REKLAMAWardrom
REKLAMAipb_nowa
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 kwietnia 2019, 13:45 komentarzy 26

(Fot. Archiwum własne.)

Konkurs architektoniczny na opracowanie najlepszej koncepcji nowej placówki oświatowej w Iławie - rozstrzygnięty. W piątek, 26 kwietnia w siedzibie Urzędu Miasta można było obejrzeć zwycięską pracę oraz pozostałe koncepcje, których łącznie wpłynęło osiem. Przyszłość inwestycji, której oczekuje część mieszkańców osiedla Piastowskiego, gdzie mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi, jest jednak nadal niepewna.

Chodzi o miejską szkołę podstawową wraz z przedszkolem we wschodniej części miasta. Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zespołu budynków oświatowych miasto ogłosiło w połowie października 2018 roku, gdy dobiegała końca kadencja ówczesnego burmistrza Iławy Adama Żylińskiego. 

Ratusz zaprosił wtedy architektów, by przygotowali konkursowe projekty na: 

- 5-oddziałowe przedszkole dla 125 dzieci wraz z salą gimnastyczną i pracowniami specjalistycznymi (np. logopedyczną) i zewnętrznym placem zabaw oraz  

- szkołę podstawową dla 24-29 oddziałów, mieszczącą 600 uczniów w klasach I-VIII, z pracowniami specjalistycznymi, gabinetem pielęgniarki, stomatologicznym, z salą gimnastyczną i boiskiem wielofunkcyjnym, bieżnią prostą i okólną, skocznią do skoku w dal, siłownią zewnętrzną i placem rekreacyjnym. 

Mówiono też wtedy publicznie o tym, gdzie nowa miejska placówka oświatowa miałaby się mieścić. Mowa o obszernej działce na osiedlu Piastowskim (przy ulicy Ziemowita), która jednak do dzisiaj nie jest własnością miasta.

26 kwietnia poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu. 

I nagrodę w wysokości 28 tysięcy złotych przyznano pracy konkursowej złożonej przez Pracownię Projektową Projektowanie i Nadzory Arch. Marek Roszkowski (Szczecin).

Uzasadnienie sądu konkursowego:

Praca wyróżnia się interesującą kompozycją przestrzenną, właściwie wpisaną w ukształtowanie terenu. Charakteryzuje się ustawieniem głównych skrzydeł budynku na osi pn.-płd., zapewniającym prawidłowe doświetlenie sal lekcyjnych i czytelnym wydzieleniem strefy szkolnej i przedszkola. Dzięki skośnemu usytuowaniu obiektu uzyskano ciekawą kompozycję pierzei. Praca ściśle zrealizowała program użytkowy, określony w regulaminie. Atutem zagospodarowania terenu są otwarte zielone patia zapewniające różnorodność form rekreacji.

Konkurs na koncepcję architektoniczną szkoły na osiedlu Piastowskim w Iławie. Zwycięska praca.

Ilość zdjęć 15

II nagrodę w wysokości 17 tysięcy złotych przyznano pracy konkursowej złożonej przez Laboratorium Architektury Anna Małek (Ruda Śląska).

Uzasadnienie:

Idea kompozycji przestrzennej w kształcie litery „U” w sposób oszczędny dysponuje terenem. Ingerencja w ukształtowanie terenu zwiększa atrakcyjność otoczenia oraz różnorodność form rekreacji i sportu. Zaletą jest poszanowanie środowiska i zastosowanie ekologicznych rozwiązań dotyczących zarówno budynku, jak i otoczenia. Doceniając walory pracy, sąd zwraca uwagę na monotonię elewacji.

III nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych przyznano pracy konkursowej złożonej przez  Pracownię Architektoniczną 2XS ARCHITECTURE Rafał Socha (Dębica).

Uzasadnienie:

Praca charakteryzuje się ciekawą, nowoczesną formą architektoniczną i zagospodarowaniem umiejętnie wykorzystującym ukształtowanie terenu Na uwagę zasługuje odważne zastosowanie koloru elewacji, który jednocześnie identyfikuje odrębne strefy/funkcje.

Wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych przyznano pracy konkursowej złożonej przez autorów: mgr inż. arch. Annę Gajowiec, mgr inż. arch. Piotra Rożnowskiego, mgr inż. arch. Macieja Warota (Sosnowiec).

Uzasadnienie:

Praca wpisuje się w trendy budownictwa ekologicznego, a idea osady konsekwentnie wyrażona jest w formie architektonicznej obiektu.

Wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych przyznano pracy konkursowej złożonej przez HD Invest s.c. Dominik Depczyński, Tomasz Haska (Iława).

Uzasadnienie:

Praca wyróżnia się mnogością rozwiązań ekologicznych łącznie z wykorzystaniem dachów zielonych pod uprawę roślin użytkowych.

Konkurs na koncepcję architektoniczną szkoły na osiedlu Piastowskim w Iławie. Pozostałe prace.

Ilość zdjęć 38

Trzeba dodać, że choć zwycięska praca została wyłoniona, to nadal trudno o potwierdzenie, czy i ewentualnie kiedy inwestycja będzie przez miasto realizowana. Na 2019 rok na ten cel zapisano w budżecie kwotę 680 tys. zł z przeznaczeniem na zabezpieczenie kosztów konkursu, ewentualnie prac projektowych. Początkowo regulamin konkursu zakładał nagrodzenie zwycięzcy finansowo (co się stało), a także udzielenie mu zamówienia na realizację pełnego projektu (z czego zrezygnował obecny burmistrz Dawid Kopaczewski). Co zatem dalej z tą inwestycją? Dzisiaj trudno powiedzieć.

REKLAMALady D

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Maciej 26 ponad rok temu

  Pomysł ciekawy i warty uwagi... Przede wszystkim jednak potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. na tym osiedlu, które jeszcze jest w fazie zabudowy i rozbudowy. Brakuje wielu elementów scalających lokalną piastowską społeczność. Oczka wodne które mogły by stać się zaczątkiem skwerku bądź parku- zadbane stały by się miejscem spotkań i integracji. Place zabaw-często przylegające do siebie, odwalone na tak zwane jedno kopyto...Podejrzewam, że jest to wymóg na deweloperach którzy odwalają istną fuszerkę (w dobie nowoczesnych urządzeń dla wielu grup wiekowych, te same tandetne koniki i huśtawki wyglądają ja "kopiuj wklej". Na osiedlu z tak dużym potencjałem demograficznym brak centralnego placu zabaw? Jedyne do czego to doprowadzi to utworzenie osiedla sypialni, bez ducha,zintegrowania, i polotu. coraz gęstsza zabudowa i zniechęca osoby już tam mieszkające do zapuszczania korzeni. Deweloperzy walą ściemę byle tylko sprzedać jak najwięcej...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Monia 25 ponad rok temu

  Czas najwyższy żeby ktoś zainteresował się biedulkami z Osiedla Piastowskiego a nie małe dzieciaki będą jeździły autobusami do SP1.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Henry 24 ponad rok temuocena: 33% 

  A czemu nikt nie pisze ile na ten konkurs poszło kasy. Rozumiem nagroda dla zwycięzcy, ale dla reszty po co? To było niepotrzebne szastanie pieniędzmi. Najbardziej skorzystali Ci, którzy pieniądze otrzymali. I jeszcze nie wiadomo, czy obiekt będzie wybudowany... Bez głowy to wszystko.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 23 ponad rok temu

  A zgadnij kto tak rozdawał lekka ręką nie ze swojego?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~p1 22 ponad rok temuocena: 100% 

  Przypominam tylko delikatnie ze jak się zamierza budować taki obiekt, to .... przydałoby się być właścicielem działki. Obecny prywatny właściciel pewnie zaciera ręce z radości.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 21 ponad rok temuocena: 44% 

  W tym projekcie powinien byc basen rowniez, nowoczesna szkola potrzebuje tego, nie duzy basen by dzieci mogly bawic sie, miec jedna lekcje wf jako na basenie, przy okazji mozna po lekcjach miec otwarty objekt i kazdy by mogl korzystac, za jakas tam oplata by sie oplacalo. Taka szkola nowe miejsca pracy i mozliwosci. Ten projekt ladny co wygral, tylko dolozcie basen maly, to dla dzieci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 20 ponad rok temuocena: 57% 

  Nowy burmistrz woli rewitalizować starówkę niż zainwestować w osiedle młodych. Szkoda tylko kasy wyłożonej na ten projekt.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 19 ponad rok temuocena: 50% 

  Bardzo dobre rozwiązanie szkoły na Piastowskiej dużo dzieci tu jest ta część miasta bardzo się rozwinęła i jeszcze busy by mogły jeździć miejskie. A jak ktoś twierdzi że nie potrzebne jest takie rozwinięcie to zatrzymał się na latach 90 gdzie jeszcze nie było nic w tych okolicach miasta to nikt nie myślał o rozwinięciu tej części Iławy o szkoły itp.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eala 18 ponad rok temuocena: 80% 

  Taniej i lepiej dla wszystkich jest chodzić pieszo albo autobusem do SP1

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taktylko 17 ponad rok temuocena: 89% 

  Jeżeli już musi powstać, proponuję przystosowoć obiekt tak aby w przyszłości można było zaadaptować go na dom spokojnej starości. Myślę, że taka placówka ma większą przyszłość niż szkoła i przedszkole.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka prawda 16 ponad rok temuocena: 100% 

  Zanim pobudują to te wszystkie biegające maluchy będą już w szkole średniej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel Pan 15 ponad rok temuocena: 64% 

  Ludzie po co wam ta szkoła na tym osiedlu. Zmieńcie w końcu temat bo już się robi nudny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel Pan 14 ponad rok temuocena: 85% 

  Gdzie zaniedbane jak ono cały czas powstaje to po pierwsze ;P Mylisz pojęcia zachęcam do zapoznania się ze znaczeniem słów. Lipowy Dwór Gajerek Osiedle na Lubawskiej tam też są dzieci może też zbudujmy tam szkoły. A co z dziećmi z przydrożnych wsi ??? Cały czas dojeżdżają i znacznie dalej niż biedne dzieci z osiedla piastowskiego !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piastowski 13 ponad rok temuocena: 35% 

  Żałosna wypowiedź Obywatel Pan. Po to, że to ostatnie zaniedbane osiedle w Iławie. Nasze dzieci muszą być dowożone do miasta co generuje korki na Ostródzkiej i powoduje stratę czasu oraz pieniędzy. To jest najmłodsze osiedle, a jest całkowicie zapomniane i traktowane po macoszemu. Tylko przed wyborami ktokolwiek sobie o nim przypomina, a potem cisza.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec osiedla Piastowskie 12 ponad rok temuocena: 32% 

  Po to aby dzieci nie musiały dojeżdżać do szkół a mogły przejść się spokojnie do szkoły. Nie gadaj głupot jak nie wiesz. Na tym osiedlu mieszka mnóstwo dzieci w wieku szkolnym. Ale najlepiej zostawić ich, niech się rodzice martwią, bo takie pacany jak ty napiszą - po co wam szkoła. Burmistrz ma to gdzieś , musiałby sie ruszyć, a on nie ma o tym pojęcia, Dużo spraw w smartfonie nie załatwisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Chrobry 11 ponad rok temuocena: 79% 

  Pic i fotomontaż. Kopaczewski nie zamierza tam budować szkoły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piastowski 10 ponad rok temuocena: 73% 

  Niby skąd wiesz? Na razie nic nie mówił w tej kwestii, a ma sporo czasu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 9 ponad rok temuocena: 14% 

  Ps. Poczekajmy 5 lat, a przekonacie się o wysokości przyrostu demograficznego na tym osiedlu. Jedna ze szkół (obiekt) zostanie zlikwidowana i z całym majdanem przeniesiona do nowej na Piastowskim. Albo SP2 lub 4. W tamtej okolicy macie kumulację szkół, zas osiedle to jest legowiskiem dziadków. Tego nie pojmujecie, że dojdzie do burzenia starych blokowisk z płyty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Izunia 8 ponad rok temuocena: 67% 

  To fakt ze blisko siebie są szczególnie sp4 z sp5 i zapewne dojdzie do połączenia tych szkół w jedną na terenie piątki.Jest to duża szkoła z przyszłością.Czwórkę zamieni się w coś uzytecznego.A szkoła na Piastowskim jest niezbędna i jak najszybciej powinna być wybudowana wraz z przedszkolem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piast 7 ponad rok temuocena: 50% 

  Za 5 lat... Znowu czekanie. Dzieciaki rosną, najmłodsze osiedle czeka i czeka...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ete 6 ponad rok temuocena: 56% 

  Jak pobuduja szkołę ba osiedlu piastowskim to zkm zlikwidują bo to właściwie z tej części miasta dojeżdża do szkoły sp nr 1, 3

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piast 5 ponad rok temuocena: 50% 

  Nie, nie zlikwidują.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 4 ponad rok temuocena: 19% 

  Nie ma obawy, o ile zostanie rząd prorodzinny - bowiem mamy tu lawinowy przyrost demograficzny. Proszę o sondaż na plebanii, gdzie proboszcz ma w księgach zanotowane wzrastającą ilości chrztów. Ponadto Nowa Wieś rozbudowuje się na potęgę, a na ulicy Piaskowej też są dzieci. Wzmocnienie finansowe rodzin już z pierwszym dzieckiem powoduje że rodziny to formuła 2+2. Ten rząd poszedł drogą krajów zachodnich w zakresie pomocy społecznej. ZAŚ w Polsce mówią wrogowie, że ta pomoc to kiełbasa wyborcza. Owszem nie wykluczone że w pewnym sensie kiełbasa, ale ta kiełbasa będzie realizowana dalej. Ta szkoła, bez zagrożeń dla pozostałych, jest niezbędna. budowa jej na poważnie jest koniecznością i proszę pozostawić bałamutne komentarze. Polska musi się rozwijać. Polityką PO jest zmydlanie Polski i dołączenie Jej jako landu do Niemiec, nie do USA. Przecież wiadomo że UE to Niemcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nikt 3 ponad rok temuocena: 92% 

  Zobaczcie jak się dzielicie tylko ty PO lub PIS to jest smutne świadczy o tym że ludzie to głupi motłoch i nie ma swojego zdania tylko utożsamiają się z politykami. A politycy nie są alfami ludzie obudźcie się bądźcie sobą a nie platformowcem lub pisowcem. Jest coś jak inteligencja, moralność, uczciwość a najważniejsze rodzina.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojdyga 2 ponad rok temuocena: 17% 

  Zenobiusz a Ty chyba za PO co? Pieknie rozwinieta komunikacja w miescie? Moze Ty pomyliles Ilawe z Poznaniem co? Szkoła w tak rozwinietym osiedlu musi powstac. A Ty jestes z tych pieknie piszacych krzyczaczy mysli staroswieckiej. Czytaj dalej poezje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 1 ponad rok temuocena: 79% 

  Oj Owidiuszu ,chyba przyjąłeś ten pseudonim tylko po to by pisać bajki , ale "prawdziwy" Owidiusz był wybitnym poetą a nie bajkopisarzem. Piszesz że jest rząd prorodzinny i mamy lawinowy przyrost demograficzny - po prostu powielasz jakieś nie sprawdzone bajki ! Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ilość narodzin oscylowała w granicach 550 tys. i systematycznie spada np. w roku 2017 było ok. 400 tys narodzin natomiast w 2018 już tylko 388 tys. więc gdzie ten lawinowy przyrost demograficzny ? Szkoły które są w Iławie pustoszeją , więc głupotą było by wydawać kilkadziesiąt milionów tylko po to by zaspokoić czyjąś "idiotyczną" wizję .Jest w Iławie pięknie rozbudowana komunikacja miejska i dojazd do szkoły w granicach 10 - 15 minut chyba nie jest żadnym problemem. Na temat stosunków międzynarodowych nie będę się wypowiadał , bo widzę tylko płytką pisowską propagandę , która ma tak się do rzeczywistości jak Twój "lawinowy przyrost naturalny" pozdrawiam !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.6468 sekundy