REKLAMAPatrz
My center
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 sierpnia 2020, 13:20 komentarzy 5

(Fot. Archiwum szkoły.)

Minione lata to trudny okres dla prowadzonej przez miejscowe stowarzyszenie niepublicznej Szkoły Podstawowej we Frednowach w gminie Iława. Teraz jednak placówka podźwignęła się z kłopotów i - dzięki pozyskanemu pokaźnemu unijnemu wsparciu - uatrakcyjnia swoją ofertę edukacyjną, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu.

Podstawówkę we Frednowach prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Frednowa.

- Nasza szkoła spisana była już dawno na straty. Kłopoty, z jakimi borykała się przez kilka ostatnich lat, doprowadziły ją do stanu bliskiemu likwidacji. Nikt nie wierzył, że zdoła się podnieść i pokonać wszystkie kłopoty, a tu niespodzianka - mówi jedna z pracujących tam nauczycielek, Agnieszka Osmańska.

Pod kierownictwem nowego dyrektora Piotra Kołodziejskiego placówka pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych na dalszą działalność. 

Jeden z grantów, pochodzący ze środków RPO na lata 2014-2020 i opiewający na ponad 432 tysiące złotych, pozwoli stworzyć we Frednowach drugi, nowocześnie wyposażony oddział przedszkolny - „Przedszkole naszych marzeń”.

- Dzięki wsparciu unijnemu przeprowadzony zostanie kapitalny remont wszystkich pomieszczeń przedszkolnych. Zakupione zostanie  kompletne wyposażenie. Pomoce dydaktyczne będą bardzo nowoczesne (m.in. interaktywny dywan oraz ekran interaktywny z oprogramowaniem dostosowanym do wieku dzieci). Dzieci mieszkające poza Frednowami będą miały zapewniony dowóz i odwóz busem. Oddział działać będzie w godzinach 6.30-16.30. Realizacja podstawy programowej odbywać się będzie przy zastosowaniu innowacyjnej metody TOC. Zatrudniony zostanie logopeda. Na bieżąco prowadzić będzie zajęcia dla dzieci mających problemy z wymową. Dodatkowo prowadzone będą zajęcia artystyczno-teatralne, gimnastyka korekcyjna i język angielski. Organizowane będą również imprezy okolicznościowe i wycieczki do Teatru Lalek w Olsztynie oraz ZOO w Gdańsku-Oliwie - przybliża szczegóły szkoła.

Przedszkole przez 10 godzin dziennie będzie świadczyło opiekę bezpłatną. Jedynym kosztem dla rodzica będą posiłki.

Wcześniej podpisano również projekt dotyczący szkoły pod nazwą „Mali odkrywcy”, adresowany do uczniów klas I-III. Co szkoła zaoferuje w jego ramach od 1 września 2020r.?

- Dzięki dofinansowaniu unijnemu prowadzone będą zajęcia dodatkowe z robotyki, języka angielskiego, teatralno-artystyczne i przyrodnicze. Organizowane będą wycieczki do Arboretum w Kudypach, Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, do Motylarni w Marcinkowie, ZOO w Gdańsku-Oliwie oraz 5-dniowa wycieczka do Jastrzębiej Góry w czerwcu 2021 roku. Wszystkim dzieciom mieszkającym poza Frednowami zapewniony zostanie  dowóz i odwóz 9-osobowym busem. Wsparcie jest dla uczniów całkowicie bezpłatne - informuje placówka.

Przedstawiciele szkoły mają nadzieję, że rodzice mieszający we Frednowach i najbliższych okolicach dadzą szkole szansę i zechcą zapoznać z jej ofertą. W tym celu są organizowane dni otwarte. Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym placówka zaprasza wraz z pociechami 26 sierpnia na godzinę 17:00. Natomiast sekretariat szkoły w okresie wakacyjnym jest czynny od 9:00 do 11:00.

Ostatecznie to właśnie zainteresowanie mieszkańców przesądzi o przyszłości placówki.

- Mamy nadzieję, że uda nam się przyciągnąć do naszej szkoły i przedszkola większą ilość dzieci. Tym bardziej teraz, kiedy nasza oferta edukacyjna jest tak bogata, a wszystko, co oferujemy, jest bezpłatne - kończy Agnieszka Osmańska.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Zdjęcie główne: podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Mali odkrywcy" w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Frednowa reprezentowali Dariusz Kopera - prezes oraz Zdzisław Kaczmarczyk - członek zarządu, urząd natomiast Katarzyna Smólczyńska - zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Anna Góral - opiekun projektu.

"Mali odkrywcy" to unijny projekt, dzięki któremu możliwe było uatrakcyjnienie oferty dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.

Natomiast do przedszkolaków jest adresowany projekt „Przedszkole naszych marzeń”, również dofinansowany ze środków unijnych.

REKLAMATom-bet

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Pola 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Są przepisy i określone nimi wymagania. Wyższe wykształcenie w nauczaniu jest niezbędne. Kształtujemy przecież osobowości ludzkie. Warto mieć również umiejętności, nabyte w praktyce. Bez tego nie da się dobrze uczyć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ania 4 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Mieszkanko Iławy pytam o fakty. Jeśli jest tak, że nauczyciele z tej szkoły mają roczne lub żadne doświadczenie w pracy z dziećmi bez magistra to jest żenujące. Szkoła publiczna ma przynajmniej fachowców. Prywaciarz chce zarobić, nie oszukujmy się. Frednowy mają marne szanse.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkanka Iławy 3 5 miesięcy temuocena: 50% 

  Jasnowidzka się odezwała- już ty niemoto nie martw się o wykształcenie tych ludzi - zająć się proszę swoim tyłeczkiem i swoją rodziną - chcą ludzie zrobić coś dobrego to proszę - od razu Ania kopniaczka serwuje.Wstyd.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ania 2 5 miesięcy temuocena: 60% 

  Warto sprawdzić, jakie doświadczenie i wykształcenie mają nauczyciele tej szkoły, być może nie mają pełnych studiów magisterskich, albo żadnego doświadczenia zawodowego w nauczaniu dzieci. Po drugie, dotacja jest tylko na pewien czas, skończy się, a dalej bieda. Szkoła publiczna to zawsze publiczna

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 1 5 miesięcy temuocena: 0% 

  OCZYWISTE ZE DOBRE PYTANIA. TAK MOŻE NIESTETY BYĆ. JEDNAK JEST PYTANIE CZY POTRZEBNE SĄ STUDIA NA TYM POZIOMIE. NIE!!! KIEDYŚ STARCZYŁO 5-LETNIE LICEUM PEDAGOGICZNA CZY STUDIUM PEDAGOGICZNE Z TRZEMA PRZEDMIOTAMI NAUCZANI A I DO TEGO NALEŻY WRÓCIĆ. MAGISTRZY ZAŚ Z DOSKONAŁYM Wykształcaniem POWINNI TRAFIAĆ DO LICEUM TECHNIKÓW I INNYCH

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAPUP
REKLAMAbudzyk
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3188 sekundy