REKLAMAGaraże_Tynkowane
REKLAMAzielona aleja
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 grudnia 2019, 11:18 komentarzy 36

(Z archiwum Andrzeja Rochowicza.)

Dokładnie 38 lat temu wyrwał ze swojego domowego kalendarza kartkę. Pieczołowicie przechowywana przetrwała do dzisiaj. Dotarł też do protokołu ze zbiorów Archiwum Państwowego w Olsztynie, dokumentującego posiedzenie egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR w Iławie, które odbyło się dokładnie w dniu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Dzisiaj, w 38. rocznicę tego mrocznego dnia, niezwykłymi archiwaliami dzieli się z Czytelnikami portalu infoilawa.pl Andrzej Rochowicz.

KARTKA Z KALENDARZA

13 grudnia 1981 roku - dzień wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To była mroźna niedziela. Jak przypomina kartka z domowego kalendarza Andrzeja Rochowicza z Iławy, imieniny miały tego dnia obchodzić Łucja i Otylia. Wydawca kalendarza, który miała w domu rodzina Państwa Rochowiczów, na ten dzień wybrał do publikacji wiersz "W ta­kiej ci­szy sły­sza­ła, jak na go­dzin stop­nie..." Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

- 38 lat temu tę kartkę z kalendarza ostrożnie wyrwałem i schowałem. Przetrwała do dziś - mówi właściciel pamiątki, Andrzej Rochowicz.

IŁAWA. TOWARZYSZE O STANIE BEZPIECZEŃSTWA PO WPROWADZENIU STANU WOJENNEGO

13 grudnia 1981 roku Iława z pewnością nie była w centrum politycznych wydarzeń w Polsce. Ale i tu, jak do innych miast, miasteczek i wsi, dotarł wraz z mroczną wiadomością strach. O godzinie 10:00, jak wynika z archiwalnego dokumentu, do którego dotarł Andrzej Rochowicz, zebrała się egzekutywa Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Iławie. Miało to miejsce na ul. Kościuszki 14. 

- Tematem posiedzenia Egzekutywy było zapoznanie się z informacją przedstawioną przez I sekretarza KM PZPR Tow. M. Żuka oraz Komendanta MO J. Lempka o stanie bezpieczeństwa w atmosferze politycznej po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce - czytamy w protokole.

Z dokumentu dowiadujemy się również, kto uczestniczył w spotkaniu - do wglądu poniżej.

Źródło: Archiwum Państwowe w Olsztynie. Komitet Miejski PZPR w Iławie, nr Zespołu 1163, sygn. 28.

Andrzejowi Rochowiczowi dziękujemy za przekazanie do publikacji ciekawych archiwaliów.

REKLAMAPakersi

36Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Wolny z wyboru 36 ponad rok temuocena: 24% 

  A zabolało wy kacze hu...Je. ha ha ha tak właśnie obok partii obok milicji A jednak wszystko w domu nawet ptasie mleczko. Było pięknie. Szacunek do człowieka stojącego obok. Bezinteresowny. A dziś co macie wy dupolizy za 500+ .nienawiść i zawść. Dlaczego jest nas młodych więcej za granicą niż w kaczogrodzie bo to kaczogród który tylko patrzy na swoją dupe i stołki obsadza. A wy aż nim murem stolicę z obrazkiem T.W. Wojtyły. I matki jakiegoś Boska. Ha ha. C.oknijcie mnie wy wszystkie skrajnie prawicowe zboczuchy. Ha ha.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~> 35 ponad rok temuocena: 100% 

  Ty gnido dworska ! Przez z naszych oczu! Na Lecha Kaczyńskiego plujesz który prawdę o Rosji powiedział w Gruzji; za co został śmiertelnie ukarany. Przecież ten samolot-ot tak się nagle nie rozleciał w powietrzu, przy lądowaniu w krzakach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Wolnego 34 ponad rok temuocena: 91% 

  towarzyszu Wolny, myślałem że wiecie i rozumiecie , ale widzę że w dalszym ciągu towarzyszu żyjecie w swoim świecie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 33 ponad rok temuocena: 57% 

  Ty prostaku, pamiętaj, przyjdzie czas kiedy do Matki Polski na kolanach wrócisz , by cię ratowała. To ja Ci ślę takie życzenia: "Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb wigilijny, Najtkliwsze uczucia przekazując w tym chlebie"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaruzel 32 ponad rok temuocena: 83% 

  Lepszy stan wojenny niż rządy platformy i wiele ich złodziejskich afer(Ambert=Gold)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wolny z wyboru 31 ponad rok temuocena: 24% 

  Urodziłem się 7 lat przed wprowadzeniem stanu wojennego. W moim domu nikt nie był internowany Ani nikt do parti nie należał więc nie mówimy że byliśmy meczennikami za wolność Polski. Trzeba było tak jak w mojej rodzinie siedzieć cicho i robić swoje. Mieliśmy wszystko. Segment " Kopernik " z machoniu , Nowa skodę i nowego fiata. Nie wspomnę o mięsie słodyczach butach kawie cukrze i wszystkim czego brakowało. My mieliśmy wszystko nawet materiały budowlane bo zbudowaliśmy w tym czasie dwa domy. A w kaczystanie kogo stać na dwa nowe auta i zbudowanie dwóch domów. Trzeba było mieć lep na karku i kombinować życie było lepsze , sąsiedzi pomagali sobie nawzajem A dziś sąsiad to Was ewentualnie do skarbowego podpie.......Oli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lewy pomocnik 30 ponad rok temuocena: 100% 

  Jak się ma podstawowe wykształcenie dzieciaku to z 500 plus domu nie zbudujesz które pobierasz a tu trzepiesz jęzorem i nic do tematu nie wnosisz.lepiej żyć jako wolny człowiek za rządów Pis niż na usługach Niemca ...Po za tym nikt tu cię nie trzyma źle ci w Polsce wrota otwarte działaj żyj wróć i pokaż nam jak się buduje 2 domy na które sam zapracowałeś w polityce UE i obrońcó Demokracji...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 29 ponad rok temuocena: 60% 

  I tak trzymać dalej. Cisze będziesz dalsze zajedziesz. Czy obecnie to nie inaczej. Ale za cicho też nie należy być. Czasem trza beknąć puścić głośnego bąka po salonie, ale i PIS opierdolić dla zasady, 500+ brać. Ale taka była prawda, czasem tylko.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wstyd 28 ponad rok temuocena: 57% 

  W posiedzeniu uczestniczyli: tow. Ryszard Zabłotny............

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 27 ponad rok temuocena: 20% 

  Zadem wstyd, Rychu był fest towarzysz. Dobrze ze nie był sekretarzem niejaki Sowul, któren go zmienił potem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 26 ponad rok temuocena: 60% 

  PAMIĘTAJCIE! LECHU BOLEK BYŁ JEDYNYM POLAKIEM KTÓRY DOBRZE WYSZEDŁ NA STANIE WOJENNYM

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Radius 25 ponad rok temuocena: 100% 

  KTO Z IŁAWIAKÓW ZOSTAŁ POSADZONY, INTERNOWANY W MIEJSCOWYM Z K NA 1 MAJA. TAM DZIŚ PEWNI PANOWIE KWIATY SKŁADALI.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~.... 24 ponad rok temuocena: 44% 

  Kawa za Gomółki była w paczkach 250 g, pakowana w srebrnym opakowaniu, albo Mocca w puszce małej . To była prawdziwa kawa, bowiem zapach roznosił się po całej chałupie. A mój teść gadał mi tak. Jak się pije kawę w tylko niedzielę po obiedzie, to i smakuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolek 23 ponad rok temuocena: 100% 

  pamiętam podchody pachołków, którzy próbowali z normalnych zrobić kapusiów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ble ble 22 ponad rok temuocena: 48% 

  "To macie " jest do wszystkich skrajnie prawicowych dupowlazow niczym nie różniących się od tej części islamistów którzy bomby podkladaja. Podejrzewam że gdyby tyl(o nadarzyła się okazja to na starym mieście stał by szafot i wszyscy o poglądach innych niż prawicowo pisowsko katolickie tam by kończyli.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Ble ble 21 ponad rok temuocena: 88% 

  a czerwona władza ludowa chciała odrąbywać ręce ,,, pamiętasz może ""kto nie z Mieciem , to go zmieciem" ale może jesteś za młody , żeby to pamiętać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janusz 20 ponad rok temuocena: 50% 

  Zapewne siedzisz w oparach śmierdzących onuc , stąd ten wydumany komentarz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1 19 ponad rok temuocena: 83% 

  Aberracja?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Me 18 ponad rok temuocena: 82% 

  Po ziołach tak byś nie majaczył, to chyba twoje skarpety tak cię najarały...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~młody 17 ponad rok temuocena: 23% 

  za komuny było lepiej teraz jest syf.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 16 ponad rok temuocena: 75% 

  Do uff - przecież czasem wisiały na hakach serdelki, więc się nie czepiaj. Dlatego właśnie podnoszą głowy bo młodzi tego nie pamiętają i dają się zwieść...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uff!! 15 ponad rok temuocena: 85% 

  Ty to chyba "młody" duchem, skoro tak tęsknisz do octu na półkach i pustych haków w mięsnym...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ble ble 14 ponad rok temuocena: 44% 

  Dzięki nim macie wyksztalcenie mieszkania i co niektórzy nadal ciepłe posadki. A kraczecie w innym języku. Tam gdzie ciepło w dupe tam ja wtulacie dwulicusy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zbych 13 ponad rok temuocena: 75% 

  Wykształcenie, mieszkania , darmowa służbę zdrowia mamy dzięki własnej pracy i zbieranym daninom ( podatkom , opłatom itp. ) Nikt nie dostał od komunistów nic za darmo , oprócz upodlenia . Tak komunistów jak i kapitalistów obowiązują te same zasady ekonomii. Nie pisz że od komunistów dostaliśmy to lub tamto, to świadczy o twojej indolencji intelektualnej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yyy 12 ponad rok temuocena: 75% 

  To może odwróćmy pytanie i przeanalizujmy CO BYŚMY MIELI gdyby nie oni i kontrolowana "gruba kreska", wyprzedaż majątku narodowego oraz przejęcie pozostałego majątku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak 11 ponad rok temuocena: 71% 

  jak to DZIĘKI NIM ??? mieszkanie ??? / swoi dostali /jakie wykształcenie dzięki nim ? może leninowsko-małksitowska nauka o pałti./ szkoda klawiatury.. do kogo?? to MACIE? piszesz ~~Ble ble ~~

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 10 ponad rok temuocena: 42% 

  Hej, dupki dzięki tym komuchom pokonczyliscie szkoły i mogliście żyć bezpiecznie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~och dzięki ci za wykład Xxx 9 ponad rok temuocena: 83% 

  a skąd tak dobrze pamiętasz tą starą komuszą gadkę ??? czyżbyś ukończył jakiś uniwersytet marksizmu- leninizmu ? Komuchami się brzydzę i tyle.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Xxx 8 ponad rok temuocena: 100% 

  jak czytam co ty piszesz /to nie nazwę ciebie półdupkiem/ tylko powiem , że skądś to znam: bo dokładnie taki cytat słyszałem w stanie wojennym, tylko zamiast "pokończyliście szkoły" było "bylibyście świniopasami. " taka była filozofia przewodniej siły narodu,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Yyy 7 ponad rok temuocena: 67% 

  Ewentualnie dostać kulkę ob UB w więzieniu pod "sprawiedliwym" procesie. Lu też skończyć jak k.s Jerzy Popiełuszko i nikt, nawet obecna władza nie chce sprawy ruszyć o co zabiega od lat Wojciech Sumliński.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lewy pomocnik 6 ponad rok temuocena: 74% 

  Ale wam iławskie komuchy po 38 latach dopiekło. Nawet radny Rozborski tak was nie przypalił - wy psie juchy jedne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 5 ponad rok temuocena: 24% 

  RODO !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olga. 4 ponad rok temuocena: 87% 

  Rodo nie obowiązuje ponurej krwawej historii stanu wojennego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ty 3 ponad rok temuocena: 89% 

  Nie ma imion rodziców, nie ma dat urodzin, nie ma miejsc urodzin, nie ma adresów zamieszkania!!! Więc spokojnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Owidiusz 2 ponad rok temuocena: 69% 

  Nie ubek, a q...a

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rodo srodo 1 ponad rok temuocena: 73% 

  Coś Cię boli ubeku?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4803 sekundy