REKLAMAAldortax
REKLAMAprofi

(Fot. Info Iława.)

Pogoda na bakier, przynajmniej podczas pierwszej części imprezy, za to organizacja i atmosfera na medal. Sobota w Iławie przebiegła w rytmie zawodów "Swimrun Ultra Jeziorak 2019". Trzeba przyznać, że najdłuższe polskie jezioro, obdarzone przez naturę mnogością wysp, okazało się wręcz wymarzoną lokalizacją dla zawodów w relatywnie nowym formacie, polegającym na naprzemiennym pływaniu i biegu.

Sobota, 18 maja - tę datę zapisujemy w lokalnych kronikach jako dzień, w którym nad Jeziorakiem zadebiutowała młoda, ale w ekspresowym tempie zyskująca gorących miłośników dyscyplina, swimrun.

Limit uczestników tej dziewiczej edycji imprezy pod nazwą "Ultra Jeziorak 2019" wyniósł dokładnie pół tysiąca. W Dobrzykach, Siemianach i Sarnówku startowali mieszkańcy Iławy i okolic, ale też przyjezdni z wielu innych polskich miast. Szczególnie mocno jest na listach startowych reprezentowana Warszawa i Trójmiasto. Jest też międzynarodowo: na zawody przyjechali nad Jeziorak m.in. Szwedzi, czyli reprezentanci kraju, który jest kolebką swimrunu. 

Do doświadczonych już organizatorów, którzy stoją za pierwszymi w Polsce - premierowymi zawodami swimrun, zorganizowanymi w 2016 roku nad Jeziorem Solińskim w Bieszczadach, dołączyły miejscowe samorządy. I tak - wśród organizatorów należy wymienić: Fundację Kocham Góry wraz z firmami Sport Event Group i Sport Event Marketing oraz ich lokalnych partnerów: Powiat Iławski, Miasto Iława, Gminę Iława i Gminę Zalewo. Samorządowcy postanowili wesprzeć pomysł, by Jeziorak - najdłuższe polskie jezioro, z którego słyną nasze okolice, stał się drugą lokalizacją wyścigu Swimrun Poland.

Czym zatem jest swimrun?

- Jedną z najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających dyscyplin sportowych na świecie! - przekonują organizatorzy dzisiejszych zmagań. - Takie zawody to miejsce spotkania osób, które nie boją się na własnej skórze doświadczyć majestatu natury. Swimrun to wyjątkowe wyzwanie, które polega na pokonywaniu dystansu jedynie przy pomocy własnych mięśni, naprzemiennie biegnąc lub płynąc na otwartych wodach w zależności od naturalnego ukształtowania terenu - dodają.

Istotną częścią tego młodego formatu jest wzajemne wspieranie się uczestników w każdym z dwuosobowych teamów. O tym, jak jest to istotne, świadczy wprowadzenie do regulaminu zawodów "Ultra Jeziorak 2019" kar (w postaci doliczanych minut) za rozdzielenie się zawodników na odległość większą niż 10 metrów. To, w ocenie organizatora, sytuacja, w której partnerzy nie są już w stanie efektywnie sobie wzajemnie pomagać. Trzecia taka kara czasowa oznacza automatycznie dyskwalifikację, a za całkowitą utratę kontaktu z partnerem, np. stracenie go z oczu po wyjściu na brzeg lub podczas biegu, teamowi grozi natychmiastowe wykluczenie z zawodów. Teamy to dwóch mężczyzn, dwie kobiety, albo też pary mieszane.

Rywalizację rozegrano na trzech dystansach.

Ultra. Najdłuższa trasa. Teamy, których limit na tym dystansie ustalono na 75, do pokonania mają tutaj łącznie 36 km, z czego 31 km to bieg, a 5 km - pływanie. Jest 13 odcinków pływackich. Start o 8:30 w Dobrzykach.

2/3 Ultra. Tutaj także limit uczestników ustalono na 75 teamów. Do pokonania jest łącznie 26,5 km, z czego 23,5 km to bieg, a 3 km - pływanie. Jest 8 odcinków pływackich. Start o godzinie 10:00 w Siemianach.

1/3 Ultra. Cały dystans to 11,5 km, z czego 10 km to bieg, a 1,5 km - pływanie. Jest 5 odcinków pływackich. Limit uczestników to 100 par. Start o godzinie 11:00 w Sarnówku.

PONIŻEJ WYNIKI - PIERWSZE PARY NA MECIE DLA KAŻDEGO Z TRZECH DYSTANSÓW


ULTRA
1. Łukasz Lis/Tomasz Kowalczyk, 04:10:32 (Warszawa).
2. Johan Siedberg/Tommy Kallberg, 04:18:45 (Sparor, Szwecja).
3. Sławomir Banacki/Maciej Szymański, 04:24:41 (Warszawa).

2/3 ULTRA
1. Izabela Sobańska/Igor Lewandowski, 04:21:33 (Drużbice).
2. Maciej Lewandowski/Marcin Lewandowski, 04:21:42 (Gdynia).
3. Piotr Zientalski/Marcin Miotk, 04:33:53 (Gniezno).

1/3 ULTRA
1. Marek Biegała/Marta Kalinowska-Biegała, 03:49:36 (Gdańsk).
2. Adam Lejman/Olaf Kacperski, 03:52:58 (Warszawa).
3. Karol Drejer/Katarzyna Krygier, 03:54:40 (Gdańsk).


Wszystkim, którzy ukończyli wymagające zawody,  serdecznie gratulujemy!

Sobota w rytmie swimrunu. Za nami pierwsze zawody Jeziorak Ultra 2019.
Zdjęcia: Info Iława.

Sobota w rytmie swimrunu. Za nami pierwsze zawody Jeziorak Ultra 2019.

Ilość zdjęć 112

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAgeodeta
REKLAMAPellet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAKOMA
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 1.3632 sekundy