REKLAMAZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 czerwca 2019, 14:59 komentarzy 12

(Fot. Info Iława.)

19 czerwca 1949 r. utworzono w Iławie Więzienie Karne. Od tego czasu iławska jednostka penitencjarna kilkukrotnie zmieniała nazwę. Na 1 Maja mieściło się Centralne Więzienie w Iławie, później Zakład Karny w Iławie, następnie Rejonowy Zakłady Karny w Iławie, który wreszcie ostatecznie przekształcono w Zakład Karny w Iławie, która to nazwa obowiązuje do dziś. 

Za nami oficjalne obchody 70-lecia Zakładu Karnego w Iławie. Miały bardzo uroczysty przebieg.

70-lecie Zakładu Karnego w Iławie.

Ilość zdjęć 106

Uroczystość poprzedziła msza święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej Jacka Jezierskiego odprawiona w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali, prowadzeni przez muzyków iławskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, w asyście Kompanii Honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie i pocztów sztandarowych, przed ratusz miejski, gdzie odbyła się główna część obchodów. Była okazją do okolicznościowych przemówień, przedstawienia rysu historycznego jednostki (dostępny poniżej), a także nadania wyższych stopni służbowych i odznak oraz udzielenia wyróżnień.

Uroczystościom towarzyszyły pokazy sprzętu i umundurowania Służby Więziennej, a także elementów historycznych. W galerii jazzowej w dniu uroczystości odbywa się piknik historyczny z niespodziankami i atrakcjami po oficjalnej części uroczystości. W tym samym miejscu można też obejrzeć wystawę zdjęć z kronik Zakładu Karnego w Iławie.


70-LECIE ZAKŁADU KARNEGO W IŁAWIE 1949 - 2019

Historia Zakładu Karnego w Iławie

Zakład Karny w Iławie początek swojej historii zawdzięcza decyzji podjętej w 1890 roku o przeniesieniu tu nowo utworzonego Pruskiego 152. Pułku Piechoty. Na jego potrzeby miasto sprzedało grunty o powierzchni ponad 5 000 ha, na których w latach 1898-1906 przy dawnej drodze Jamielnickiej wybudowano potężny kompleks koszarowy imienia feldmarszałka Gebharda Leberechta von Bluchera. Powstały tu działownie artyleryjskie, stajnie, budynki gospodarcze i mieszkalne, które funkcję swą spełniały do II wojny światowej. W 1904 roku zmieniono plany i w nowo wybudowanych koszarach rozlokowano 35. Pułk Artylerii Konnej. 11.11.1918 roku po 123 latach zaboru Polska odzyskała niepodległość. W tym dniu przejęto wszystkie więzienia w strefie okupowanej przez Cesarstwo Niemieckie i powstała Straż Więzienna. Od kwietnia 1945 roku do 15.06.1949 roku rozkazem generała brygady Stanisława Radkiewicza utworzono Więzienie Karne w Iławie, a także Dział Pracy i Inspektorat Szkolny. 26.06.1949 roku pierwszym naczelnikiem więzienia został ppor. Jerzy Groszewski. Następnego dnia przybył tu pierwszy transport funkcjonariuszy i więźniów z Bartoszyc, by przejąć obiekty od wojska i na powierzchni 8,29 ha zorganizować więzienie. W październiku 1950 roku więzienie przeznaczono wyłącznie dla skazanych młodocianych, jednakże od 1955 roku karę pozbawienia wolności odbywali tu głównie funkcjonariusze wojska, milicji, straży więziennej, rolnicy nie oddający kontyngentów i dobrze sprawujący się dorośli. W sierpniu 1953 roku na potrzeby skazanych uruchomiono duży ogród i hodowlę trzody chlewnej. Na początku listopada 1981 roku Zakład Karny w Iławie został wyznaczony jako Ośrodek Odosobnienia dla Internowania podczas stanu wojennego, funkcję pełnił do 28.06.1982 roku. 10.01.1982 roku pierwszym nieetatowym kapelanem więziennym został ks. proboszcz Lucjan Gellert. W latach 70-tych XX wieku budynki wybudowane w stylu neobarokowym przebudowano, rozbierając spadziste dachy i nadając im prostą formę. 1.1.2009 roku po kapitalnym remoncie dawnych hal produkcyjnych uruchomiono oddziały półotwarte. W styczniu 2017 roku zakończono termomodernizację budynków mieszkalnych i administracji. Dziś Zakład Karny w Iławie o pojemności 1 272 osadzonych z 16 oddziałami jest zakładem typu zamkniętego i półotwartego dla mężczyzn pierwszy raz odbywających karę oraz na młodocianych. Posiada m.in. areszt, oddział terapeutyczny, Centrum Kształcenia Ustawicznego z warsztatami szkolnymi. Obecnie 18. kierownikiem jednostki jest dyrektor mjr Jarosław Stawski.

Źródło opracowania historycznego: materiały jednostki. 


ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK
REKLAMAipb

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~6 12 ponad rok temu

  a gdzie są ci co najbardziej zasługują na pochwały i wyróżnienia no tak pracują bo kto za nich wykona pracę ich by było zdecydowanie więcej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Co prawda to prawda 11 ponad rok temuocena: 53% 

  Przeciez to chrzescijanski narod. Chyba, ze popadles w niemiecko francuską propagande i jestes islamistą. Im dluzej kosciol bedzie w Polsce wazny tym pozniej ciapaki beda gwalcic wasze zony.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Właśnie 10 ponad rok temuocena: 60% 

  Święte słowa. Ale ciemnogrod to zrozumie jak juz bedzie za późno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 9 ponad rok temuocena: 38% 

  Kościół kolego będzie zawsze w Polsce PIERWSZY! Niedoczekanie Twoje że będzie inaczej. Wszyscy na Mszy Świętej, poza naszym tatusiem z Ratusza, wyznawcą religii LGBT. Wszyscy to znaczy ci co dawniej należeli do PPR PPS PZPR nawet z d N Z Z Solidarność.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gobdur 8 ponad rok temuocena: 50% 

  Co za żenada... Kościół na pierwszym planie... średniowiecze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bun 7 ponad rok temuocena: 67% 

  Hmm dobre kadry ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cdfgh 6 ponad rok temuocena: 67% 

  Rodzinne buha ha ha ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 5 ponad rok temuocena: 0% 

  Kiedy strajkujecie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenobiusz 4 ponad rok temuocena: 45% 

  Faktyczne jaja ! Urząd państwowy , rocznica istnienia Zakładu Karnego , a tu najważniejsze osobistości to same klechy :( Można kasę doić ? Można !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~XxX 3 ponad rok temuocena: 50% 

  Nie twoja impreza, więc nic ci do tego co na stole, Ćwoku!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obserwator 2 ponad rok temuocena: 54% 

  Bez klechów ani rusz...…...zawsze i wszędzie...…..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ada 1 ponad rok temuocena: 60% 

  A co cię to obchodzi?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4257 sekundy