REKLAMAGaraże
My center
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lipca 2020, 11:43 komentarzy 11

(Zdjęcia: Adam Olszowski.)

Drewniana, wysoka na 49,5 metra wieża widokowa w koronach drzew, z prowadzącą na jej szczyt ponad kilometrową ścieżką przyrodniczo-edukacyjną - taka unikalna konstrukcja istnieje w Krynicy-Zdroju w województwie małopolskim. Druga, bliźniacza powstanie w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim - ujawnia właściciel tutejszego ośrodka narciarskiego.

Inwestor zaskoczył rozmachem. Atrakcja turystyczna, której budowa rozpoczęła się niespełna 30 km od Iławy, ma szansę ożywić ruch turystyczny w naszym regionie.

Obiekt powstanie przy ośrodku narciarskim Kurza Góra, największym tego typu w północnej Polsce. Wśród funkcjonujących tutaj atrakcji dodatkowych można wymienić lodowisko i kompleks tubingowy. Teraz istniejącą infrastrukturę uzupełni ogromna wieża widokowa.

- Przejeżdżając obok naszego ośrodka, na pewno zauważyliście, że coś się dzieje... Koniec domysłów! - podaje Kurza Góra. - Na zdjęciach możecie zobaczyć wieżę widokową Krynica-Zdrój, która ma blisko 50 metrów wysokości, a prowadzi do niej ponad kilometr drewnianej ścieżki! Jak na razie jest to jedyna taka wieża w Polsce, ale już niedługo... Bliźniacza wieża stanie na terenie naszego ośrodka!

Na razie inwestor nie ujawnia dalszych szczegółów - na te, jak podaje, trzeba jeszcze chwilę zaczekać. W międzyczasie warto się przyjrzeć już istniejącej wieży w Krynicy-Zdroju, bo obiekt w Kurzętniku będzie budowany na jej podobieństwo. Wieża w słynnym małopolskim uzdrowisku ma 49,5 metra; posadowiono ją na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m), wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. 

- Do wieży prowadzi specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów - czytamy w oficjalnych materiałach dotyczących tej atrakcji turystycznej. - Przy projektowaniu ścieżki pierwszy raz w Europie zastosowano w dwóch miejscach system piętrowej ścieżki. Dzięki zastosowaniu wyjątkowego drewna z robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie potęguje doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy. Łączna długość ścieżki wynosi 1 030 metrów. Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest mierząca 60 metrów zjeżdżalnia. 

- Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6-osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą - podaje jeszcze właściciel. - Do wieży prowadzi ścieżka w koronach drzew. Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne i wyjątkowe drzewa, takie jak: buki, jodły oraz świerki. Ten wyjątkowy projekt jest pierwszym tego typu w Polsce i w Europie i ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. To najwyższa drewniana wieża widokowa, zaprojektowana i wykonana przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli.

Wejście na wieżę kosztuje 49 zł (bilet normalny) i 42 zł (ulgowy). Otwarcie obiektu w 2018 roku cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów. Cytowany przez PAP przedstawiciel władz województwa małopolskiego, które przekazało na tę inwestycję dotację unijną, nazwał wieżę nowym turystycznym hitem Krynicy-Zdroju. Z kolei Radio Zet zwróciło uwagę, że "imponująca konstrukcja", której budowa trwała kilkanaście miesięcy, to - pod względem wysokości - odpowiednik 17 pięter. Z kolei Maciej Szymański z Areny Słotwina, na którego powołuje się Fakt, przyznaje, że podobna ścieżka powstała na Słowacji w Tatrach, ale tam jest ona metalowa; tutaj natomiast mamy do czynienia z drewnem akacjowym, które długo zachowuje swój charakter. Wśród licznych tytułów, które zainteresowały się inwestycją, była też Polska Times. Tutaj obiekt jest nazywany "unikatowym na skalę europejską".

Czy i w nasze strony wieża przyciągnie rzesze turystów? Na pewno jest na to duża szansa!

Zobaczcie na załączonych materiałach, jak będzie wyglądała wieża.  

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Adam Olszowski.
Wideo: Wieża widokowa Krynica-Zdrój.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

11Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Heniek 11 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Szkoda słów. Spalone spichlerze nad Małym Jeziorakiem, spalony młyn, kamienice przy Kościuszki obłożone styropianem, unikatowa wyspa bez pomysłu...........chcecie jeszcze?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jojo 10 6 miesięcy temuocena: 50% 

  Ta wieża powstaje dziędzi Dajwidowi Bezjajecznego on wszytko załatwił buhahahahahahahahahah

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 9 6 miesięcy temuocena: 63% 

  Szkoda że byłemu burmistrzowi zabrakło odwagi, by coś podobnego postawić w parku za Orlenem. Zamiast tego mamy taras, który zamiast kończyć się ponad koronami drzew, ledwo odrywa się od gruntu. Taka wieża z widokiem na Jeziorak i okolice była świetną atrakcją turystyczną

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~3 8 6 miesięcy temuocena: 100% 

  1. To miejsce nie ma takiej historii jak Kurzętnik 2. Ścieżki w koronach drzew tam nie zbudujesz 3. To nie buduje samorząd tylko prywatna spółka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Super szybki 7 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Bzdura kawalek od granicy jest drewniana wieza na Słowacji

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i co z tego , że jest na Słowacji ? 6 6 miesięcy temuocena: 25% 

  a czajkaski powiedział , że lotnisko jest u niemców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i co z tego , że jest na Słowacji ? 5 6 miesięcy temuocena: 33% 

  a czajkaski powiedział , że lotnisko jest u niemców.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~... 4 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Dobra zmiana?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Człowiek 3 6 miesięcy temuocena: 44% 

  Właśnie super. Bo tu nic nie ma i niech się to zmienia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale paskudztwo 2 6 miesięcy temuocena: 58% 

  Istny koszmar zakłócający cały okoliczny krajobraz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 1 6 miesięcy temuocena: 63% 

  Ale kasa, tylko o to.chodzi ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAmatematyka
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5675 sekundy