REKLAMApluszak
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 stycznia 2019, 16:16 komentarzy 37
Rafał Kocięda wystąpił podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie jako przedstawiciel lokalnego środowiska regionalistów, od lat zainteresowanych utworzeniem w Iławie muzeum.

Rafał Kocięda wystąpił podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie jako przedstawiciel lokalnego środowiska regionalistów, od lat zainteresowanych utworzeniem w Iławie muzeum. (Fot. Info Iława.)

Podejmujemy próbę stworzenia w Iławie muzeum- informuje Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, zapraszając wszystkich, którym zależy na tym, by taka placówka w naszym mieście powstała, na konferencję pod hasłem "Historia - ludzie - tożsamość - pamięć. O potrzebie powołania muzeum w Iławie". Zapraszał też, podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Iławie, zaangażowany w tę inicjatywę regionalista Rafał Kocięda. Przekonywał, że iławskie muzeum nie musi być małomiasteczkowe, wręcz przeciwnie...

Rafał Kocięda pojawił się w sali sesyjnej iławskiego ratusza w poniedziałek, 28 stycznia, w charakterze przedstawiciela grupy, która w 2006 zainicjowała w Iławie starania o stworzenie muzeum. Zachęcił wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w spotkaniu poświęconym planom utworzenia w naszym mieście takiej placówki. Odbędzie się ono w środę, 6 lutego w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum Kultury. Organizatorami są Miasto Iława, ICK, Internetowe Muzeum Iławy i Stowarzyszenie Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ilavia". 

- Celem spotkania będzie przybliżenie Państwu projektu budowy muzeum w naszym mieście - przybliżał szczegóły Rafał Kocięda. - Oczywiście, nie będziemy Państwa przekonywać do tego, że to muzeum jest potrzebne, bo taką świadomość na pewno Państwo macie. Chcemy natomiast pokazać Państwu, co my, jako pasjonaci, regionaliści, możemy wnieść w rozwój tej placówki, co możemy zrobić, żeby podnieść jej atrakcyjność i zwiększyć rangę w hierarchii muzeów w Polsce. 

Dodał, że grupa lokalnych regionalistów ma na swoim koncie już kilkanaście lat aktywności i wiele sukcesów.

- Muzeum iławskie niekoniecznie musi być kolejną prowincjonalną placówką, w której znudzony kustosz będzie niezmiennie pokazywał pralkę franię, wypchaną kurę i jakiś gliniany garnek - mówił Rafał Kocięda. - Będzie to placówka wyposażona w wysokiej klasy zabytki. Chcemy również pokazać, co, poprzez naszą społeczną pracę i nasze pomysły, chcemy wnieść w rozwój turystyczny miasta.

Konferencja będzie okazją do prezentacji zabytków z prywatnych zbiorów lokalnych regionalistów. Jak deklarował Rafał Kocięda, będą oni gotowi przekazać je do iławskiego muzeum. Ponadto w planie spotkania jest przedstawienie przez dr Wiesława Skrobota koncepcji funkcjonowania Muzeum Regionalnego w Iławie. Z kolei Piotr Lulkowski przybliży swój pomysł na Muzeum Grafiki "Mon petit Louvre". O tym drugim projekcie niedawno pisaliśmy na portalu

Jest przewidziana dyskusja. 

- To ważny krok w kierunku utworzenia w naszym mieście muzeum, o co od wielu lat zabiega całe środowisko regionalistów - ocenia burmistrz Dawid Kopaczewski. 

Wraca postulat stworzenia w Iławie muzeum...

REKLAMATom-bet

37Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ilaw 37 ponad rok temu

  do anka i mirek wybiezcie sie do Gizycka i bedzie wszystko jasne a te wasze epitety typu madzrze logicznie to zachwajcie dla siebie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~anon 36 ponad rok temuocena: 100% 

  Czy to jest ten sam Pan przez którego kilka lat temu ewakuowano dwa bloki mieszkalne w Iławie. Z tego co pamiętam to posiadał sporo broni i materiałow wybuchowych w mieszkaniu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 35 ponad rok temuocena: 33% 

  Chłopaki sobie pogadają na spotkaniu i tyle...A burmistrz niech się weźmie za poważną robotę,a nie głupoty. Kropka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 34 ponad rok temuocena: 55% 

  Muzeum w mieście rzekomo turystycznym to "głupota"...? Brawo za logikę!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 33 ponad rok temuocena: 59% 

  Według mnie w mieście są ważniejsze potrzeby niż powstanie muzeum lepiej spożytkować pieniądze na potrzeby mieszkańców np dzienny dom opieki z rehabilitacją dla seniorów i osób potrzebujących rehabilitacji wtedy to ma sens.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Julka 32 ponad rok temuocena: 86% 

  Arek-Super, tak trzymać. Popieram Cię.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 31 ponad rok temuocena: 69% 

  Szanowny Panie Burmistrzu a czy zostanie podana do wiadomości publicznej faktura za spotkanie noworoczne? Chociażby na stronie urzędu miasta lub tu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec Iławy 30 ponad rok temuocena: 37% 

  "Gratuluję" panu Kopaczewskiemu-burmistrzowi "kontaktu" z lokalną społecznością. Nikt pana nie wyśmiewa tylko pana inicjatywy: organizacja imprezy? Żenada. No proszę pana. A o czujnikach była dawno mowa. To nie jest pana pomysł. Pieniądze na ten cel akurat teraz były. Prezentując na BANKIECIE w Mocarcie osiągnięcia Iławy ostatnich lat nic pan nie wspomniał czyja to inicjatywa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taka sama ja 29 ponad rok temuocena: 100% 

  Każdy wie, czyja była to inicjatywa w poprzednich latach... Burmistrz przecież tylko omówił powstałe projekty podsumowując poprzedni rok.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianka 28 ponad rok temuocena: 86% 

  Powinien być jakiś sposób uwierzytelniania komentarzy, to super, że burmistrz odpisuje na komentarze mieszkańców Iławy, ale obawiam się, że ktoś inny może spróbować komentować artykuły jako burmistrz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jeżyk 27 ponad rok temuocena: 17% 

  Też mi się wydaje,że prawdziwy burmistrz nie latałby po wpisach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mariusz 26 ponad rok temuocena: 75% 

  Czas najwyższy, żeby wreszcie to muzeum powstało i miało charakter muzeum powiatowego, a nie tylko miejskiego. Nasz przeważnie "graniczny" powiat posiada tak bogatą historię, że aż wstyd, że do tej pory tego nie wykorzystano. Tylko, że nowoczesne muzeum będzie kosztowne, a nowoczesne być musi, aby było odwiedzane, i żeby było nie tylko ekspozycją, ale również "żywym" muzeum uczącym myślenia o świecie w kontekście historycznym. Idealnym budynkiem byłby młyn umiejscowiony w ciągu trasy rekreacyjnej, ale to dodatkowe, duże koszty. A co do panów radnych 'historyków": polityk (również lokalny) musie mieć "parcie na szkło", grunt żeby robił coś dla wspólnoty, którą reprezentuje. Ja bynajmniej mam wrażenie, że oni coś robią, bynajmniej zasiewają pozytywny ferment, podejmują jakieś inicjatywy, a przez to nasza mieścina jest jednak mniej zapadła niż podobne w ojczyźnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 25 ponad rok temuocena: 75% 

  Brawo! Świetnie ujęte!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenon 24 ponad rok temuocena: 61% 

  Zamiast wydawać pieniądze na zbędna szkołę na oś. Piastowskim - faktycznie 2 lub 3 km na dojazd do szkół w centrum Iławy przy sprawnie działającej komunikacji miejskiej nie stanowi żadnego problemu ,lepiej przeznaczyć część pieniędzy na muzeum. A lokalizacja wskazana przez "Iław" w wieży ciśnień przy ul. 1 Maja jest wprost idealna , budynek miejski - tylko koszt adaptacji , miejsce fajne i już sam budynek jest zabytkiem. Fajnie że mamy w Iławie takiego pasjonata historii jak P. Michał Młotek tylko podziwiać , a nie krytykować tylko za to że jest mądrzejszy od większości "krytykantów"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mirek 23 ponad rok temuocena: 100% 

  Następny z wieżą ciśnień! A dzieci i starsze osoby to niby jak po tych schodach?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iław 22 ponad rok temuocena: 64% 

  Idealne miejsce na muzeum to Wieza cisnień

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anka 21 ponad rok temuocena: 86% 

  Chyba żart. I do góry po schodach dzieci,starsi... Pomyśl trochę mądrze i logicznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rafi 20 ponad rok temuocena: 75% 

  chyba w Kisielicach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarosław 19 ponad rok temuocena: 33% 

  Burmistrz Kopaczewski podłącza się pod inicjatywę, którą od lat ciągną takie osoby jak Skrobot, Paczkowski, Młotek, Błędowska i inni. Dlaczego? Bo ma szansę na powodzenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 18 ponad rok temuocena: 90% 

  No i bardzo dobrze! Skoro nowy burmistrz jest otwarty to niech pozniej zbiera laury, ze za jego kadencji powstało muzeum. Poprzednicy nie byli zainteresowani, wręcz olali sprawę. Przecież to muzeum jest w interesie wszystkich mieszkańców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~karol 17 ponad rok temuocena: 29% 

  Pan Dawid Kopaczewski przyjął retorykę na zasadzie "a poprzednicy to jeszcze gorsi!". Swoją drogą, totalnie błędne założenie, a po drugie już ktoś taką taktykę przyjął wcześniej - PiSowcy (a za PO bardziej kradli!...). Kiepska forma usprawiedliwiania.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz Dawid Kopaczewski 16 ponad rok temuocena: 73% 

  Ja się podłączam? Proszę wybaczyć, ale o potrzebie stworzenia muzeum mówiłem już w kampanii wyborczej. Miałem na myśli muzeum ziemi iławskiej, które mogłoby być współfinansowane także przez okoliczne samorządy. Jak Pan widzi w powyższym artykule, nie tylko ja biorę w tym udział, ale także inne osoby, które kiedyś już ten temat poruszały. Nikomu więc miejsca nie zabieram, nikogo nie neguję. Niestety w poprzedniej kadencji nic w tej materii się nie działo i cieszę się, że teraz klimat do tych rozmów się zmienił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~buziaczek 15 ponad rok temuocena: 38% 

  No niestety Burmistrz jest dopiero dwa miesiące i nic nie zrobił... Spokojnie po dwóch latach napisze tak samo:) Macie swój świeży powiew....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik Waldemar 14 ponad rok temuocena: 24% 

  Do Pana burmistrza: Ty się za robota weź, a nie po tych internetach latasz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz Dawid Kopaczewski 13 ponad rok temuocena: 75% 

  Czego oczekuje Pan ode mnie po dwóch miesiącach pracy w urzędzie, przy założeniu, że na realizację mojego programu mam całą kadencję, czyli 5 lat? Pisze Pan, że nic nie zrobiłem. Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym. Przytoczę tylko 3 przykłady, pomysły z naszego programu, które już są realizowane: zmiana zasad umarzania podatków, zakup czujników mierzących jakość powietrza, rozpoczęcie prac nad nowym wydarzeniem muzycznym. To tylko część z większej całości, nad którą teraz pracuję. I proszę nie oczekiwać ode mnie, że zrobię wszystko w ciągu pierwszych kilku miesięcy. To po prostu nie jest realne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LUN 12 ponad rok temuocena: 47% 

  Do Szanownego Pana rett Jak masz Pan dość tego Pana to się nim nie interesuj i nie przychodź na spotkania na których jest. Wydaje mi się że nikogo nie obchodzi to że jakiś anonimowy pieniacz ma kogoś dość lub nie. Prawda jest taka że wielu "historykom" z papierami daleko go poziomu wiedzy jak i intelektualnego p. Młotka. Powinniśmy być dumni że w Iławie jest ktoś tak ambitny i pracowity jak p. Młotek. Następnym razem jak otworzysz lodówkę to nie patrz na młotka tylko weź żubra i siądź przez kolorowe pudło. Tylko uważaj bo tam też możesz go zobaczyć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 11 ponad rok temuocena: 50% 

  Szanowni „Hania”i „popieram” jeśli praca w samorządzie, która jest siła rzeczy równoznaczna z pełnieniem funkcji publicznych, jest dla Was czymś złym, to chyba nie rozumiecie po co głosujemy w wyborach. Jest już drugą kadencję radnym i przewodniczącym rady, wiec to normalne, że pojawia się w życiu publicznym. Póki co jako jedyny mówi nie tylko o muzeum, ale i strategicznych dla Iławy sprawach jak np. obwodnica.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~popieram 10 ponad rok temuocena: 60% 

  Popieram wypowiedź Hani. Udaje, że pracuje a faktycznie zajmuje się promocją swojej osoby. Robi to od lat. Od czasu, gdy pracował w promocji miasta. Do tego jest to typowy "żołnierz" Platformy Obywatelskiej. Promowany i popierany przez tzw. elity platformerskie lokalnej polityki wiejskiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hania 9 ponad rok temuocena: 70% 

  Idź Pan do portu i zobacz czym się zajmuje ten Pan. Może będziesz miał szczęście i Go spotkasz. Zwykły karierowicz!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 8 ponad rok temuocena: 50% 

  Problemem nie jest to że rządzi 2 m-ce ale to że już że strony Ratusza słychać głosy negujące potrzebę szkoły na Piastowskim i inne tego typu wcześniejsze inicjatywy. Zostaniemy z lokalnymi jarmarkami osiedlowym i obietnicami. O budowie przejazdów kolejowych możemy zapomnieć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~rett 7 ponad rok temuocena: 51% 

  Mam dość tego młotka. Otwieram lodówkę - wyskakuje z niej. On nie jest historykiem, ale za takiego się uważa. Chętnie poszedłbym na spotkanie w sprawie muzeum, ale na samą myśl, że tam będzie on... Umie się dopasować do każdej władzy nie ważne czy po czy pis

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Władysław 6 ponad rok temuocena: 75% 

  Zazdrość Ci pupę ściska bo pewnie nie masz żadnych pasji. Jak tak będziemy myśleć to po co wogóle cokolwiek wspominać. Zawsze się znajdą sprawy potrzebne i potrzebniejsze..... Ten człowiek przynajmniej coś robi z zaangażowaniem.... I to Cię boli?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 5 ponad rok temuocena: 57% 

  Pan Młotek to jeden z nielicznych przedstawicieli młodych samorządowców, który faktycznie coś robi i konsekwentnie do tego dąży. Działa, zdobywa doświadczenie i to Cię boli? Z lodówki to chyba Burmistrz wyskoczył, bo w swoich wyborczych ulotkach chwalił się... zamalowaniem napisu. Uczestniczę w wycieczkach i pan Młotek zawsze mówi, że nie jest historykiem tylko pasjonatą historii.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adek 4 ponad rok temuocena: 53% 

  Muzeum Regionalne ale koszty lokalne, czyli bawimy się za pieniądze miejskie. Może warto zaangażować inne samorządy. Kopaczewski już zwalczył smog, pobudował szkołę a teraz razem z Młotkiem bierze się za muzeum.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz Dawid Kopaczewski 3 ponad rok temuocena: 75% 

  Rozumiem, że Pana sposobem na wszystko jest wyśmianie mojej osoby. Tylko nie bardzo rozumiem, dlaczego nawiązuje Pan do szkoły, smogu czy muzeum skoro minęły dopiero 2 miesiące całej 5letniej kadencji. Przecież rozwiązywanie takich spraw to lata naszej pracy. Poprzedni burmistrz nie zrobił nic z tym w ciągu 5 lat, a my mamy to zrobić w ciągu 60 dni?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adek 2 ponad rok temuocena: 47% 

  do ja: Zacznijmy od tego, że nowy burmistrz to co najwyżej bawi się w rządzenie. Nawet tego śmiesznego biletu jeszcze nie ogarnął.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 1 ponad rok temuocena: 65% 

  Nowy burmistrz swoją funkcję sprawuje od 2 miesięcy, a Ty już chcesz go rozliczać jakby całą kadencję rządził? Nieźle...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAChełmzyca
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3753 sekundy