REKLAMAprofi
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 października 2019, 12:33 komentarzy 9

(Fot. Czytelnik/nadesłane.)

Ktoś uznał, że okazały buk, będący pomnikiem przyrody, rosnący przy skrzyżowaniu dróg na Siemiany i Starzykowo w Gardzieniu (gm. Iława) to właściwe miejsce, by... przybić do niego gwoździami reklamę skupu bydła. Zmartwiło to Czytelnika, a jego niepokój podzielają eksperci. Takie działanie to praktyka równie powszechna, co szkodliwa - komentuje na naszą prośbę przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a Urząd Gminy w Iławie zapowiada pouczenie niefrasobliwego "reklamodawcy".

- Piękny, stary buk - pisze Czytelnik portalu. - Na nim tabliczka informująca, iż jest to pomnik przyrody, ale... nie tylko. Jest też przybita gwoździami reklama.

g

Sprawę skonsultowaliśmy z ekspertami od ochrony środowiska. 

- Niestety przybijanie do drzew gwoździami reklam, czy ogłoszeń jest w naszym kraju praktyką powszechną. Nie powinno się tego robić, ani w przypadku pomników przyrody, ani w przypadku żadnych innych drzew, bo wpływa to negatywnie na ich funkcjonowanie - powiedziała nam Justyna Januszewicz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, po szczegóły odsyłając do gminy, bo to właśnie samorządy zajmują się kwestiami ochrony pomników przyrody.

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Gminy w Iławie, obecnie w użyciu jest wykaz miejscowych pomników przyrody liczący 41 pozycji. Z tego część to pojedyncze drzewa, a część grupy drzew, aleje, szpalery. Wykaz jest obecnie aktualizowany, bo powstawał w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, a od tego czasu stan faktyczny uległ zmianom i wymaga weryfikacji. Chcielibyśmy, by ten proces stał się okazją do tego, by lepiej zaprezentować mieszkańcom nasz lokalny zasób pomników przyrody - słyszymy w gminnym referacie rozwoju lokalnego i promocji.

Co do reklamy skupu bydła urząd zapowiada interwencję i pouczenie dla promującego się w ten sposób przedsiębiorcy, by ściągnął ogłoszenie i zaniechał umieszczania podobnych w przyszłości.

Reklamy przybite do drzew gwoździami - zdaniem ekspertów to praktyka równie powszechna co szkodliwa.
Zdjęcia: nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.

Pomnik przyrody... reklamą skupu bydła. Czy tak powinno być? - pyta Czytelnik z gminy Iława

Ilość zdjęć 4

REKLAMAwardrom2

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Leśnik 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Gwóźdź temu drzewu tyle zaszkodzi co tobie tatuaż . Cześć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~taka prawda 8 ponad rok temuocena: 100% 

  prawdopodobnie ten znaczek z orzełkiem po prawej , jest przybity ew. przykręcony, i co na to wybitni i ekolodzy, i obrońcy zabytków ??? NIC na to , bo tego nie widzieli.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wybaczmy im 7 ponad rok temuocena: 100% 

  masz rację ~Leśniku~ a nawet więcej , bo wytatuowani ekolodzy jeszcze nie udwodnili , w jaki sposób , ten gwóźdź zaszkodził. ale nawiedzeni zawsze gadać po swojemu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ależ! problem !!! 6 ponad rok temuocena: 41% 

  takich i podobnych drzew jest bez liku, dużo więcej niż tzw. obrońców i ekologów , którzy nie są stanie nawet tych drzew policzyć, Polska pomnikami przyrody stoi , a nawiedzeni zawsze będa gadać "swoje",,,,wybaczmy im. Czy ten POMNIK PRZYRODY, został właściwie oznakowany ? Jeżeli tak to ja do tego monstrum już nie podejdę na pewno, żeby nie było na mnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a. 5 ponad rok temuocena: 54% 

  Masz coś z głową?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dżef 4 ponad rok temuocena: 75% 

  Drzewo z prawej strony z tabliczką to faktycznie buk, ale to z lewej ma chyba zbyt chropowatą skórę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel 3 ponad rok temuocena: 50% 

  Jeżeli wykaz pomników przyrody na terenie gminy był aktualizowany w 80 latach to ja się pytam co przez ten ?? okres do dzisiaj robili pracownicy wydziałów ochrony środowiska ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~The Eye 2 ponad rok temuocena: 57% 

  Spali na biurku i pili kawę za pieniądze z twoich podatków, cymbale jeden :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~eko 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Zapewne zajmowali się donosami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMApracownia psychologiczna
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPrzystan
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4674 sekundy