.in. prawo do czerpania zysku, w przypadku, jeśli w zamku będzie prowadzona działalność gospodarcza, a także prawo do nieodpłatnego zatrzymania się w zamku.

Fundacja Twoje Dziedzictwo, która ma swoją siedzibę w Zielonce pod Warszawą, zajmuje się już pewnym znanym zabytkiem. To były ewangelicki kościół na Dolnym Śląsku, Perła Żeliszowa. Gazeta Wyborcza Wrocław donosi o kolejnych pracach, jakie są tam realizowane, odkąd fundacja w lipcu 2013 roku wzięła obiekt pod swoje skrzydła. Ponadto Twoje Dziedzictwo realizowało już projekty związane z pozyskiwaniem zewnętrznego wsparcia na prace związane z adaptacją i ratowaniem zabytków. Uważa, że zamek w Szymbarku najlepiej byłoby wykorzystać jako miejsce otwarte dla zjazdów, koncertów, festiwali, sympozjów, czyli na działalność kulturalną, edukacyjną, rozrywkową. 

- Chcielibyśmy zachować jak najwięcej z esencji zabytku, do takiej koncepcji przekonywalibyśmy osoby, które wesprą zbiórkę, tym samym zyskując wpływ na przyszłość obiektu - podkreśla Wilk Korwin Szymanowski. - Daleko jest nam natomiast do koncepcji urządzenia w gotyckich murach hotelu ze spa, do pomysłu, by łączyć zabytek ze stalą nierdzewną i pleksi...

"Kup sobie gotycki zamek!" - https://pomagam.pl/gotyk
 

REKLAMANAJLAK
REKLAMAogłoszenie

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~+++ 4 ponad rok temu

  Jestem. Dokładam się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PatioL 3 ponad rok temu

  Bjere na raty, mam 3000zł z 500+ to będę se spłacał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~realista 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Jakieś wizualizacje wizji tego zamku...? Kosztorys...? Stwierdzenie, że "Daleko jest nam natomiast do koncepcji urządzenia w gotyckich murach hotelu ze spa, do pomysłu, by łączyć zabytek ze stalą nierdzewną i pleksi..." , ustawia was daleko od funduszy na odbudowę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hrodwitnir 1 ponad rok temu

  Akurat takie MKiDN daje właśnie na zachowanie tkanki zabytku, a dotacje z UE dla działalności kulturalnej są wyższe, niż dla biznesu. ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAKOMA
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3619 sekundy