REKLAMAprofi
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 września 2020, 09:56 komentarzy 2

(Fot. organizator.)

Tegoroczne narodowe czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego odbyło się we wszystkich bibliotekach gminy Iława, będących w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.

W dobie pandemii, dla zachowania bezpieczeństwa, ilość uczestników została ograniczona do minimum. Całą akcję czytania koordynowała dyrektor GOK Grażyna Piękos, która zainicjowała imprezę o godz. 10:00 w GBP w Ząbrowie, przypominając jednocześnie o tym, jak bardzo czytanie wpływa pozytywnie na rozwój osobowości człowieka. W czytaniu udział wzięli: zastępca wójta Andrzej Brach, radny Krzysztof Zieliński, sołtys Beata Nowakowska oraz dyrektor Grażyna Piękos. Czytający podzieleni na role bardzo utożsamili się z postaciami, oddając w sposób emocjonalny charakter każdej z nich.

W Lasecznie akcję czytania zorganizowały wspólnie GBP w Lasecznie oraz szkoła podstawowa. W czytanie zaangażowani byli uczniowie szkoły podstawowej oraz nauczyciele Małgorzata Rzepka oraz Magda Nadolska, a także Andrzej Brach, zastępca wójta Gminy Iława.

W siemiańskiej bibliotece narodowe czytanie odbyło się w letniej czytelni. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz uczestników przez panią bibliotekarkę Maja Cyganowska odczytała list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zaproszeni goście czytali fragmenty utworu Słowackiego: pastor Krzysztof Kopacz, sołtys wsi Siemiany Karina Cyganowska, pisarka Nina Drej oraz pisarka Katarzyna Sarnowska.

W Ławicach ogólnopolska akcja czytania odbyła się w sali wiejskiej. Uczestniczki ubrane na biało symbolizowały odrodzenie dobra w świecie współczesnym, o którym pisał Juliusz Słowacki w swoim utworze, ukazując zwycięstwo dobra nad złem. Wybrane fragmenty utworu czytały: Izabela Kurek - radna gminy Iława, Joanna Hajdeczko, Agnieszka Jastrzębska i Julia Majkowska.

Biblioteka w Rudzienicach, korzystając z dobrej pogody, zorganizowała swoją akcję na placu parkowym. Znany społecznik i historyk Henryk Plis przeczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy przypominający o potrzebie czytania i promocji czytelnictwa w społeczeństwie. Następnie wręczono nagrodę Czytelnika Roku 2019 Iwonie Kamińskiej-Chmielarczyk. W czytaniu "Balladyny" wzięli udział: ks. prałat Adam Olszewski, Maria Sak (była dyrektor szkoły podstawowej w Rudzienicach), Henryk Plis, Iwona Kamińska-Chmielarczyk, Krystyna Skibińska oraz dr Wiktor Chmielarczyk. Po zakończonym czytaniu odbyła się wspólna dyskusja na temat potrzeby popularyzacji czytelnictwa w społeczeństwie. Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili, że pomimo możliwości technicznych we współczesnym świecie, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dobrą literaturą. Wyrazili też chęć założenia Klubu Dorosłych Przyjaciół Biblioteki i spośród siebie wyłonili lidera klubu Iwonę Kamińską-Chmielarczyk.

W akcję narodowego czytania aktywnie włączyły się osoby reprezentujące różne grupy społeczne: przedstawiciele Gminy Iława, księża, nauczyciele, dyrektorzy, lekarze oraz dzieci i młodzież. Osoby te, będące liderami w swoich środowiskach, swoim autorytetem z pewnością zainspirują mieszkańców gminy Iława do kontaktu ze słowem pisanym, potwierdzając fakt, że czytanie w ogóle niesie ze sobą ponadczasowe humanistyczne wartości, ważne w dzisiejszym bardzo zmaterializowanym świecie.

GOK Laseczno/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: organizatorzy.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAikea

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~ciekawy 2 ponad rok temuocena: 0% 

    Szkoda, że nie widać ilu słuchających.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Fanatyk 1 ponad rok temuocena: 33% 

    Z ballad to ja lubię balladę o łysym skinie

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8242 sekundy