REKLAMAWardrom
My center
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 lipca 2020, 09:58 komentarzy 10

(Fot. GDDKiA.)

Rozpoczęły się prace ziemne na budowie odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy. 

Wykonawca robót prowadzi obecnie odhumusowanie terenu w okolicy miejscowości Wirwajdy. Zgodnie z umową nowa droga powstanie w terminie 31 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych.

Co zostanie zrobione w ramach kontraktu?

Kontrakt o wartości 204 mln zł realizuje firma Budimex S.A. Zadaniem wykonawcy jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. 

W ramach zadania przewidziana jest budowa dodatkowych jezdni obsługujących teren przyległy. Ponadto przebudowane zostaną drogi poprzeczne innych kategorii kolidujące z drogą S5. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.

Optymalizacja rozwiązań przez wykonawcę

Inwestycja jest realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, gdyż wykonawca zadania ma możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. Korzystając z tej możliwości, wykonawca  planuje zmienić konstrukcję dwóch wiaduktów drogowych oraz dwóch przejść dla zwierząt dużych, bez zmiany ich lokalizacji. W oparciu o decyzję ZRID z grudnia 2019 r. wykonawca rozpoczął już roboty ziemne.

Obecnie trwają prace związane z odhumusowaniem dróg serwisowych w rejonie przecięcia nowoprojektowanej drogi S5 z drogą krajową nr 16 w miejscowości Wirwajdy. W dalszej kolejności odhumusowywane będą pozostałe drogi serwisowe oraz trasa główna. Na przełomie lipca i sierpnia planowane są przebudowy kolizji teletechnicznych i elektroenergetycznych w rejonie Wirwajd.

Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2020-2023.

Pierwszy krok do połączenia A1 z S7

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). Stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko.

Studium korytarzowe

13 października 2015 roku połączenie autostrady A1 z drogą ekspresową S7 wpisano w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Zanim GDDKiA przejdzie do realizacji odcinka S5 pomiędzy drogami A1 i S7 (o długości około 85 km) należy przeprowadzić prace przygotowawcze.

Rozpoczęto od studium korytarzowego, podstawowego dokumentu projektowego, kompleksowo przedstawiającego drogowe zamierzenie inwestycyjne. Prace są już na ukończeniu. Wykonane do tej pory wstępne analizy potwierdzają potrzebę przedłużenia ekspresowej „piątki”. Obszar objęty studium korytarzowym obejmuje teren trzech województw, 14 powiatów i 53 gmin o powierzchni przeszło 8 tys. km².

Opracowanie to, wzbogacone w początkowym etapie o studium sieci drogowej, umożliwi nie tylko określenie korytarzy dla potencjalnych przebiegów trasy i powiązań z siecią dróg publicznych, ale pozwoli przeprowadzić ich analizę i porównania. Taka analiza, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z obszarami o różnych funkcjach przestrzennych, w tym objętych ochroną (środowisko przyrodnicze, zabytki, struktura osiedleńcza, budowa geologiczna, itp.), pozwoli na wybór najlepszych korytarzy drogowych, tj. najmniej konfliktowych i realnych pod względem ekonomicznym.

Inwestycja „Budowa obwodnicy Ostródy”, której częścią jest budowa drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 285 mln zł, a całkowita wartość projektu to 623 mln zł.

Kalendarium

 • 13 października 2015 r. - wpisanie w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S5 Ostróda (S7) - Nowe Marzy (A1) do wykazu autostrad i dróg ekspresowych,
 • 13 października 2016 r. - uzyskanie decyzji środowiskowej dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 27 lutego 2017 r. - ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji programowej oraz projektu budowlanego i wykonawczego dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 1 czerwca 2017 r. - podpisanie umowy na wykonanie koncepcji programowej oraz projektu budowlanego i wykonawczego dla odcinka S5 Ornowo - Wirwajdy,
 • 16 grudnia 2019 r. - uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej,
 • 28 kwietnia 2020 r.  - podpisanie umowy z wykonawcą,
 • 2020 - 2023 - planowane lata realizacji.

REKLAMATom-bet

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Antek 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  WOW dojdzie do zbliżenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 9 5 miesięcy temuocena: 50% 

  szkoda, że nie poszli kawałek dalej i nie pociągnęli drogi za Samborowo. Przejazd Iława Olsztyn byłby możliwy bez wzjazdu w teren zabudowany

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kopyto 8 5 miesięcy temuocena: 0% 

  ZASTANÓWCIE SIĘ JAK MOŻNA POŁOŻYĆ PRZELOT ESTAKADĄ OD NOWEJ WSI NAD JEZIORAKIEM PRZEZ WYSPĘ OBOK DO RONDA. OD 70 ROKU TRZYKROTNIE BYŁ REMONT DK-16, A NALEŻAŁO CIĄGNĄĆ SZEROKĄ EKSPRESÓWKĘ.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zon 7 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Wcale nie wiadomo czy S5 będzie wokół Iławy. To jedno z najdroższych rozwiązań jak nie najdroższe. Sama obwodnica Iławy podraża mocno te inwestycję (jeziora, bagna, rezerwaty). Bym się nie zdziwił gdy zrobią projekt omijający Iławę szerokim łukiem w stylu z Łasina w kierunku Biskupca i później gdzieś między Iławą i Lubawą w kierunku budowanego właśnie odcinka. Do tego tamte samorządy mocno walczą o takie właśnie dużo tańsze dla rządu rozwiązanie. Jeśli Polska będzie miała problemy finansowe to pewnie na najtańsze rozwiązanie się zdecydują. Jedyny + dla Iławy zostanie taki, że ruch tranzytowy częściowo zniknie z miasta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jasnowidz hehe 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Przypadek, w który S5 będzie daleko od Iławy (bez bezpośredniej obwodnicy) to będzie porażka samorządu iławskiego. Miasto przestanie się rozwijać. Zostaniemy takim "żukowem mazur". Ale szczerze pisząc to między Lubawą a Iławą jest OChK doliny Drwęcy i to tak daleko nie pójdzie. Potem w kierunku Łasina mamy Osę i kilka jezior. Realnie patrząc albo trasa śladem wytyczonym kiedyś (patrz na mpzp gminy) albo - Stanowo-(za Franciszkowem, za Mątykami, między Gromotyami i Kałdunami, między Dziarnami i Tchórzanką, Lasy Smolnickie, Radomek , Wielka Wólka (tam jezioro Karaś po drodze - rezerwat i problem) - Zazdrość Gulb - Trupel - Goryń - Szembruczek - Świerkocin - Nowa Wieś - WISŁA MOST nowy - Dragacz - Grupa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~on 5 5 miesięcy temuocena: 50% 

  5km w trzy lata?Masakra

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~e tam 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  to jest zaprojektuj i wybuduj - same decyzje 1,5 roku

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin 3 5 miesięcy temuocena: 84% 

  Pisior przy łopacie. To bardzo sprawiedliwy widok.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafał 2 5 miesięcy temuocena: 32% 

  Żaden platformers ani narodowiec, nie weźmie się do uczciwej pracy i nie popracuję przy łopacie, bo on potrafi tylko oszukiwać i kombinować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam 1 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Wakacje. Dorabiają na budowie. To dobrze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.362 sekundy