REKLAMAmartex
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 kwietnia 2019, 09:56 komentarzy 16
Objazd dróg samorządowych Powiatu Iławskiego odbył się w połowie marca.

Objazd dróg samorządowych Powiatu Iławskiego odbył się w połowie marca. (Fot. powiat-ilawski.pl.)

W połowie marca odbył się objazd samorządowych dróg Powiatu Iławskiego z udziałem Starosty Iławskiego Bartosza Bielawskiego, radnych i urzędników. Wzbudził duże zainteresowanie, bo potrzeby w tym zakresie są nadal duże. Jakie zatem z objazdu wyciągnięto wnioski, czy na jego podstawie zapadły decyzje o przeprowadzeniu pilnych remontów i jakie są inwestycyjne plany Powiatu Iławskiego w zakresie inwestycji drogowych - to pytania, które zadaliśmy staroście.

13 i 14 marca tego roku odbył się objazd samorządowych dróg powiatowych. Jakie wyciągnięto wnioski?

Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski: Objazd odbył się z inicjatywy Zarządu Powiatu i miał na celu głównie zapoznanie radnych z obszarem działalności w zakresie utrzymania dróg publicznych i wynikających z tego obowiązków. Można było się także naocznie przekonać, jak destrukcyjny wpływ na stan nawierzchni jezdni może mieć stosunkowo niegroźna z punktu widzenia niskich temperatur i ilości opadów śniegu zima.  

Trudno mówić tu o jakichkolwiek przełomowych wnioskach wynikających z dwóch objazdów. Jako Zarząd Powiatu na podstawie własnych obserwacji w terenie oraz informacji przekazywanych przez pracowników Powiatowego Zarządu Dróg doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeb w zakresie zadań inwestycyjno-remontowych na drogach powiatowych.  

Czy na podstawie objazdu zapadły decyzje o przeprowadzeniu pilnych remontów? Jeśli tak, to o jakich odcinkach mowa i kiedy zostaną one przeprowadzone?

W przypadku działalności związanej z utrzymaniem dróg publicznych, zwłaszcza jeżeli chodzi o realizację zadań inwestycyjno-remontowych obejmujących wykonanie nowej nawierzchni jezdni z częściową jej przebudową, trudno jest podejmować decyzje o ich realizacji na podstawie jednej, czy dwóch wizyt w terenie. Tego typu inwestycje wymagają planowania w dłuższym okresie w zakresie chociażby przygotowania dokumentacji i uzyskania wymaganych zezwoleń, zapewnienia finansowania, przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, itd. Na chwilę obecną realizowane będą inwestycje, dla których wcześniej opracowano dokumentację projektową i które zostały ujęte w budżecie na rok 2019, dla których w większości zaplanowano pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych. W ramach zabezpieczonych środków realizowane będą także remonty cząstkowe masą bitumiczną oraz emulsją i grysami. 

Oczywiście w trakcie objazdu pojawiały się propozycje przygotowania kolejnych zadań, ale na obecnym etapie trudno mówić o konkretnych terminach ich realizacji.  

Jak ogólnie przedstawiają się inwestycyjne plany Powiatu Iławskiego na 2019 rok, jeśli chodzi o drogi?  

Na rok 2019 z udziałem dofinansowania z budżetu państwa pozyskanego w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, dla którego w bieżącym roku środki miały być zapewnione z Funduszu Dróg Samorządowych, zaplanowano realizację zadań:
- przebudowa drogi powiatowej nr 1279N, odc. Kisielice - Piotrowice oraz drogi nr 1287N, odc. od skrzyżowania z drogą nr 1279N do Gorynia  -  Etap III  (1,56 km),
- przebudowa drogi powiatowej nr 1345N Lubawa - Mortęgi - granica powiatu (3,76 km).

Ww. zadania zostały ocenione i sklasyfikowane odpowiednio na 1. i 7. miejscu ostatecznej listy rankingowej, która została sporządzona 28.11.2018 roku. Jednak w związku z brakiem informacji o przyznanych środkach nie możemy zakończyć postępowania przetargowego i zawrzeć umów z wykonawcami.

Ponadto w bieżącym roku planuje się realizację zadań: 
- przebudowa drogi powiatowej nr 1279N, odc. Kisielice - Piotrowice oraz drogi nr 1287N na odc. od skrzyżowania z drogą nr 1279N do Gorynia  -  Etap II (ok. 1,5 km),
- przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 1325N w msc. Śliwa. Dla zadania przygotowany i złożony został wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

W bieżącym roku zabezpieczone zostały także środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowych dla kolejnych zadań na drogach 1307N, 1329N, 1333N, 1339N.

W budżecie powiatu znalazły się także następujące zadania:
- przebudowa z rozbudową drogi powiatowej nr 1339N na odcinku Mątyki-Gromoty, 
- przebudowa drogi powiatowej nr 1301N Latkowo - Bajdy - Zalewo,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1204N i 1285N) na terenie gminy Kisielice,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1206N, 1208N i 1212N) na terenie gminy Iława,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1188N i 1307N) na terenie gminy Zalewo,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych na terenie gminy Lubawa.

Ich realizacja będzie uzależniona od możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w tym głównie środków z Funduszu Dróg Samorządowych. 

Dziękujemy za informacje.

Starosta Iławski Bartosz Bielawski podsumował wyniki tegorocznego objazdu dróg samorządowych. 
Fot. Archiwum własne.

REKLAMALady D

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Pendzel 16 ponad rok temuocena: 67% 

  Wszystkie drogi powiatowe w powiecie iławskim są do remontu od strony północnej starosta twierdzi że "droga powiatowa to droga która łączy powiat z gminą" a droga Iława Zalewo to chyba jest taką a w jakim stanie ją utrzymują?! Kpina. W powiecie ostródzkim to w lasach asfalt leży nawet i stać ich na to

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sołtys 15 ponad rok temuocena: 100% 

  A droga szymbark zabrowo? Albo zabrowo galdowo? Tam już wlasniciwie jezdzic się nie da.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 14 ponad rok temuocena: 0% 

  A co tam robi ten awanturnik debek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Staś 13 ponad rok temuocena: 100% 

  To właśnie jeden z nielicznych radnych który stara się wykonywać swoją funkcję właściwie, proszę więc uczciwego człowieka nie nazywać w ten sposób bo wyrządzasz Mu wielką krzywdę, a jednocześnie Twój komentarz źle świadczy o Tobie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On 12 ponad rok temuocena: 50% 

  Na tego pana nie zagłosuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wieś 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Droga z Wikielca do Karaśia katastrofa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 10 ponad rok temuocena: 67% 

  Coś tam zaczęli łatać ale to rozwiązanie na max 2 tygodnie cała droga wymaga remontu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Od jeżdżenia i patrzenia oraz bezproduktywnej gadki drogi się nie naprawią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ania 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Droga powiatowa Susz-Zalewo to dopiero makabra,dziura na dziurze,niebezpieczne szczególnie nocą i po opadach deszczu.Od wielu lat nic z tym nie jest robione,lepi się tylko te dziury,które za rok i tak znowu są robione.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolot 7 ponad rok temuocena: 75% 

  Co z Karasiem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Szukacie środków? a dlaczego pomimo wiedzy o tym że już wyremontowane drogi są bezkarnie niszczone nic z tym nie robicie? Tak wygląda wasza gospodarność, wstyd. Za co my podatnicy wam płacimy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bbdd 5 ponad rok temuocena: 78% 

  A droga Iława - Wonna? Przecież tam to katastrofa jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bobbi 4 ponad rok temuocena: 87% 

  Szukacie środków - no to proszę - 70 kawałków zabierzcie z inkubatora i na jeden remont starczy - więcej osób z tego skorzysta, niż w powyższego "wynalazku".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barolini 3 ponad rok temuocena: 86% 

  Zero konkretów, tylko zaplanowano. Nie dał gwarancji, że zostanie droga zrobiona. Do Zalewa droga przez Boreczno to totalna katastrofa. Tak dziurawej drogi nie ma nigdzie. A tu czytamy, że Kisielice to i siamto i owamto. Widać z jakiego okręgu starosta startował i z kim trzyma sztamę. Panowie wy już nawet ukrywać się z tym kolesiostwem nie potraficie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ząb 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Masz rację w 100 proc. Nie muszą bo nikt ich z tego kolesiostwa nie rozlicza. Proste.!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPA 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Narszcie dobrze nawinąłęś. Ta droga jest masakryczna nie do jechania ale jeszcze rok temu była jakoś przejezdna. I wróciłem przez Dobrzyki do Szałkowa lasem i to samo nie do przejachania. Na nasz powiat 100 milionów mało, inaczej będzieci musieli pozamykać te drogi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.487 sekundy