REKLAMAGaraże
My center
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 kwietnia 2019, 09:56 komentarzy 16
Objazd dróg samorządowych Powiatu Iławskiego odbył się w połowie marca.

Objazd dróg samorządowych Powiatu Iławskiego odbył się w połowie marca. (Fot. powiat-ilawski.pl.)

W połowie marca odbył się objazd samorządowych dróg Powiatu Iławskiego z udziałem Starosty Iławskiego Bartosza Bielawskiego, radnych i urzędników. Wzbudził duże zainteresowanie, bo potrzeby w tym zakresie są nadal duże. Jakie zatem z objazdu wyciągnięto wnioski, czy na jego podstawie zapadły decyzje o przeprowadzeniu pilnych remontów i jakie są inwestycyjne plany Powiatu Iławskiego w zakresie inwestycji drogowych - to pytania, które zadaliśmy staroście.

13 i 14 marca tego roku odbył się objazd samorządowych dróg powiatowych. Jakie wyciągnięto wnioski?

Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski: Objazd odbył się z inicjatywy Zarządu Powiatu i miał na celu głównie zapoznanie radnych z obszarem działalności w zakresie utrzymania dróg publicznych i wynikających z tego obowiązków. Można było się także naocznie przekonać, jak destrukcyjny wpływ na stan nawierzchni jezdni może mieć stosunkowo niegroźna z punktu widzenia niskich temperatur i ilości opadów śniegu zima.  

Trudno mówić tu o jakichkolwiek przełomowych wnioskach wynikających z dwóch objazdów. Jako Zarząd Powiatu na podstawie własnych obserwacji w terenie oraz informacji przekazywanych przez pracowników Powiatowego Zarządu Dróg doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeb w zakresie zadań inwestycyjno-remontowych na drogach powiatowych.  

Czy na podstawie objazdu zapadły decyzje o przeprowadzeniu pilnych remontów? Jeśli tak, to o jakich odcinkach mowa i kiedy zostaną one przeprowadzone?

W przypadku działalności związanej z utrzymaniem dróg publicznych, zwłaszcza jeżeli chodzi o realizację zadań inwestycyjno-remontowych obejmujących wykonanie nowej nawierzchni jezdni z częściową jej przebudową, trudno jest podejmować decyzje o ich realizacji na podstawie jednej, czy dwóch wizyt w terenie. Tego typu inwestycje wymagają planowania w dłuższym okresie w zakresie chociażby przygotowania dokumentacji i uzyskania wymaganych zezwoleń, zapewnienia finansowania, przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, itd. Na chwilę obecną realizowane będą inwestycje, dla których wcześniej opracowano dokumentację projektową i które zostały ujęte w budżecie na rok 2019, dla których w większości zaplanowano pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych. W ramach zabezpieczonych środków realizowane będą także remonty cząstkowe masą bitumiczną oraz emulsją i grysami. 

Oczywiście w trakcie objazdu pojawiały się propozycje przygotowania kolejnych zadań, ale na obecnym etapie trudno mówić o konkretnych terminach ich realizacji.  

Jak ogólnie przedstawiają się inwestycyjne plany Powiatu Iławskiego na 2019 rok, jeśli chodzi o drogi?  

Na rok 2019 z udziałem dofinansowania z budżetu państwa pozyskanego w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, dla którego w bieżącym roku środki miały być zapewnione z Funduszu Dróg Samorządowych, zaplanowano realizację zadań:
- przebudowa drogi powiatowej nr 1279N, odc. Kisielice - Piotrowice oraz drogi nr 1287N, odc. od skrzyżowania z drogą nr 1279N do Gorynia  -  Etap III  (1,56 km),
- przebudowa drogi powiatowej nr 1345N Lubawa - Mortęgi - granica powiatu (3,76 km).

Ww. zadania zostały ocenione i sklasyfikowane odpowiednio na 1. i 7. miejscu ostatecznej listy rankingowej, która została sporządzona 28.11.2018 roku. Jednak w związku z brakiem informacji o przyznanych środkach nie możemy zakończyć postępowania przetargowego i zawrzeć umów z wykonawcami.

Ponadto w bieżącym roku planuje się realizację zadań: 
- przebudowa drogi powiatowej nr 1279N, odc. Kisielice - Piotrowice oraz drogi nr 1287N na odc. od skrzyżowania z drogą nr 1279N do Gorynia  -  Etap II (ok. 1,5 km),
- przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 1325N w msc. Śliwa. Dla zadania przygotowany i złożony został wniosek o dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

W bieżącym roku zabezpieczone zostały także środki finansowe na przygotowanie dokumentacji projektowych dla kolejnych zadań na drogach 1307N, 1329N, 1333N, 1339N.

W budżecie powiatu znalazły się także następujące zadania:
- przebudowa z rozbudową drogi powiatowej nr 1339N na odcinku Mątyki-Gromoty, 
- przebudowa drogi powiatowej nr 1301N Latkowo - Bajdy - Zalewo,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1204N i 1285N) na terenie gminy Kisielice,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1206N, 1208N i 1212N) na terenie gminy Iława,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych (nr 1188N i 1307N) na terenie gminy Zalewo,
- przebudowa i remont odcinków dróg powiatowych na terenie gminy Lubawa.

Ich realizacja będzie uzależniona od możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w tym głównie środków z Funduszu Dróg Samorządowych. 

Dziękujemy za informacje.

Starosta Iławski Bartosz Bielawski podsumował wyniki tegorocznego objazdu dróg samorządowych. 
Fot. Archiwum własne.

REKLAMAwardrom2

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Pendzel 16 ponad rok temuocena: 67% 

  Wszystkie drogi powiatowe w powiecie iławskim są do remontu od strony północnej starosta twierdzi że "droga powiatowa to droga która łączy powiat z gminą" a droga Iława Zalewo to chyba jest taką a w jakim stanie ją utrzymują?! Kpina. W powiecie ostródzkim to w lasach asfalt leży nawet i stać ich na to

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sołtys 15 ponad rok temuocena: 100% 

  A droga szymbark zabrowo? Albo zabrowo galdowo? Tam już wlasniciwie jezdzic się nie da.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 14 ponad rok temuocena: 0% 

  A co tam robi ten awanturnik debek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Staś 13 ponad rok temuocena: 100% 

  To właśnie jeden z nielicznych radnych który stara się wykonywać swoją funkcję właściwie, proszę więc uczciwego człowieka nie nazywać w ten sposób bo wyrządzasz Mu wielką krzywdę, a jednocześnie Twój komentarz źle świadczy o Tobie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On 12 ponad rok temuocena: 50% 

  Na tego pana nie zagłosuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wieś 11 ponad rok temuocena: 100% 

  Droga z Wikielca do Karaśia katastrofa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anonim 10 ponad rok temuocena: 67% 

  Coś tam zaczęli łatać ale to rozwiązanie na max 2 tygodnie cała droga wymaga remontu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Od jeżdżenia i patrzenia oraz bezproduktywnej gadki drogi się nie naprawią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ania 8 ponad rok temuocena: 100% 

  Droga powiatowa Susz-Zalewo to dopiero makabra,dziura na dziurze,niebezpieczne szczególnie nocą i po opadach deszczu.Od wielu lat nic z tym nie jest robione,lepi się tylko te dziury,które za rok i tak znowu są robione.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolot 7 ponad rok temuocena: 75% 

  Co z Karasiem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Szukacie środków? a dlaczego pomimo wiedzy o tym że już wyremontowane drogi są bezkarnie niszczone nic z tym nie robicie? Tak wygląda wasza gospodarność, wstyd. Za co my podatnicy wam płacimy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bbdd 5 ponad rok temuocena: 78% 

  A droga Iława - Wonna? Przecież tam to katastrofa jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bobbi 4 ponad rok temuocena: 87% 

  Szukacie środków - no to proszę - 70 kawałków zabierzcie z inkubatora i na jeden remont starczy - więcej osób z tego skorzysta, niż w powyższego "wynalazku".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Barolini 3 ponad rok temuocena: 86% 

  Zero konkretów, tylko zaplanowano. Nie dał gwarancji, że zostanie droga zrobiona. Do Zalewa droga przez Boreczno to totalna katastrofa. Tak dziurawej drogi nie ma nigdzie. A tu czytamy, że Kisielice to i siamto i owamto. Widać z jakiego okręgu starosta startował i z kim trzyma sztamę. Panowie wy już nawet ukrywać się z tym kolesiostwem nie potraficie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ząb 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Masz rację w 100 proc. Nie muszą bo nikt ich z tego kolesiostwa nie rozlicza. Proste.!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPA 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Narszcie dobrze nawinąłęś. Ta droga jest masakryczna nie do jechania ale jeszcze rok temu była jakoś przejezdna. I wróciłem przez Dobrzyki do Szałkowa lasem i to samo nie do przejachania. Na nasz powiat 100 milionów mało, inaczej będzieci musieli pozamykać te drogi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMABiuro
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4144 sekundy