REKLAMAT-mobile
REKLAMAAkademia

(Fot. materiały policji.)

Jedna zamówiła za pośrednictwem sieci meble ogrodowe, druga zaś kupiła w internetowym sklepie odzież. Choć zapłaciły za towar, do dzisiaj go nie otrzymały. Dwie mieszkanki powiatu iławskiego padły ofiarą internetowych oszustów. Stąd apel miejscowych mundurowych o to, by podczas zakupów przez Internet zachować ostrożność i zwracać uwagę na wiarygodność drugiej strony transakcji. 

Iławscy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy - wykorzystując pośpiech i roztargnienie - próbują wyłudzić pieniądze od osób kupujących w sieci.

Coraz więcej ludzi chętnie kupuje w Internecie. Mimo że takie zakupy są wygodne, bo można ich dokonać z domowego fotela, a dostawa jest realizowana pod same drzwi, to mogą też przysporzyć nam problemów. Coraz częściej zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z dokonanych w Internecie zakupów, albo padamy ofiarą oszusta lub złodzieja internetowego. 

Tak stało się w przypadku dwóch mieszkanek powiatu iławskiego. 

Pierwsza z nich, pomimo zapłaty za transakcję, nie otrzymała kompletu mebli ogrodowych. Natomiast druga z kobiet zakupiła przez portal internetowy odzież i pomimo zapłacenia za towar nie otrzymała ani zamówionej odzieży, ani nie zwrócono jej wpłaconych pieniędzy.

Sprawcy, wykorzystując nasz pośpiech, czy zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka, wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym, często fizycznie nawet ich nie posiadając.

Dlatego policja uczula:

  • kupując w sieci, kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć;
  • korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze;
  • sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań możemy tam zadzwonić;
  • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
  • kupując telefon komórkowy, zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji;
  • zamawiając sprzęt, zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
  • pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego, warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcję płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

f

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, zamówiony towar do nas nie dotrze, lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych - na numer 112. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
 

REKLAMANAJLAK
REKLAMAprofi

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.386 sekundy