REKLAMAZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 lipca 2019, 12:23 komentarzy 2

(Fot. Archiwum własne.)

Nie należy kąpać się w fontannach, pływać w nich, moczyć nóg, a pod żadnym pozorem nie wolno pić z nich wody – przypomina warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Fontanny pełnią funkcje ozdobne, są elementami architektury, w związku z tym woda w nich nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską mętnością i w związku z tym błędnie uważana jest za wodę czystą, w której można zażywać kąpieli.

- Fontanny mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia osób, które wykorzystują je jako miejsce do kąpieli. Biorąc pod uwagę fakt, że są zlokalizowane na terenach otwartych, w wodzie w fontannach mogą występować różnego typu zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty) oraz od ludzi. Możemy też mieć do czynienia z zanieczyszczeniami chemicznymi niewiadomego pochodzenia niebezpiecznymi dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla małych dzieci - ostrzega Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

Fontanny są również źródłem aerozolu wodnego, który może zawierać bakterie z rodzaju Legionella. 

- W przypadku wdychania rozpylonych drobinek wody może dojść do zachorowania na niebezpieczną i śmiertelną chorobę legionelozę (przebiega jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac) - przestrzegają inspektorzy.

Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów. W przypadku Iławy jest to Urząd Miasta w Iławie, który umieścił przy lokalnych fontannach informacje o zakazie kąpieli.

WMSSE/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Blue Fifty Polska 2 ponad rok temu

    Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu! Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~No nieźle 1 ponad rok temuocena: 100% 

    W Iławie kąpanie jest przecież na porządku dziennym...

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5266 sekundy