ZDZ
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 marca 2019, 14:13

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Oszuści internetowi są bardzo pomysłowi i bezwzględnie wykorzystują brak czujności swoich ofiar - uczula Komenda Powiatowa Policji w Iławie po tym, jak ofiarami przestępców padły dwie mieszkanki naszego powiatu.

UWAGA! Przestępcy, podszywając się pod sklep internetowy lub portal aukcyjny, straszą, że zamówienie nie zostanie zrealizowane, bądź wygaśnie ogłoszenie. Podsyłając link, twierdzą, że wystarczy zapłacić niewielką kwotę, by rozwiązać kłopot. To pułapka! Wpadły w nią mieszkanki powiatu iławskiego, tracąc łącznie 15 tysięcy złotych.

Do iławskiej komendy policji zgłosiły się dwie kobiety, które poinformowały, że padły ofiarą przestępstwa. 

- Z konta jednej z nich zniknęło 6 000 zł, a druga straciła ponad 9 000 zł - informuje asp. Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. 

Scenariusz dokonanego oszustwa był w obu przypadkach podobny. Kobiety otrzymały sms-y z nieznanego numeru. W jednym przypadku wiadomość zawierała informację, że

ogłoszenie nie zostanie umieszczone,

a w drugim przypadku, że 

wysyłka pod wskazany adres jest droższa. Należy dokonać dopłaty. Brak opłaty oznacza anulowanie zamówienia. 

Do tych krótkich tekstów autor dodał jeszcze link prowadzący na stronę, na której można było dokonać transakcji. Chodziło o niewielkie kwoty.

- Niestety, link przekierował na fałszywą stronę, przypominającą serwis płatniczy. Podstawiona witryna pozwalała wybrać bank i zalogować się na konto. Serwis bankowy również przypominał ten prawdziwy. Dane do logowania w rzeczywistości podane zostały przestępcom. Korzystając z tych danych, zalogowali się na konta i wykradli pieniądze - opisuje scenariusz oszustwa rzeczniczka prasowa iławskiej KPP.


Policjanci apelują:

Bądźmy czujni i uważnie czytajmy sms-y, zwłaszcza te przychodzące z nieznanego źródła. Uważnie sprawdzajmy też adresy stron banków, zanim wpiszemy tam dane do logowania!

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3562 sekundy