REKLAMAWardrom
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 maja 2020, 15:43 komentarzy 2
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. "Drive-thru" działa przy iławskim szpitalu, tuż obok SOR-u, przez 2 godziny dziennie. (Fot. Info Iława.)

11 maja Powiatowy Szpital w Iławie uruchomił mobilny punkt poboru wymazów w kierunku COVID-19 metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu.

W całym województwie warmińsko-mazurskim, gdzie kwarantanną jest obecnie objętych około 2600 osób, działa już 18 punktów pobrań wymazów od pacjentów przebywających na kwarantannie. 

- Każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 11 dniu jej odbywania, otrzymuje sms informujący o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań wymazów pod kątem zarażenia koronawirusem celem wykonania badania w kierunku COVID-19. Badanie jest zalecane, ale dobrowolne - informuje Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

SMS ma następujące brzmienie:

W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia.

Właśnie jeden z takich punktów stworzono w Iławie, przy Powiatowym Szpitalu. Punkt działa tuż obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Personel podchodzi do samochodu, w którym przebywa osoba i pobiera wymaz z gardła. Osoba nie wysiada z samochodu. Cała procedura trwa kilka minut.

- Do punktu mogą zgłaszać się osoby przebywające na kwarantannie, które powiadamiane są przez sanepid o takiej możliwości, a następnie telefonicznie rejestrują się w naszym szpitalu na konkretną godzinę pobrania wymazu - wyjaśnia Żaneta Jończak, kierownik działu organizacyjnego w iławskim szpitalu. - W ostatnich dniach otrzymaliśmy 200 wymazówek z Ministerstwa Zdrowia i 20 z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie - dodaje. 

Na dzień dzisiejszy wymazy pobierane będą przez 2 godziny dziennie przez siedem dni w tygodniu.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Oka 2 6 miesięcy temu

    Co z innymi osobami które chciałyby się przebadać?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Olka 1 6 miesięcy temu

    Drive-thru ,tak tylko pytam,czy już nam polakom zabrakło polskiego słownictwa?

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3012 sekundy