REKLAMAFit
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 kwietnia 2019, 15:40 komentarzy 12

(Fot. Czytelnik.)

"Tak umieszczona jest flaga przed Urzędem Miasta Lubawa" - zwraca uwagę zdziwiony Czytelnik, nadsyłając zdjęcia biało-czerwonej na ulicy Rzepnikowskiego. Widok zaskoczył mężczyznę, ale lubawski magistrat stoi na stanowisku, iż flagę zawiesił prawidłowo, tylko nie ma wpływu na kierunek wiatru. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim poradniku podpowiada, że są sposoby na ekspozycję flagi w wersji pionowej w taki sposób, by mimo wiatru nie dochodziło do jej przekręcania.

- Zdjęcia zrobiłem 30 marca. Przejeżdżając ul. Rzepnikowskiego w Lubawie, musiałem odebrać telefon, więc zatrzymałem się na parkingu przy Urzędzie Miasta Lubawa i od razu ta flaga rzuciła mi się w oczy - napisał do nas Czytelnik.

f

Czy sytuacja jest prawidłowa? Urząd Miasta Lubawa przekonuje, że tak.

- Flaga narodowa na maszcie przed Urzędem Miasta Lubawa zawieszona jest prawidłowo - odpowiedziała, w imieniu lubawskiego magistratu, Aneta Grzybińska. - Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz. U. 2018.441 z późn. zm.) przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Akurat na zdjęciach naszego Czytelnika biel jest po prawej stronie.

- Nie mamy wpływu na kierunek wiatru, który wieje danego dnia - komentuje lubawski urząd.

Podobną sytuację przewidziało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które tak pisze w poradniku dotyczącym prawidłowego obchodzenia się z barwami narodowymi w przypadku flagi w wersji pionowej.

Eksponowanie (jej) na masztach z poprzeczką ruchomą (obracającą się wokół masztu) jest niewłaściwe, gdyż może zdarzyć się, że poprzeczka znajdzie się po lewej stronie masztu i wtedy barwy na bannerze zostaną odwrócone. Byłoby to szczególnie mylące z przypadku flagi państwowej RP, gdyż przy odwróceniu porządku pasów otrzymalibyśmy barwy państwowe Monako lub Indonezji.

Jak można temu zapobiec?

Najbardziej właściwe jest umocowanie banneru na dwóch poprzeczkach, u góry i u dołu, i zawieszenie go tak, by jego oś pionowa pokrywała się z pionową linią masztu. Dopuszczalne jest umieszczenie banneru na maszcie z poprzeczką u góry, pod warunkiem, że poprzeczka będzie z prawej strony masztu i będzie na stałe przymocowana do masztu - zaleca ministerstwo. 

MSWiA proponuje takie praktyczne rozwiązania w zakresie prawidłowej ekspozycji barw narodowych na fladze w wersji pionowej.

W Lubawie flaga nie ma dwóch poprzeczek (na dole i na górze), ani też nieruchomego poprzecznego drążka, stąd też jest obracana w zależności od tego, jak wieje wiatr.

REKLAMALady D

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~jamjto 11 ponad rok temu

  Oczywiście, że flaga jest powieszona poprawnie aczkolwiek niechlujnie. Widać, że nie wszystkie oczka są przeciągnięte przez masz. To wstyd. Odnośnie kolejności kolorów - jest jak najbardziej prawidłowo. Biały przy maszcie. Jeżeli pan redaktor jest taki mądry, to generalnie każdą flagę zawieszoną na maszcie może sfotografować z drugiej strony i będzie według niego źle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DAVE 10 ponad rok temuocena: 100% 

  To jest flaga Lubawy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zocha 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Lubawa...Stan umysłu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janusz 8 ponad rok temuocena: 0% 

  (…)jak komuś nie pasuje to zdejmijcie to całkowicie, nie będzie wtedy koliło w oczy (…)

  Edytowany: ponad rok temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zenek 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Janusz a nie prościej powiesić w poziomie :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KTOŚ 6 ponad rok temuocena: 0% 

  oczywiście beznadziejny przepis reguluje jak ma być powieszona flaga. taki sam kretyn wymyślił ten przepis jak i dodaje te komentarze. Czy ktoś zwrócił uwagę, że dla pracowników i petentów wychodzących z urzędu ta sama flaga wisi już prawidłowo? jak zawsze w naszym kraju punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. To tak samo jak ktoś nie potrafi odróżnić kierunku drzwi i jak otwiera lewą ręką to mówi że są to lewe drzwi ale jak już otwiera prawą ręką to już są prawe i tak dla jednej osoby jedne i te same drzwi są prawe i lewe w zależności z której stoi strony. Proszę poczytajcie a sami zobaczycie, że zgodnie z przepisami biały kolor ma być od strony masztu, a nie z lewej czy z prawej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Panie ktoś , myślisz , że jesteś mądry bo masz inne zdanie więc możesz wyzywać innych od kretynów - tu się mylisz. Odnośnie drzwi- nie ma problemu jest jedna zasada I" Należy stanąć przed drzwiami w taki sposób by otworzyć je przez pociągnięcie drzwi do siebie. Jeśli zawias znajduje się po lewej stronie to znaczy że to drzwi lewe jeśli po prawej to mamy drzwi prawe." i to wszystko a te Twoje interpretacje po potłuc o kant ……., na temat flagi nikt nic nie mówił , pewnie chodzi Ci o baner nie chce mi się pisać , sprawdź opinię instytutu Heraldyczno Weksylologicznego i pomyśl tak obiektywnie kto tu jest kretynem :) Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Za "tę" flagę ludzie przelewali krew więc trochę szacunku jest wymagane. Tak to pranie można powiesić. Wstyd!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Optymista 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Jak coś takiego można tak tłumaczyć, jest to typowe po Lubawsku ale trzeba to poprawić Panie Burmistrzu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wstyd 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Wiatr im wieje "niezgodnie z przepisami"...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenon 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Patrzący na taki banner -bo to już nie jest flaga narodowa - przechodzień będzie miał wrażenie, że wywieszono barwy narodowe nie polskie, lecz Górnej Austrii, Tyrolu, Monako lub Indonezji. Jest to wystarczający powód, by z użycia takich masztów zdecydowanie zrezygnować. /cytat z opinii Instytutu Heraldyczno Weksylologicznego/

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.2879 sekundy