REKLAMApluszak
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 lutego 2019, 11:22 komentarzy 4

(Fot. Info Iława/Gmina Iława.)

Dokończ zdanie "Turystom na Pojezierzu Iławskim warto polecić..." i uzasadnij swoją sugestię- zachęcaliśmy naszych Czytelników tydzień temu. Dzisiaj pora na rozstrzygnięcie zabawy. 10 komentarzy, które publikujemy poniżej, nagrodzimy kieszonkowymi przewodnikami turystycznymi "Jeziorak i okolice". Zostały one wydane na zlecenie samorządu gminy wiejskiej Iława.

Dziękujemy za Wasze komentarze. Poniżej 10 wpisów, których autorów chcielibyśmy nagrodzić kieszonkowymi przewodnikami turystycznymi. Po ich odbiór zapraszamy do redakcji portalu (Iława, ul. Grunwaldzka 13/15), można również kontaktować się telefonicznie pod numerem 537 47 52 02.

 1. Turystom na Pojezierzu Iławskim warto polecić tajemnicze ruiny, liczne jeziora i wspaniałe lasy. Wycieczka rowerowa z Iławy do oddalonego o 10 km ruin zamku krzyżackiego w Szymbarku. Żeglowanie po najdłuższym jeziorze w Polsce- Jezioraku i odkrywanie jego tajemnic: 16 wysp, w tym największa śródlądowa wyspa w Polsce - Wielka Żuława. W lasach Pojezierza Iławskiego turysta pieszy lub rowerowy może znaleźć zagubione pośród leśnej gęstwiny bardzo urokliwe jeziora: Szwalewskie, Perkun, Urowiec, Czerwica, Januszewskie oraz słynące z wielkiej czystości wód Jezioro Jasne.
 2. Dwa tygodnie wakacji na Wielkiej Żuławie, wyłączyć telefon, odciąć się od świata, oddychać pełną piersią i odpoczywać.
 3. Przejazd rowerem dookoła Jezioraka. Malownicze tereny na trasie, którą dadzą radę przejechać nawet niezbyt zaawansowani turyści rowerowi.
 4. Turystom na Pojezierzu Iławskim warto polecić powstały w roku 1993 Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego położony na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Pojezierza Iławskiego, w tym jezioro Jeziorak (najdłuższe w Polsce – 27,5 km) oraz Jezioro Jasne (o wyjątkowo czystej toni – przezroczystość wody do 15 m). Poza tym prawdziwym bogactwem Pojezierza Iławskiego są obiekty sakralne oraz ruiny warowni (Szymbark) i pałaców dawnej arystokracji pruskiej (Bałoszyce). Na spotkanie z nimi wiodą stare aleje dębowe i lipowe. Goszcząc na tych terenach, nie sposób ich pominąć.
 5. Urokliwą wioseczkę o nazwie Siemiany, która leży nad najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem. Posiada przyjemne restauracje, bazę noclegową, przystań jachtową oraz amfiteatr. Odbywają się w niej wieczorne letnie koncerty, a droga dojazdowa z Iławy to kilkanaście kilometrów pięknych lasów i czystego powietrza.
 6. Iławski ratusz! Okazała budowla, której nie powstydziłoby się o wiele większe miasto. Świadectwo historii dawnej i nowszej. Z wieżą widokową, na którą można wejść (także z przewodnikiem), by podziwiać panoramę pięknego miasta na południowym krańcu najdłuższego polskiego jeziora.
 7. Papieska Kalwaria Pojezierza Iławskiego. Uzasadnienie? Bo nigdzie na świecie drugiej takiej nie ma! To jedyny w swoim rodzaju owoc ludzkiej religijności i pomysłowości. Hołd dla świętego Papieża Polaka, który odwiedzał te okolice. Ciekawostka turystyczna i krajoznawcza. Zabierze Was z Iławy, z parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w ładne i ciekawe zakątki gminy wiejskiej.
 8. Iława słynie ze Złotej Tarki. To nasz najlepszy produkt turystyczny. Drogi wszystkich miłośników jazzu tradycyjnego z Polski i ze świata w sierpniu prowadzą do Iławy, nad Jazzorak!
 9. Polecam Iławę i Pojezierze Iławskie wszystkim tym, którzy cenią sobie tempo zwiedzania na dwóch kółkach. Szybciej niż pieszo, ale wystarczająco wolno, by docenić uroki przyrody. Najlepiej wybrać się rowerem wokół Jezioraka!
 10. Jeśli wypoczywać, to aktywnie! Dlatego turystom na Pojezierzu Iławskim poleciłbym spływ kajakowy rzeką Iławką. Jeszcze w wielu miejscach dzika i jakby nieodkryta. To raj dla tych, którzy lubią podróżować trochę poza utartym szlakiem. Jest dopływem Drwęcy. Poza tym jest tu sporo ryb, więc miłośnicy wędkarstwa też znajdą coś dla siebie...

Komentarze, które wzięły udział w zabawie, były publikowane pod tym artykułem oraz na naszym profilu na Facebooku.

Tak wyglądają foldery, po odbiór których zapraszamy autorów opublikowanych powyżej komentarzy.

REKLAMAPellet
REKLAMADebata

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Józ 4 ponad rok temuocena: 67% 

  Jak wybiorą nowego Prymasa - przyjedzie zobaczyć to "arcydzieło"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Haha 3 ponad rok temuocena: 33% 

  Bo wybiorą Hossę!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nrm 2 ponad rok temuocena: 75% 

  Bardzo mnie ciekawi kiedy zobaczymy kogoś na kolejnych stacjach wybudowanej drogi krzyżowej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ola 1 ponad rok temuocena: 80% 

  A co słychać w pzpr?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3968 sekundy